Unikt stykke Berlinmur til Danmark
Som et af de få museer uden for Tyskland udstiller Koldkrigsmuseum Langelandsfort fra denne sæson et stykke af den første generations Berlinmur som blev bygget i august 1961.

Det er ikke til at se det, hvis man ikke lige ved det, men den store kvadratiske murstensblok emmer af verdenshistorie og triste skæbner. Den indgik nemlig i DDR-diktaturets bestræbelser på at afholde egen befolkning fra at flygte til Vesteuropa, og den blev brugt til at skabe den kolde krigs mest kendte symbol på opdeling og undertrykkelse: Berlin-muren.
”Så vidt vi har fået fortalt, er vi i skrivende stund det eneste museum uden for Tyskland, der både udstiller et stykke af den første mur som blev bygget i august 1961 og så den sidste version af muren som blev opstillet i starten af 1970’erne. Vi er utroligt stolte over at have fået lov til at udstille dette unikke stykke af muren,” udtaler museets leder Peer Henrik Hansen.
Det er den tyske institution vedrørende Berlinmurens historie, Stiftung Berliner Mauer, som står bag udlånet til Langeland. Det var samme institution, som i 2011 overdrog en hel sektion af den sidste Berlinmur til museet, en sektion som har været på danmarksturne, som har været udstillet på Nationalmuseet i København og som er omtalt i internationale publikationer. I dag kan den ses på Langelandsfortet.
Koldkrigsmuseum Langelandsfort åbner Palmesøndag, og ved den lejlighed kan man se nærmere på det unikke stykke berlinmur. Betonblokken indgår i udstillingen ”Frihedens hav – Flugten over Østersøen”.
For mere information, besøg fortets hjemmeside eller facebook-side.
Billeder




Langelands Museum
Langelands Museum har som statsanerkendt museum det kulturhistoriske ansvar for Langeland, Strynø og Siø. Museet har af Slots- og Kulturstyrelsen fået tildelt arkæologisk ansvar for Langeland Kommune og Ærø Kommune, samt det marinarkæologiske ansvar for farvandet omkring Fyn, og den jyske østkyst fra grænsen til Vejle fjord. Langelands Museum har til opgave at indsamle, registrere, bevare, forske i og formidle kulturarven og gøre den vedkommende for borgere og samfund. Museet blev etableret i 1900 af købmand og amatør arkæolog Jens Winther.
Langelands Museum omfatter fire museer: Langelands Museum i Rudkøbing, Koldkrigsmuseum Langelandsfort ved Bagenkop, Besøgscenter Langeland i Rudkøbing og Tobaksladen i Tranekær.
På Langelands Museum vises permanente udstillinger samt skiftende særudstillinger om den langelandske historie fra stenalder og til nutid.
Koldkrigsmuseum Langelandsfort ligger midt i den langelandske idyl som ét af den kolde krigs tavse vidner. På Langelands sydligste spids blev Langelandsfortet opført i starten af 1950’erne og udstyret med fire 150 mm kanoner, luftværnsstillinger og underjordiske bunkers. Herfra holdt danskerne øje med Warzsawa-pagtens fly- og flåde aktiviteter i den vestlige del af Østersøen. I dag fortælles her koldkrigshistorie, og det foregår både over og under jorden.
Besøgscenter Langeland rummer en lille udstilling, hvor Langelands historie fortælles, fra den tidligste fortid til i dag, med unikke genstande og med en kobling til den store danske fortælling.
Tobaksladen i Tranekær er den eneste i Danmark, der endnu står på sin oprindelige plads. Den blev bygget omkring slutningen af 2. verdenskrig af husmand Hans Hansen. I laden kan man i tekst og billeder følge tobakkens historie i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Langelands Museum
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Langelands Museum
Bedre forhold for demente på museerne5.5.2025 08:12:34 CEST | Pressemeddelelse
Uge 19 er den årlige demensuge, hvor der landet over bliver sat fokus på den alvorlige sygdom som rammer flere og flere. Selv om man rammes af demens, skal der være mulighed for en god tilværelse, og det er Langelands Museum med til at bidrage til.
Langeland mindes befrielsen og besættelsesårene!27.4.2025 15:00:00 CEST | Pressemeddelelse
På Langeland oplevedes besættelsesårene ikke så hårdt som andre steder i landet, men det afholder ikke Langelands Museum fra at lave flere markeringer af 80-året for befrielsen. Det sker med film, foredrag og udstilling.
Luftkrig over Langeland!25.4.2025 14:05:54 CEST | Pressemeddelelse
Mørklægningsgardiner og lyden af sirener. Luftflåder, der med larmende og lammende intensitet flyver hen over land. Flykampe, styrt og flygtende piloter... Alt det kunne man opleve på Langeland i tiden under besættelsen.
Højreradikale skæmmede mindet om faldne danskere11.4.2025 13:30:08 CEST | Pressemeddelelse
Langelands Museum mindedes på forskellig vis den tyske besættelse af Danmark 9. april 1940, men markeringen af blev skæmmet af højreradikale trolde. Det gik blandt andet ud over en historie om en langelandsk soldat som faldt i kamp med tyskerne.
Dengang plast var det nye vidundermateriale...3.4.2025 12:48:24 CEST | Pressemeddelelse
Det kan i dag virke som en fjern fortid, at man så plast som løsningen på ressourcemangel og andre udfordringer i samfundet, men sådan var det under den kolde krig i det tidligere DDR. Det kan man se mere om i en ny udstilling som Langelands Museum åbner den 11. april.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum