Bysbarn åbnede Lidls tredje butik i Esbjerg
Michael Glud er født og opvokset i Esbjerg. Med titel af butikschef åbnede han torsdag Lidls nyeste butik i hjembyen for en stor skare af glade kunder, der ventede på at udforske dagligvarekædens tredje butik i området.

Under en kilometer fra Esbjergs kendte varemærke, Mennesket ved Havet, åbnede Lidl torsdag sin tredje butik i byen på Tarphagevej 11. Og ligesom de udadskuende mænd på stranden trækker mange besøgende til, tyder fremmødet ved kædens naboaften og åbningsfest på, at mange esbjergensere og turister fremover vil handle i byens nyeste dagligvarebutik.
Det glæder Esbjergs nyeste butikschef, Michael Glud, som efter åbningstalen af borgmester Jesper Frost Rasmussen (V) kunne klippe det rød bånd og byde kunderne inden for i hans nye butik.
“Mit team og jeg har ventet i spænding på denne dag. Derfor er vi alle naturligvis meget glade for den fine modtagelse, vi har fået af de lokale. Jeg kender jo allerede lidt til nogle af kunderne i forvejen. Det gør det desto mere spændende at komme i gang for alvor,” fortæller Michael Glud, der er født og opvokset i byen. Han tilføjer med et smil:
“Noget af det mest givende ved at arbejde i en dagligvarebutik er kontakten med kunderne og muligheden for at skabe nye gode relationer. Det ser jeg frem til. Så nu er det bare med at fortsætte den gode start og få skabt den bedste indkøbsoplevelse for alle, der vælger vores butik.”
Esbjergs første dagligvarebutik uden tobak- og nikotinprodukter
Selvom butikken i Esbjerg V er havnebyens tredje Lidl, adskiller den sig markant i forhold til alle andre dagligvarebutikker i byen på ét bestemt område: Der er nemlig ikke tobak- og nikotinprodukter på hylderne.
Det sker som et led i at Lidl frem mod udgangen af 2028 vil udfase tobak og nikotin helt i alle kædens butikker. Det er et fravalg, som Michael Glud er godt tilfreds med:
“Jeg er stolt af at være en del af Lidls initiativ. Forhåbentlig kan vi som nikotin og røgfri butik bidrage til, at især færre unge begynder at ryge,” siger butikschefen og fortsætter:
“Der er heldigvis en masse andre gode grunde til at handle i Lidl. For eksempel har vi et stort og indbydende udvalg af bake-off, mange spændende landetemaer at gå på opdagelse i og en helt fantastisk frugt og grøntafdeling, som vi får friske leveringer til dagligt. I resten af marts har vi desuden valgt at æde momsen på frugt og grønt. Så det er bare med at komme ned i butikken.”
Hvis du gerne vil møde Michael Glud, hans team og ikke mindst tjekke den nyeste Lidl-butik ud, så finder du den på Tarphagevej 11, 6710 Esbjerg V. Der er åbent mandag-søndag klokken 7-21.30.
Nøgleord
Kontakter
Thomas SejersenPresseansvarlig - Lidl
Tlf:76 35 00 10presse@lidl.dkBilleder
Følg pressemeddelelser fra Lidl Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lidl Danmark
Lidl fejrer 20 år i Danmark og åbner pop up-butik på Kærligheden til Smukfest4.7.2025 06:04:00 CEST | Pressemeddelelse
Lidl åbner en spritny pop up-butik midt i et af festivalens hjerter, nemlig campingområdet Kærligheden. Aftalen med Smukfest skal være med til at fejre Lidl 20-års jubilæum i Danmark. Med i aftalen er også, at Lidl sender fire frugtstande ind på festivalpladsen, så gæsterne kan få sunde snacks mellem koncerterne.
Vigtig kundeinformation vedr. Carribean Style drikkeklar kokosnød med sugerør1.7.2025 15:47:19 CEST | Pressemeddelelse
Lidl Danmark tilbagekalder af forsigtighedsprincip: Carribean Style drikkeklar kokosnød med sugerør, da det pga. indtagelse med sugerør ikke er synligt, om produktet kan være ramt af råd, også selvom nøddens skal er intakt.
Lidl-kampagne imponerer: Stor vækst i salget af økologisk frugt og grønt1.7.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Salget af økologiske frugter og grøntsager er steget med 21 % i kædens butikker på landsplan i forbindelse med Lidl Danmarks ugentlige øko-kampagner, der kører en gang om måneden i Lidl-Plus-appen. Indkøbsdirektør i Lidl, Peer Sandtner, er glad for, at kunderne har taget tilbuddene til sig, for det skal være nemmere at tage sunde og økologiske valg, siger han.
Lidls tøjkollektioner har før ramt plet – nu lander ny Lidl-Trek-kollektion i butikkerne20.6.2025 14:33:43 CEST | Pressemeddelelse
Dagligvarekæden Lidl har lanceret en ny Lidl-Trek-kollektion i alle danske butikker inspireret af et af verdens bedste cykelhold. Kollektionen henvender sig til både hverdagscyklister og sportsentusiaster og lander midt i en sommer præget af Mads Pedersens etapesejre i flere af forårets løb samt weekendens afholdelse af Copenhagen Sprint, hvor Lidl er Official Fresh Food Partner.
Lidls nye butik i Hillerød er åbnet, og den er helt uden tobak og nikotin12.6.2025 18:44:54 CEST | Pressemeddelelse
Torsdag morgen blev snoren klippet til Lidls nye butik på Frederiksværksgade i Hillerød. Dermed har byen fået sin første tobaks- og nikotinfrie dagligvarebutik, og kunderne strømmede til fra morgenstunden for at besøge den nye butik.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum