DI: Der mangler mangfoldighed i det danske iværksættermiljø
Danmark halter bagefter, når det kommer til kønsdiversitet i iværksættermiljøet. Det viser ny rapport fra Dansk Industri.

Der er stadig et stykke vej endnu for et mangfoldigt dansk iværksættermiljø. Det billede står klart, efter Dansk Industri har samlet en række statistikker og tal til bunke for at se på forskellene mellem mænd og kvinder i iværksættermiljøet.
- Det er desværre et nedslående billede, der tegner sig. Vi har længe kendt til flere af de barrierer, der beskrives i vores rapport, men når det står samlet – sort på hvidt – så gør det særligt indtryk og viser, der er brug for vi gør noget anderledes, siger Sine Linderstrøm, chef for iværksætteri i Dansk Industri.
- Kvindelige iværksættere er lige så afgørende for innovation og vækst i den danske økonomi som mænd. Derfor skal vi bryde de barrierer ned, der holder kvinder tilbage fra iværksætteri og i sidste ende skabe et mere mangfoldigt erhvervsmiljø.
De kendte statistikker og tal tegner udfordringerne op. Men der mangler mere viden, om hvorfor billedet ser ud som det gør. Et eksempel er en undersøgelse fra Fonden for Entreprenørskab, der viser, at drømmen om at blive iværksætter lever i bedste velgående hos både piger og drenge i 6.-7. klasse, men at drømmen braser for teenagepigerne i 8.-10. klasse.
- Det er essentielt, at vi anerkender og adresserer den nedadgående spiral i piger og unge kvinders interesse for iværksætteri. Det knæk på kurven, vi ser, stiller krav om tidlige og målrettede indsatser for at styrke piger og unge kvinders engagement i iværksætteri. Det handler ikke kun om at skabe et mere lige spilfelt; det handler om at sikre, at vores fremtidige erhvervsliv blomstrer med de bedste og mest kvalificerede talenter, understreger Sine Linderstrøm.
Erhvervsminister Morten Bødskov har tilkendegivet, at der vil være initiativer i regeringens kommende iværksætterstrategi, som skal få flere kvinder til at gå iværksættervejen.
Det bakker Dansk Industri op om og opfordrer til at tage vores initiativer, som kan læses i rapporten, med i sin strategi.
Nøgleord
Kontakter
Sara RudPresserådgiver
Tlf:28876803saru@di.dkVedhæftede filer
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI Topmødet 2025: Vi skal bygge et stærkere, klogere og sikrere samfund18.9.2025 06:30:00 CEST | Presseinvitation
Danske virksomheder og arbejdspladser står stærkere end nogensinde med rekordhøj beskæftigelse og stor succes på eksportmarkederne. Samtidig oplever vi som samfund en verdensorden, der er i fare for at gå i uorden, en geopolitisk uro, som er rykket helt ind på virksomhederne, og et Europa, der er i fare for at blive sat ud af spillet om den globale magtdeling. Scenen er med andre ord sat til et inspirerende og tankevækkende DI Topmødet 2025 om de aktuelle muligheder og ikke mindst udfordringer, når 1.500 deltagere og 35 oplægsholdere fra ind- og udland, erhvervsliv, kulturliv og politik mødes i Herning.
Dansk medaljeregn kan være afgørende for fremtidens erhvervsliv13.9.2025 21:16:58 CEST | Pressemeddelelse
DI ønsker alle vinderne af EuroSkills2025 stort tillykke og glæder sig over, at hele 13 danskere hev medaljer hjem. Det kan i høj grad inspirere andre unge til at vælge erhvervsuddannelserne til – og det har Danmark brug for.
DI: Nyt våbenindkøb booster Danmarks forsvarsindustri12.9.2025 14:57:52 CEST | Pressemeddelelse
Partierne bag forsvarsforliget valgte europæiske våbenindkøb for 58 mia. kr. Via krav om industriaftaler giver aftalen dansk forsvarsindustri milliardordrer.
Katastrofe afværget: Midlertidig løsning på astronomisk emballageregning sikret11.9.2025 17:29:59 CEST | Pressemeddelelse
Der er fundet en mindelig kortsigtet løsning for producentansvaret, som Dansk Industri (DI) hilser velkommen. Men den langsigtede løsning bliver uhyre vigtig, så der skal regeringen virkelig i arbejdstøjet, lyder det fra DI.
DI: Europæisk trepart om havvind er et vigtigt skridt for billigere og grønnere strøm4.9.2025 18:30:06 CEST | Pressemeddelelse
Fælles europæisk satsning på havvind kan sænke elpriserne, styrke energiuafhængigheden og skabe nye muligheder for danske virksomheder.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum