Højskolernes formand er med i nyt udvalg om Offentlighedsloven
Justitsministeren har nedsat et udvalg, der skal se på Offentlighedsloven. Blandt medlemmerne er Højskolernes formand, Lisbeth Trinskjær.

Der har længe været debat om Offentlighedsloven, som handler om borgere og mediers adgang til myndigheders sager.
Tidligere på året blev det besluttet, at justitsministeren skulle nedsætte et udvalg til at se på ændringer af loven, og i dag er udvalget blevet præsenteret.
Blandt medlemmerne er Højskolernes formand, Lisbeth Trinskjær.
Blik for borgeren
Udvalget består af i alt 17 medlemmer, der blandt andet tæller eksperter, myndigheder og medierepræsentanter. Landsdommer Thomas Klyver er formand for udvalget.
Lisbeth Trinskjær har sagt ja til at sidde med i udvalget for at repræsentere borgernes perspektiv.
”For mig handler min deltagelse i udvalget primært om, hvad borgere – og dermed indirekte pressen – kan få adgang til af viden fra myndighederne. Det er præmissen for et sundt demokrati, at der en rimelig grad af gennemsigtighed. Det bliver med det blik, jeg kommer til at følge og deltage i arbejdet," siger hun.
Udvalgets opgaver
Udvalget skal blandt andet undersøge, hvordan der kan gives adgang til aktindsigt i de politiske beslutningsprocesser i videre omfang end i dag. Derudover skal udvalget også overveje fordele og ulemper ved at indføre regler om prioritering mellem verserende aktindsigtsanmodninger.
Dette kunne for eksempel være, om medier, interesseorganisationer eller personer, der søger indsigt i oplysninger om sig selv, skal have fortrinsret til at få behandlet en aktindsigtsanmodning.
Udvalget har sit første møde i marts.
Nøgleord
Kontakter
Mette Skov HansenPresseansvarlig
Tlf:+45 60641989msh@ffd.dkLinks
Om foreningen
Folkehøjskolernes Forening i Danmark – også kaldet Højskolerne – har til formål at arbejde for folkehøjskolens idé og skabe gode og frie vilkår for skoleformens udvikling.
Foreningen er en medlems- og interesseorganisation for Danmarks omkring 75 folkehøjskoler.

Følg pressemeddelelser fra Folkehøjskolernes Forening i Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Folkehøjskolernes Forening i Danmark
Højskoler får millionstøtte til at skabe grønne fællesskaber25.8.2025 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Fynske Brenderup Højskole og Den Internationale Højskole i Helsingør vil med støtte fra Nordea-fonden skabe nye lokale fællesskaber med fokus på bæredygtighed. Projekterne er en del af en større grøn indsats på landets højskoler.
Ukraine-stipendier forlænges: Endnu flere unge får mulighed for et højskoleophold i Danmark7.8.2025 08:57:36 CEST | Pressemeddelelse
For fjerde år i træk gør en særlig pulje det muligt for unge, der er ramt af krigen i Ukraine, at tage på højskole i Danmark. Det er netop blevet bekræftet, at Entreprenør Marius Pedersen Fond forlænger aftalen med Højskolerne ind i 2026.
Rekordmange tager en uge på højskole30.6.2025 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Sidste år var over 40.000 danskere på et kortere højskoleophold. Her er de fag, der hitter i år.
Danskerne har talt: Højskolerne bør være UNESCO-kulturarv23.6.2025 10:17:54 CEST | Pressemeddelelse
I foråret stemte danskerne om, hvad de ser som særlig dansk kulturarv. I dag blev resultatet offentliggjort, og højskolerne endte på en førsteplads.
Nyt højskoleblad stiller skarpt på tilgivelse efter #MeToo28.4.2025 13:30:37 CEST | Pressemeddelelse
I dag udkommer første udgave af Højskolebladet fra kultursmagasinets nye chefredaktør, Jane Mylenberg. Bladet åbner med et tema om skyld og tilgivelse efter #MeToo og med interview med blandt andre tidligere overborgmester Frank Jensen, tidligere tv-vært Jes Dorph-Petersen og Venstre-politiker Cille Hald Egholm.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum