Nordsølandenes olie- og gasplaner bryder Parisaftalen, afslører rapport
12.3.2024 10:00:00 CET | Greenpeace Danmark | Pressemeddelelse
Det gælder også for Danmark, som dog i dette dårlige selskab er den mindst skuffende

De fem største olie- og gasproducerende lande i Nordsøen, Norge, Storbritannien, Danmark, Holland og Tyskland fejler totalt i bestræbelserne på at tilpasse deres olie- og gasproduktion til Parisaftalen. De truer dermed hele det globale arbejde for at bekæmpe klimakrisen. Det viser den omfattende rapport, Troubled Waters: How North Sea Countries Are Fueling Climate Disaster, der i dag offentliggøres af organisationen Oil Change International med bidrag fra blandt andre Greenpeace.
Til trods for, at alle fem lande har underskrevet både Parisaftalen og den seneste aftale fra COP28 om at omstille væk fra fossile brændsler, så er ikke et eneste af dem på vej til at udfase deres olie- og gasproduktion i tråd med det afgørende 1,5 gradersmål. Rapporten påpeger tværtimod, at hvis man betragter Nordsølandene som én samlet enhed, så rangerer vi som verdens syvende største olie- og gasproducent - lige efter Kina - med ødelæggende konsekvenser for vores klima.
Danmark skiller sig ud som det nordsøland, der har har gjort mest for at tilpasse sin olie- og gaspolitik til Parisaftalen. Nordsøaftalen, der blev vedtaget i 2020, satte retning for en afslutning på den danske olie og gas æra med et stop for nye statslige licensrunder. Men aftalen indeholder forskellige “smuthuller”, der fortsat tillader udvikling af nye olie- og gasfelter og som potentielt holder den danske fossilproduktion over niveauet fra 2023 i mere end ti år ud i fremtiden.
For at være et sandt foregangsland skal Danmark lukke disse smuthuller, øjeblikkeligt standse al udvikling af nye olie- og gasfelter, og herunder afvise ansøgningen fra fossilgiganten INEOS om at begynde produktion i det danske Hejre-felt.
Silje Ask Lundberg, Oil Change International, udtaler:
"De fem største Nordsølande står ved en skillevej: Ét spor fører mod globalt lederskab inden for klimahandling og grønne industrier, hvor de tager modige skridt mod at udfase olie- og gasproduktionen og skaber bæredygtige job og fællesskaber. Det andet spor fører mod katastrofal klimaforandring, økonomisk krise og tabet af status som globale klimaledere, hvor de holder fast i forældede praksisser, mens verden bevæger sig fremad. Resultaterne i denne rapport understreger det presserende behov for afgørende handling fra Nordsølandenes regeringer. Manglende håndtering af disse problemer underminerer ikke kun de internationale klimamål, men sætter også hele planetens beboelighed på spil."
Helene Hagel, klima- og miljøpolitisk leder i Greenpeace Danmark, udtaler:
“Danmark var med til at danne BOGA, et af de vigtigste diplomatiske initiativer inden for global klimapolitik i årtier. Her udfører dansk klimadiplomati et beundringsværdigt og vigtigt internationalt arbejde. Alligevel er regeringen ved at tillade, at vi herhjemme begynder ny olie- og gasproduktion i Hejre-feltet. Produktion, der vil løbe helt frem til 2047. Det er en potentiel katastrofe, som skal stoppes.”
“At åbne nye felter nu vil ikke blot gøre det det sværere for os at nå 1,5 gradersmålet. Det vil også sætte BOGAs troværdighed på spil. Regeringen gemmer sig bag et væld af dårlige argumenter i forsøget på at retfærdiggøre sin manglende evne til at praktisere hjemme, hvad Danmark prædiker på globalt plan - nemlig en udfasning af olie- og gasproduktionen. I stedet tillader regeringen, at olieselskaberne øger deres produktion i de kommende kritiske 10-15 år. Det kan godt være, at vi er det mindst dårlige land i dette selskab, men for at leve op til Parisaftalen er det nødvendigt at vi stopper den øgede fossile produktion og i stedet udfaser al olie og gas i Nordsøen indenfor de næste 10 år.”
Nøgleord
Kontakter
Helene HagelKlima- og miljøpolitisk lederGreenpeace Danmark
Helene leder det politiske arbejde på de mange områder, som Greenpeace Danmark beskæftiger sig med indenfor klima- og miljøpolitik i Danmark, i EU og globalt. F.eks. jagten på olie og gas, omstilling til vedvarende energi, COP-møder, klimabistand og reduktionsmål.
Rikke AgerbækPresse- og kommunikationsansvarlig
Primære ansvarsområder: Klima og energi
Links
Greenpeace Danmark
Greenpeace er verdens største uafhængige miljøorganisation. Vi konfronterer nogle af verdens største problemer og fremtvinger løsninger. I Danmark arbejder vi primært med problematikker indenfor klima, energi, landbrug, hav og skov. Vi bestræber os på altid at stå til rådighed for kommentarer på aktuelle sager og debatter - store som små, niche som mainstream.

Følg pressemeddelelser fra Greenpeace Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Greenpeace Danmark
»Sundhedsskadelig lobbyisme«: Svineaktivister fra Greenpeace i aktion for det danske drikkevand19.3.2026 10:02:01 CET | Pressemeddelelse
Med budskabet “STOP SVINERIET — RED DRIKKEVANDET” omdekorerede en gruppe aktivister fra Greenpeace her til morgen hovedkvarteret for landbrugets største lobbyorganisation, Landbrug & Fødevarer. Langs facaden blev L&F’s egne reklamer erstattet af store, røde faresymboler, som advarer mod, at interesseorganisationen er blevet en sundhedstrussel.
Rekordmange høringssvar i protest mod nyt oliefelt3.3.2026 11:03:29 CET | Pressemeddelelse
Rekordmange borgere og organisationer har indsendt høringssvar imod olieselskabet INEOS' planer om ny oliejagt i Hejre-feltet i Nordsøen. Ifølge Greenpeaces gennemgang er Hejre-feltet det energiprojekt, der har modtaget flest høringssvar nogensinde. Greenpeace opfordrer den nye regering til at gøre sagen til en politisk beslutning.
Greenpeace-organisationer vil appellere amerikansk SLAPP-dom på 2,18 mia. kr. – Danmark bør nu tilslutte sig EU-lovgning, der kan bremse misbrug af retten28.2.2026 11:00:08 CET | Pressemeddelelse
Greenpeace International og Greenpeace-organisationerne i USA blev i aftes ved distriktsdomstolen i North Dakota, USA, dømt til at skulle betale 345 millioner dollar – omkring 2,18 mia. danske kroner – i erstatning til det amerikanske olierørsselskab Energy Transfer (ET). Greenpeace-organisationerne vil nu søge om en ny retssag eller om nødvendigt appellere afgørelsen til North Dakotas højesteret.
Korthuset falder: Klimarådet viser, at regeringen ikke viser vej til 70-procentsmålet26.2.2026 11:00:00 CET | Pressemeddelelse
Klimarådets statusrapport konkluderer, at regeringens klimaindsats ikke længere anskueliggør, at 70-procentsmålet i 2030 nås. Ifølge Greenpeace er det resultatet af, at regeringens grundlæggende tilgang til klimapolitik nu slår fejl.
Greenpeace, Kattegatcentret og DOF i samlet opråb: Ruslands skyggeflåde-fartøjer er tikkende miljøbomber for danske kyster og havmiljø19.2.2026 11:07:54 CET | Pressemeddelelse
Hvor vil olien ramme, hvis der sker en ulykke og et olieudslip på 48.000 tons råolie i Kattegat, Femern Bælt eller Østersøen? Det giver otte oliespild-simuleringer nu et bud på. Én ting er dog helt sikker; et udslip af den kaliber vil være katastrofal for vores sæler, fisk og fugleliv, både på kort og på lang sigt, lyder det samstemmende fra Greenpeace, Kattegatcentret og Dansk Ornitologisk Forening.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum