Lidl vinder Forbrugerrådet Tænks øko-pristjek for frugt og grøntsager i 2024
Forbrugerrådet Tænk har netop kåret Lidl som den danske dagligvarekæde, der tilbyder de mest prisvenlige økologiske frugter og grøntsager ifølge deres årlige gennemgang af priserne. Prisen glæder Lidl som stræber efter at give deres kunder bedre muligheder for at vælge økologisk frugt og grønt.

De billigste økologiske frugter og grøntsager findes i Lidl. Det fastslår Forbrugerrådet Tænk i deres årlige øko-pristjek af frugt og grønt. Pristjekket er baseret på indkøb af 11 udvalgte økologiske varer fra danske dagligvarekæder den 27. februar 2024, herunder bananer, kartofler og gulerødder. Her løb Lidl med den billigste øko-kurv på 148,50 kroner.
Hos discountkæden Lidl er man glad for prisen og ser det som en anerkendelse af Lidls ambitioner om at tilbyde deres kunder bedre muligheder for at handle økologisk.
”Vi er glade for, at Lidl er den dagligvarekæde, der kan tilbyde den billigste indkøbskurv med økologisk frugt og grønt. Det er vigtigt for os at give vores kunder bedre muligheder for at handle økologisk. Derudover har vi også fjernet momsen på alt frugt og grønt i februar og resten af marts måned via vores loyalitets app, Lidl Plus. Selvom det ikke er regnet med i pristjekket, håber vi, at initiativet kan inspirere politikerne til at overveje justeringer i moms og afgifter, så frugt og grønt bliver billigere,” udtaler Maria Lovecchio, indkøbsdirektør i Lidl Danmark.
Spar momsen på frugt og grønt resten af marts
I februar måned kunne man som Lidl-Plus kunde spare momsen på alt frugt og grønt, inklusive det økologiske sortiment. Initiativet resulterede i en markant stigning i salget af frugt og grønt, og Lidl besluttede at forlænge tilbuddet indtil udgangen af marts.
Det betyder, at frem til den 31. marts kan alle, der anvender Lidls loyalitetsapp, Lidl Plus, købe frugt og grønt med en rabat på 20 %.
Læs mere om Lidl Plus på lidl.dk/Lidl-Plus eller download den via App Store og Google Play.
Samlet pris for 11 økologiske frugter og grøntsager d.27. februar 2024: 148,50 kroner
I alt grønt: 75 kroner
- Agurk, 1 stk: 9 kroner
- Broccoli, 500 g: 12 kroner
- Gulerødder, 1 kg: 14 kroner
- Kartofler, 1 kg: 12 kroner
- Snackpeberfrugter, 2 stk: 10 kroner
- Tomater, 500 g: 18 kroner
I alt frugt: 73,50 kroner
- Appelsiner, 1,5 kg: 18 kroner
- Bananer, 6 stk (ca. 800 g): 18 kroner
- Citroner, 350 g: 9,8 kroner
- Kiwifrugter, 500 g: 10 kroner
- Æbler, 1 kg: 17,70 kroner
Nøgleord
Kontakter
Thomas SejersenPresseansvarlig - Lidl
Tlf:76 35 00 10presse@lidl.dkFølg pressemeddelelser fra Lidl Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lidl Danmark
Det betaler sig at handle i Lidl: Vinder Avisen Danmarks pristjek og sænker samtidig priserne på over 100 hverdagsvarer10.10.2025 10:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Lidls budskab, om at det betaler sig at gøre sine indkøb hos dem, beviser sig i virkeligheden. I Avisen Danmarks store pristjek løber dagligvarekæden nemlig med sejren. Pristjekket er foretaget inden Lidl torsdag d. 9. oktober sænkede prisen på over 100 hverdagsprodukter.
Lidl gør hverdagen billigere for forbrugerne: Sænker prisen på over 100 hverdagsprodukter9.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Fra torsdag tilbyder Lidl over 100 hverdagsvarer til nye, lave priser. Det er nogle af de mest solgte produkter som smør, kød, kaffe, rugbrød og toiletpapir, der nu bliver sat ned i dagligvarekædens butikker. Kunderne skal have en billigere hverdagsindkøbsvogn, når de handler i Lidl de næste mange måneder.
Lidl Danmark slutter sig til Forebyggelsesalliancen for fremtidens sundhed2.10.2025 12:48:42 CEST | Pressemeddelelse
Dagligvarekæden Lidl har taget endnu et vigtigt skridt mod at fremme sundhed og forebyggelse i Danmark ved at indtræde i Forebyggelsesalliancen for fremtidens sundhed – og det som den første dagligvarekæde. Med sit engagement ønsker dagligvarekæden at bidrage til den nationale forebyggelsesindsats og styrke folkesundheden.
Stor åbningsglæde i Gug: Lidl byder kunderne velkommen i ny butik uden tobak og nikotin25.9.2025 12:28:24 CEST | Pressemeddelelse
Torsdag slog Lidl dørene op til en ny butik på Gugvej 189, hvor snoren blev klippet foran en stor forsamling af fremmødte kunder. Forrest stod den hjemvendte butikschef, Nikolaj Jensen, sammen med sit nye team, der havde glædet sig til at byde velkommen.
“Det betaler sig at handle i Lidl” – ny international kampagne sætter fokus på værdi i hverdagen22.9.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
For første gang lancerer Lidl en fælles brandkampagne på tværs af alle 31 lande, hvor kæden er til stede. Med kampagnen “Det betaler sig at handle i Lidl” ønsker Lidl at vise, at kæden står for andet og mere end skarpe priser og høj kvalitet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum