Millionbevilling til udvikling af ny medicin mod resistente bakterier
Professor Håvard Jenssen modtager 13 mio. kr. fra Novo Nordisk Fonden til et forskningsprojekt, der kan føre til nye behandlinger af bakterieinfektioner, der er resistente over for lægemidler.

FN forudsiger, at i 2050 kan op til 10 mio. mennesker årligt dø på verdensplan på grund af bakterieinfektioner, der er resistente over for medicin. Derfor er udviklingen af nye lægemidler og behandlingsformer utrolig vigtig.
I et nyt forskningsprojekt skal professor Håvard Jenssen undersøge nogle særlige proteiner, antimikrobielle peptider, med henblik på at opdage ny medicin. Antimikrobielle peptider er små proteiner, der findes i alle levende organismer. De findes også i vores immunceller og er blandt andet en komponent i sved, spyt og på huden.
”Forskere har længe vidst, at en nøgle til at løse dette problem kan være at forstå, hvordan visse antimikrobielle peptider, som er til stede i de fleste arter på jorden, fremmer immuniteten. Disse peptidmolekyler er blevet studeret i årtier med henblik på at bane vejen for nye lægemidler. Men uden succes,” siger Håvard Jenssen.
Håvard Jenssen vil bruge både traditionelle kemiske og biologiske analyser, og RUC’s avancerede røntgenanlæg, RUCSAXS, vil også komme i spil. Ved hjælp af røntgenanlægget vil forskeren kunne studere peptiderne og deres interaktion med hinanden.
”At forstå disse molekylers interaktion med deres omverden er essentielt, da man skal kunne bruge dem som referencer for udvikling af nye lægemidler,” fortæller Håvard Jenssen og fortsætter:
”Mit håb er, at vores forskning kommer til at spille en afgørende rolle i udviklingen af nye lægemidler, der kan bruges i kampen mod multiresistente bakterier. Men jeg har også en oprigtig interesse i bedre at forstå, hvordan peptiderne, der produceres i vores celler, giver beskyttelse,” siger Håvard Jenssen.
Kontakter
Pressetelefon (ml. 09.00 og 16.00 i hverdagene)
Tlf:2887 0027Følg pressemeddelelser fra Roskilde Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Roskilde Universitet
Ny rapport: Public Service og private medier styrker hinanden8.5.2025 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Public service styrker snarere end svækker det private nyhedsmarked – og især yngre danskere viser stigende vilje til at betale for kvalitetsindhold. Det viser ny rapport fra forskere på Roskilde Universitet.
Nyt forskningsprojekt skal undersøge, hvordan algoritmer former demokratiske fællesskaber7.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Forskere fra Roskilde Universitet modtager seks millioner kroner til et forskningsprojekt om sammenhængen mellem personalisering og demokratisk deltagelse i en mediekontekst.
RUC-lektor får 6 millioner til at undersøge uskyldsantagelser i terrorsager6.5.2025 08:37:42 CEST | Pressemeddelelse
Forsker fra Roskilde Universitet skal undersøge om antagelsen, at man er uskyldig, til det modsatte er bevist, kan være udfordret i terrorsager.
RUC-professor ny bestyrelsesformand for internationalt forskningscenter5.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Professor Garbi Schmidt er blevet udnævnt som ny bestyrelsesformand for European Centre for Minority Issues af det danske Uddannelses- og Forskningsministerie.
Bjørn Thomassen konstitueres som prorektor på Roskilde Universitet30.4.2025 13:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Professor Bjørn Thomassen træder til som konstitueret prorektor og strategisk leder af forskningsområdet på Roskilde Universitet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum