
Private donationer og sparring til iværksættere
Formanden for Sparringspartnerne, Niels Buchholst, grundlagde for to år siden en investeringsfond, hvis afkast bliver uddelt til iværksættere med vækstpotentiale.
I sidste uge modtog tre iværksættere støtte i form af en såkaldt iværksætterpakke.
Ved udgangen af 2024 vil fonden have støttet 10 iværksættere siden sin opstart. Støtten omfatter et kontant tilskud på 40.000 kroner og 12 timers gratis sparring til hver iværksætter.

Under en reception hos Lund Elmer Sandager den 14. marts fik tre lovende iværksættere et velkomment skub fremad i form af iværksætterpakken fra Sparringspartnerne.
Takket være et godt afkast fra fondens kapital bliver det til efteråret muligt at tilbyde iværksætterpakken til yderligere tre iværksættere.
"Desværre halter Danmark bagud med iværksætteri. Derfor er det fantastisk, at vi kan bruge afkastet fra investeringsfonden til at give unge, lovende iværksættere og deres virksomheder et lille skub fremad. Vi gør dette med både penge og 12 timers gratis sparring," sagde Niels Buchholst i forbindelse med uddelingen.
Modtagerne udvalgt blandt 20 ansøgere
Til denne uddeling havde Sparringspartnerne modtaget ansøgninger fra 20 iværksættere, hvoraf følgende tre modtagere var blevet udvalgt:
- Elena Poulsen Collection: En virksomhed, der sælger håndsyede kurve og tasker fremstillet af naturlige materialer, stiftet af Elena Poulsen fra Hørsholm.
- House of Share: Driver en app, der muliggør udlejning og leje af modetøj og festkjoler. Virksomheden er stiftet af Sara Dahl Nielsen fra Østerbro i København.
- D2 EL: Specialiserer sig i luksusinstallationer for velhavende kunder i Hovedstadsområdet og Nordsjælland, stiftet af Daniel Dorph fra Virum.
Elena Poulsen søger hjælp til produktion og styrkelse af websalg
"Jeg er utrolig taknemmelig for nu at få hjælp til at finde producenter til mine tasker og kurve," siger Elena Poulsen.
"Indtil nu har jeg selv fremstillet alt, hvad jeg har solgt til butikker, på markeder og via webshoppen. Men med den voksende mængde af bestillinger er det nødvendigt at finde nogle pålidelige leverandører."
Hun håber også, at iværksætterpakken vil hjælpe hende med at forbedre websalget.
Sara Dahl Nielsen vil udbrede kendskabet til leje af modetøj og festtøj
"Det er fantastisk at få hjælp til at sprede budskabet om min app, hvor man kan leje og udleje festtøj og modetøj. Min mission er at reducere miljøbelastningen fra mode ved at få flere til at dele tøj," siger Sara Dahl Nielsen.
House of Share blev til ud fra Saras personlige passion for mode og hendes omfattende kjolesamling, som hendes veninder ofte lånte. Det inspirerede hende til at tænke over, om andre også ville være villige til at betale for at låne en kjole i et par dage.
Daniel Dorph ønsker at gøre sin virksomhed mere robust og lønsom
D2 EL er en high-end el-installatør, der specialiserer sig i tekniske installationer for luksuriøse ejendomme, primært i København og Nordsjælland.
"Ved hjælp af iværksætterpakken ønsker jeg at gøre min virksomhed mere robust og profitabel. Det indebærer både at styrke vores kunderelationer og at finde måder at reducere omkostninger i produktionen," siger ejerleder og autoriseret elinstallatør samt maskinmester Daniel Dorph.
Niels Buchholst Invest A/S uddeler iværksætterpakker
Niels Buchholst Invest A/S blev stiftet i december 2022 af Niels Buchholst, grundlægger og mangeårig formand for foreningen Sparringspartnerne.
Investeringsselskabet investerer sin egenkapital for at generere et afkast, der uddeles til iværksættervirksomheder. Oprindeligt var det forventet at uddele iværksætterpakker til mindst tre virksomheder årligt. På grund af fondens succesfulde afkast vil der i 2024 blive uddelt to sæt af tre iværksætterpakker – tre i marts og tre yderligere i september.
Ud over det kontante tilskud på 40.000 kroner vil ejerne af de udvalgte iværksættervirksomheder få tilknyttet en erfaren sparringspartner fra Sparringspartnerne i et 12-timers forløb.
Ansøgning om iværksætterpakke
For at komme i betragtning til en iværksætterpakke fra Sparringspartnerne, skal ansøgningen sendes senest den 1. august til nb@sparringspartnerne.dk.
Beskriv din baggrund, din virksomhed og dine fremtidsplaner. Husk at inkludere navn, adresse, virksomhedens navn, CVR-nummer og telefonnummer.
En komité behandler ansøgningerne og indstiller kandidater til bestyrelsen i Niels Buchholst Invest A/S, som beslutter hvem der modtager iværksætterpakker. Bestyrelsen informerer derefter modtagerne.
Senest den 1. september vil du modtage besked, hvis du og din virksomhed er blevet udvalgt til at modtage en uddeling og et sparringsforløb.
Hvem står bag?
Bestyrelsesformand i Niels Buchholst Invest A/S:
Advokat Henrik Løbger – Advokatfirmaet Jon Palle Buhl
Komité for indstilling til Iværksætterpakken:
- Formand Niels Buchholst – Sparringspartnerne
- Advokat Michael Møller Nielsen – Lund Elmer Sandager
- Direktør Susanne Lindø Grønbech – Grønbech PR og Kommunikation
- Finansiel rådgiver Peter Hoffmann – Hoffmann Investment Company
Kontakter
Niels Buchholst
nb@sparringspartnerne.dkSusanne Lindø Grønbech
Tlf:40330555sl@groenbech.comBilleder





Følg pressemeddelelser fra Sparringspartnerne
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Sparringspartnerne
Grundlægger lancerer iværksætterpakke26.1.2023 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Danmark har brug for, at flere vælger og får succes med et liv som selvstændig og iværksætter. Det er baggrunden for, at Sparringspartnernes grundlægger og formand, Niels Buchholst, nu etablerer et investeringsselskab, som vil uddele af sit overskud til iværksættere – i kombination med tilknytning af en erfaren sparringspartner.
Svært for iværksættere at få en erhvervskonto3.3.2022 06:15:00 CET | Pressemeddelelse
Abdulhakim ønskede sig noget så basalt som en erhvervskonto tilknyttet sin nystartede elektronikforretning i Sorø. Men som så mange andre små forretningsdrivende fik han afslag fra bankerne. Med hjælp fra et erhvervsnetværk lykkedes det ham til sidst at få en konto.
Konference om fremtidens bestyrelsesarbejde19.8.2021 13:43:01 CEST | Pressemeddelelse
Verden er under hastig forandring. Er bestyrelserne i danske SMV’er rustet til at skabe udvikling i virksomhederne og tilpasse forretningsmodellerne til de nye markedsvilkår? To eksperter kommer med bud på svaret, når de holder oplæg om fremtidens bestyrelsesarbejde på en konference den 26. august i København.
Mindre sjællandske virksomheder giver råd om kæmpe marked2.9.2020 14:38:20 CEST | Pressemeddelelse
Du skal være sikker på, du har råd til aftalen. Du skal have tålmodighed. Og det kan være en god ide at hente juridisk bistand. Til gengæld er der sket en stor historisk og kulturel udvikling i Kina, ligesom der er sket en væsentlig professionalisering – kineserne er blevet langt mere vedholdende. Det er blot nogle af de erfaringer, som en række mindre sjællandske virksomheder har høstet på det enorme kinesiske marked, hvor de alle oplever vækstrater. Mød dem på konferencen ”Varekøb og outsourcing af produktion til Kina,” der arrangeres af Sparringspartnerne hos Dansk Erhverv i København den 28. september.