Ungeklimarådet har fået nye medlemmer
De 14 nye ansigter, som de næste par år skal udgøre Ungeklimarådet, er fundet. Medlemmerne kommer hver med forskellige baggrunde og idéer, der skal bruges til at rådgive og udvikle anbefalinger til klima-, energi- og forsyningsministeren.
Ungeklimarådets 14 nye medlemmer er på plads. De næste to år skal nye medlemmer fra hele Danmark stå for udviklingen af grønne anbefalinger og klimarådgivning til klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard.
De nye medlemmer i Ungeklimarådet skal ikke kun bringe nyskabende idéer til bordet – de skal også repræsentere ungdommens forskelligartede stemmer i klimadebatten.
”Jeg sætter stor pris på det gode samarbejde, som jeg har haft med det afgående Ungeklimaråd – og jeg ser frem til et mindst lige så godt samarbejde med de nye medlemmer. Ungeklimarådet er en vigtig stemme i klimadebatten og bidrager med et helt nødvendigt perspektiv for mig som minister. Jeg glæder mig derfor til at følge det nye Ungeklimaråds arbejde,” siger klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard.
Halvdelen af de nye medlemmer er udpeget af de afgående medlemmer af Ungeklimarådet på baggrund af åben ansøgning. Den anden halvdel er udpeget af DUF - Dansk Ungdoms Fællesråd, som har bistået Ungeklimarådet i at udpege medlemmer fra danske ungdomsorganisationer.
I udpegningen af nye medlemmer har der været ambition om en bred sammensætning med fokus på bl.a. geografi, køn, uddannelsesretning, beskæftigelse mv.
”Klimapolitik er det tema, der optager unge aller mest. Derfor er det vigtigt, at den danske ungdom inddrages i arbejdet om, hvordan man adresserer klimakrisen – og netop derfor er Ungeklimarådet så vigtig. Jeg er rigtig glad for, at vi i DUF har været med til at udpege rådets nye enormt dygtige medlemmer, og at vi har sikret en bred repræsentation af unge. Jeg glæder mig til at følge deres arbejde,” siger forkvinde i DUF – Dansk Ungdoms Fællesråd Christine Ravn Lund.
Ungeklimarådets 14 nye medlemmer:
Medlemmer udpeget på baggrund af åben ansøgning
- Anna Færch Hansen, advokatfuldmægtig hos Horten
- Benjamin Bøgen Pedersen, studerer International Business på Copenhagen Business School
- Bjarke Bjørch-Haderup, studerer Environmental Mangement and Policy ved Lunds Universitet
- Ida Lærke Holm, programme officer hos klimafonden KR Foundation
- Kathrine Strange, ansat ved Havhøst
- Sara Færch Hansen, arbejder med egenkapitalinvesteringer inden for bæredygtighed
- Linea Sveistrup, studerer politik og forvaltning ved Roskilde Universitet
Medlemmer udpeget af Dansk Ungdoms Fællesråd efter indstilling af danske ungdomsorganisationer
- Gorm Nissen, Den Grønne Ungdomsbevægelse
- Ida Kildsgaard Larsen, KFUM og KFUK Danmark
- Jeanette Andersen, Fagbevægelsens Ungdom
- Lise Coermann Nygaard, DUF – Dansk Ungdoms Fællesråd
- Sebastian Schwartz, Danmarks Socialdemokratiske Ungdom
- Søren Bank, Landbo Ungdom
- Wilhelm Ditlev Christian Thomsen, Konservativ Ungdom
Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet
I Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet arbejder vi for målet om at reducere udledningen af drivhusgasser med 70 procent i Danmark i 2030 og for et visionært, grønt lederskab både i Danmark og ude i verden.
Følg pressemeddelelser fra Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet
Presseinvitation: Teknisk brief om Klimastatus og -fremskrivning 202525.4.2025 11:54:49 CEST | Presseinvitation
Pressen inviteres til teknisk gennemgang af årets udgivelse om Danmarks udledninger og klimamål. Onsdag 30/4 kl. 11.15 i Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet, Holmens Kanal 20, 1060 København K. Tilmelding via pressekontakt@kefm.dk og husk pressekort.
Presseinvitation til Copenhagen Climate Ministerial 7.-8. maj24.4.2025 14:06:56 CEST | Presseinvitation
Klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard er vært, når ministre og beslutningstagere fra hele verden kommer til Copenhagen Climate Ministerial d. 7. og 8. maj.
Slut med elbranchens brodne kar: Det skal være tryggere for danskerne at købe el3.4.2025 07:20:00 CEST | Pressemeddelelse
Alt for mange danskere har oplevet at blive snydt, når de har skiftet elselskab. Derfor kommer regeringen nu med en række tiltag med blandt andet mulighed for karantæne og bøder - alt sammen for at gøre det både mere trygt og gennemsigtigt for forbrugerne at skifte elselskab.
Næste skridt mod COP30: Klimaministre fra hele verden mødes i København28.3.2025 10:23:25 CET | Pressemeddelelse
Klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard sidder for bordenden, når Danmark for fjerde år i træk inviterer til ministermøde i København. Copenhagen Climate Ministerial samler ministre og ledere fra hele verden d. 7.-8. maj.
Ny model for hurtigere miljøvurderingsproces for vindmøller og solceller13.3.2025 10:53:11 CET | Pressemeddelelse
Kommunerne og opstillere af vedvarende energi får nu nye muligheder for en mere enkel og dermed hurtigere miljøvurderingsproces, når de vil opstille solceller eller vindmøller på land.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum