Flere lademuligheder: OK udvider sin tilstedeværelse i Københavns Kommune

Del

Københavns Kommune har netop gennemført et nyt udbud af ladestandere til elbiler, og her er energiselskabet OK én af fem vindende operatører, der skal løse behovet for flere ladepunkter i hovedstadsområdet

Nu er der godt nyt til både pendlere og københavnske elbilister. I slutningen af 2024 forventer OK nemlig at påbegynde etablering af ladestandere på Amager, Bispebjerg, Østerbro, Nørrebro og Vesterbro.

Det skyldes en ny aftale mellem Københavns Kommune og OK, som omfatter i alt 87 ladestandere svarende til 174 ladepunkter af 11 kW.

”Vi har allerede en del ladestandere i Københavns Kommune, men med vores nye udbudssejr udvider vi ladenetværket yderligere i nogle andre bydele, og det letter elbilisternes søgen efter opladningsmuligheder og mindsker rækkeviddeangsten,” siger Kenneth Risborg Korsgaard, OK’s markedsdirektør inden for e-mobilitet, eCommerce og digitale kanaler.

OK deler kommunens glæde over, at udbuddet nu er gennemført, for det betyder, at elbilisterne får adgang til flere lademuligheder.

"Jeg er glad for, at vi har landet endnu et udbud, som sikrer knapt 1000 nye ladepladser i København, fordi det kan være med til at trække bilismen i en grønnere retning," siger teknik- og miljøborgmester Line Barfod i en pressemeddelelse udsendt af Københavns Kommune.

Fakta om udbuddet:

  • Aftalen er en såkaldt koncessionsaftale, dvs. de fem vindende ladeoperatører står for etablering og drift af ladestanderne på de offentlige pladser i Københavns Kommune.

  • Tildelingskriterierne i udbuddet har været opladningspris for brugerne, etableringstid, bæredygtighed og miljø samt det beløb, man er villig til at betale for at leje det pågældende areal ved tildeling af kontrakter med opstilling af ladestandere.

  • Udbuddet er opdelt i 12 delkontrakter, hvoraf OK har vundet to af dem.

Nøgleord

Kontakter

Rikke Bue LaumarkKommunikationskonsulent

ribl@ok.dk

Billeder

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Download
  • OK er et bredt funderet energiselskab for private og erhverv. På hylderne er alt fra brændstof og ladestandere til grøn el og varmepumper.
  • OK er desuden en af de største elleverandører i Danmark
  • OK a.m.b.a. er et dansk andelsselskab og tæller udover moderselskabet OK datterselskaber som Kamstrup, EnergiData og OK Energiteknik.
  • OK omfatter mere end 685 tankstationer, mere end 230 vaskehaller samt mere end 80 Truck Diesel stationer, og OK er således Danmarks største tankstationskæde.

Følg pressemeddelelser fra OK

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra OK

Telenor og OK indgår strategisk partnerskab25.6.2025 12:16:22 CEST | Pressemeddelelse

To stærke danske virksomheder med en ambition om at tage ansvar og skabe værdi for både kunder og samfund går nu sammen i et nyt strategisk partnerskab. Fremover vil man kunne møde energiselskabet OK i Telenorbutikkerne* landet over – og der er fordele i vente for kunderne. Partnerskabet betyder i første omgang, at kunder, der tegner en OK-elaftale, kan få rabat på køb i Telenors butikker. Det er et samarbejde, hvor begge parter spiller hinanden stærke og holder fokus på det, de hver især er bedst til, fortæller Christian Hoffmann, der er privatkundedirektør i Telenor. “OK er en samarbejdspartner, der deler vores værdier og samfundssyn, hvor OK tager stort ansvar gennem støtte til lokalmiljøerne, og vi investerer i at skabe en tryggere digital hverdag for danskerne. På den måde synes jeg, vi supplerer hinanden virkelig godt, og vi tror på, vi kan skabe værdi – både for kunderne og for fællesskabet,” siger Christian Hoffmann. Hos OK ser man også et stort potentiale i partnerskabet, der

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye