BUPL: Bekymrende fald i kvote 2-ansøgninger til pædagoguddannelsen
15.3.2024 17:14:52 CET | BUPL | Pressemeddelelse
Nye ansøgertal viser fortsat fald i interessen for pædagoguddannelsen. Der er brug for en styrket uddannelse, som er attraktiv for flere og klæder kommende pædagoger på til de komplekse opgaver, der venter dem, lyder det fra BUPL-formand Elisa Rimpler.
I 2015 søgte 5.002 kommende studerende pædagoguddannelsen som deres første prioritet via kvote 2. I år er det tal 2.171. Dermed fortsætter den bekymrende tendens, at færre og færre søger ind på pædagoguddannelsen.
”Det kommer desværre ikke bag på mig, at den negative udvikling ikke er vendt. Vi venter nu på tredje år på en ny og styrket pædagoguddannelse, efter at evalueringen af uddannelsen slog fast, at den på flere punkter er mangelfuld. Hvis vi skal have pædagoger nok i de kommende år, kræver det en uddannelse med længde og tyngde, som nyder større prestige og er et attraktiv valg for flere, også dem der i dag vælger universitetsuddannelser,” siger BUPL-formand Elisa Rimpler.
En evaluering af pædagoguddannelsen konkluderede i efteråret 2021, at den ikke i tilstrækkelig grad giver de studerende de nødvendige pædagogiske kompetencer. Og ifølge BUPL-formanden er fristen for en reform af pædagoguddannelsen for længst overskredet.
”Rekrutteringskrisen buldrer afsted, og børnene mærker allerede konsekvenserne af det alarmerende underskud af faglighed, den har affødt i vores daginstitutioner. Hver fjerde pædagog er den eneste med en uddannelse på sin stue, og mange steder er der stuer helt uden pædagoger. At politikerne ikke for længst har sikret en bedre pædagoguddannelse, er mig ganske enkelt en gåde”, siger Elisa Rimpler.
Kun halvdelen af de ansatte i landets daginstitutioner har en pædagoguddannelse, og pædagogmanglen ser kun ud til at vokse de kommende år. Sidste år viste en national kvalitetsundersøgelse i landets vuggestuer, at fire ud af ti vuggestuer har en utilstrækkelig kvalitet. Noget der ifølge undersøgelsen hænger sammen med fraværet af pædagoger.
BUPL har længe presset på for handling og advaret om, at der skal en styrket uddannelse til for at få flere unge til at vælge pædagoguddannelsen og vende rekrutteringskrisen.
”Uddannelsen har alt for længe har været underfinansieret. Vi har brug for en reform af pædagoguddannelsen med massive investeringer. Det er afgørende for, at vi hurtigst muligt kan få vendt udviklingen og løftet både den faglige kvalitet og uddannelsens prestige”, slår Elisa Rimpler fast.
De fleste kommende pædagogstuderende søger som regel uddannelsen via kvote 2, og derfor er ansøgertallene en stærk indikator for, hvor stor søgningen og dermed også optaget på uddannelsen bliver i år.
Kontakter
BUPL Pressetelefon
Tlf:22 77 40 90BUPL er Danmarks største fagforening for pædagoger og har over 65.000 medlemmer. BUPL arbejder for at fremme de bedst mulige betingelser for pædagogerne og udøvelsen af pædagogprofessionen. Fagforeningen varetager vores medlemmernes interesser over for lovgiver, arbejdsgiver og andre.
Følg pressemeddelelser fra BUPL
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra BUPL
BUPL: Trygge rammer om det gode børneliv skal også gælde i SFO4.2.2026 15:02:15 CET | Pressemeddelelse
Socialdemokratiets valgoplæg om et klasseloft på 14 i de mindste klasser kan gøre en stor forskel for børns skolestart. Mindre børnefællesskaber giver bedre muligheder for ro, fordybelse og inklusion. Men et øremærket kvalitetsløft af SFO’en bør være en del af et forslag, så det rammer de mindste børns samlede skoledag, lyder det fra Elisa Rimpler, formand for BUPL, der samtidig glædes over, at minimumsnormeringer med forslaget også skal gælde i forårs-SFO.
Flere og flere pædagoger arbejder ikke med børn6.1.2026 08:36:39 CET | Pressemeddelelse
Der er akut behov for bedre løn og mere tid til at sætte fagligheden i spil for pædagoger, som i stigende grad forlader børneområdet. Det mener Elisa Rimpler, formand for BUPL.
BUPL: Forberedelsestid i kommuners budgetter er vejen frem25.12.2025 11:04:31 CET | Pressemeddelelse
Flere kommuner heriblandt Herlev og Sorø har indført forberedelsestid til pædagoger i deres budgetter for 2026. Det er en rigtig god udvikling, mener BUPL.
Ny undersøgelse: Fire ud af 10 forældre har afleveret sygt barn i daginstitution27.11.2025 11:16:25 CET | Pressemeddelelse
En undersøgelse, Epinion har lavet for BUPL, viser, at 41 procent af forældrene har afleveret et sygt barn i daginstitution løbet af det sidste år.
27 kommuner har fået færre pædagoger på trods af minimumsnormeringer17.11.2025 08:48:45 CET | Pressemeddelelse
Pædagogmanglen er voldsom i mange kommuner. Nye tal viser, at 27 af landets kommuner har fået færre pædagoger, selvom der er ansat tusindvis af ekstra medarbejdere siden aftalen om minimumsnormeringer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum