Rejsegilde på værestedet Caféen
13.3.2024 14:22:45 CET | Billund Kommune | Pressemeddelelse
Onsdag eftermiddag var der rejsegilde på dagtilbuddet Caféen på Sydtoften i Grindsted. De nye lokaler forventes at stå færdige ved udgangen af august.

150 brugere og venner af huset trodsede onsdag eftermiddag det grå og kølige forårsvejr, da der var rejsegilde på dagtilbuddet Caféen i Grindsted.
I 2020 flyttede Huset, et værested for psykisk sårbare, sammen med den tidligere Café Himmelblå, et tilbud til udviklingshæmmede, på den nuværende matrikel på Sydtoften i Grindsted. Siden da har brugerne af stedet givet udtryk for, at de ønskede sig mere plads og bedre forhold. Og det får de altså nu.
”De vigtigste parter i Caféen er jo stedets primære brugere. Derfor har vi også lyttet til dem, og jeg er glad for, at vi nu kan imødekomme deres behov,” siger Ann Charlotte G. Vilstrup (S), formand for Voksenudvalget i Billund Kommune.
Nyt træningskøkken til brugerne
De eksisterende 416 kvadratmeter udvides med renoveringen med yderligere 115 kvadratmeter. De skal blandt andet huse flere lokaler til forskellige formål samt et træningskøkken, hvor de brugere, som kommer i Caféen, kan øve sig i at lave mad og hygge sig med at bage boller eller spise frokost sammen.
Caféen er et aktivitets- og værestedstilbud for voksne med fysisk eller psykisk funktionsnedsættelse. Caféen er et sted, hvor borgerne har mulighed for at deltage i aktiviteter og arrangementer samt skabe socialt netværk.
De nye lokaler forventes klar til at blive taget i brug ved udgangen af august.
Kontakter
Mia JosiassenKommunikationschef
Tlf:20 25 20 86mjos@billund.dkBilleder




Følg pressemeddelelser fra Billund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Billund Kommune
Stil op til skolebestyrelsesvalg og gør en forskel27.3.2026 08:52:57 CET | Pressemeddelelse
Der skal vælges nye forældrerepræsentanter til skolebestyrelserne på Billund Kommunes folkeskoler. Hvis du vil være med til at gøre en forskel for børnenes skolegang og have indflydelse på skolernes udvikling, så meld dit kandidatur til skolebestyrelsesvalget senest den 29. april.
Tilmeldingen for arrangører til SommerSjov 2026 er åbnet24.3.2026 15:15:00 CET | Pressemeddelelse
Billund Kommune åbner nu for tilmelding til årets SommerSjov-program, og alle foreninger, organisationer og andre aktører inviteres til at byde ind med aktiviteter til kommunens børn og unge i sommerferien.
Billund Kommunes folkeskoler har Jyllands bedste løfteevne23.3.2026 12:35:46 CET | Pressemeddelelse
I Billund Kommune bestod 3,6 procent flere skoleelever end forventet folkeskolens afgangseksamen i 2024. Det er tredjebedst blandt alle landets kommuner og bedst i Jylland. Det konkluderer en nyligt udgivet analyse fra tænketanken CEPOS.
Ny vandre- og cykelrute i Hejnsvig fortæller landskabets historie20.3.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Lørdag den 28. marts indvies en helt ny oplevelsesrute i Hejnsvig, hvor besøgende gennem skulpturer, infotavler og lydfortællinger kan få et unikt indblik i landskabets historie. Ruterne omfatter både rundture i Hejnsvig By og i oplandet - bl.a. Grene Sande, Gyttegård Plantage og Fugdal Mose. Den nye attraktion indvies med en festlig indvielse i Hejnsvig, hvor alle er velkomne til at deltage.
Her er de nominerede til Sports- og Kulturgalla 202618.3.2026 16:00:00 CET | Pressemeddelelse
Sports- og Kulturgalla 2026 nærmer sig med hastige skridt, og i dag kan sløret løftes for årets nominerede til priserne, der uddeles ved showet i MAGION fredag den 8. maj.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum