Kongeriget Danmark støtter en forebyggende pause for international dybhavsminedrift
Myndigheder fra hele rigsfællesskabet er i dag blevet enige om at støtte en forebyggende pause for dybhavsminedrift på den internationale havbund.
Kongeriget Danmark har besluttet at tilslutte sig den internationale opfordring fra en lang række stater og organisationer mv. til en forebyggende pause for dybhavsminedrift på den internationale havbund. En sådan forebyggende pause indebærer, at der ikke må ske dybhavsminedrift før:
1) FN’s Internationale Havbundsmyndighed (ISA) har vedtaget et robust regelsæt for dybhavsminedrift, som sikrer tilstrækkelig miljøbeskyttelse, og
2) der sikres en tilstrækkelig videnskabelig forståelse af negativ indvirkning og effektiv beskyttelse af havmiljøet fra de skadelige virkninger ved dybhavsminedriftsaktiviteter, så der kan træffes informerede beslutninger herom.
Baggrund
Med FN’s havretskonvention fra 1982 blev ISA etableret til at regulere efterforskning og udvinding af mineralressourcer på den internationale havbund, som falder uden for enhver national jurisdiktion. ISA har allerede udarbejdet et regelsæt om efterforskning af sådanne mineralressourcer og har indtil videre givet flere tilladelser til efterforskningsaktiviteter. ISA er nu i gang med at udarbejde et regelsæt for udvinding af mineralressourcer, og det er for store dele af verdenssamfundet en høj prioritet, at udvinding ikke kommer til at medføre skade for havmiljøet.
Kongeriget Danmark er medlem af ISA og indgår aktivt i forhandlingerne for at sikre et tilstrækkeligt stærkt og robust regelsæt for udvinding i overensstemmelse med internationale regler, herunder FN’s havretskonvention og FN’s biodiversitetskonvention. Under forhandlingerne har Kongeriget bl.a. fokus på, at regelsættet er baseret på bæredygtige principper samt de højeste standarder for beskyttelse af havmiljøet.
Kongeriget Danmarks ISA-delegation består af Erhvervsministeriet, Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet, Miljøministeriet, Skatteministeriet, Udenrigsministeriet, Færøernes Uttanríkis- og Vinnumálaráðið og Grønlands Naalakkersuisut.
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Nyt dansk bidrag til UNRWA13.2.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Regeringen har besluttet at skrue op for støtten til FN’s agentur for Palæstinaflygtninge, UNRWA og den palæstinensiske civilbefolkning.
I december 2024 steg Danmarks samlede eksport 8,3 pct. i forhold til november. For hele 2024 var væksten 8,2 pct. i forhold 2023.10.2.2025 12:48:28 CET | Pressemeddelelse
I løbende priser steg den samlede eksport af varer og tjenester 8,3 pct. i december i forhold til november 2024 i henhold til den seneste sæsonkorrigerede opgørelse fra Danmarks Statistik. Vareeksporten steg 9,3 pct. mens tjenesteeksporten steg med 6,8 pct.
Regeringen lancerer Global Strategi for Maritim Sikkerhed6.2.2025 13:15:00 CET | Pressemeddelelse
Strategien fokuserer på internationale udfordringer for den maritime sikkerhed og opridser tre overordnede principper for Danmarks arbejde med at sikre retten til fri sejlads i 2025-2028.
Europaministeren rejser til Lissabon og Madrid for at tale om EU’s arbejde med maritim sikkerhed og grøn omstilling5.2.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Den 5.-6. februar fortsætter europaministeren sin rundrejse i Europa forud for EU-formandskabet. Denne gang er ministeren i Portugal og Spanien.
Europaministeren rejser rundt i landet for at tale med danskerne før dansk EU-formandskab3.2.2025 07:30:33 CET | Pressemeddelelse
I de kommende måneder deltager europaminister Marie Bjerre i dialogmøder i hele Danmark for at drøfte fremtidens Europa. Første stop på turen er Syddansk Universitet i Odense.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum