Lidl slår dørene op i Hadsund
7.3.2024 12:00:00 CET | Lidl Danmark | Pressemeddelelse
Nu har borgerne mulighed for at købe dagligvarer fra Lidl i byen. I morges åbnede Lidl deres første butik i Hadsund – og det gik ikke ubemærket hen. Her var mange mødt op for at se butikken og møde butikschef, Jesper Hovedskou, og hans team, som stod klar med højt humør og gode åbningstilbud.

Hadsund har fået deres første Lidl butik. I den tidligere Aldi-bygning på Broparken 2 slog Lidl i morges dørene op til morgenfriske kunder, der var mødt op for at være blandt de første til at gøre sine indkøb og drage fordel af de attraktive åbningstilbud. Da butikschef Jesper Hovedskou og borgmester Mogens Jespersen bød kunderne velkommen var det med stor spænding:
"Jeg har arbejdet i Lidl i 17 år, og den følelse man har i kroppen til en nyåbning er uden sammenligning. Man har gået og gjort butikken klar til at stå snorlige til åbningen og man er et nyt butiksteam, der alle er spændte på at komme i gang og se, hvordan byen tager imod os. Heldigvis har opbakningen været stor. Da der var kø til naboaften i går aftes, troede jeg ikke, at der også ville være kø i morges, men det var der. Det er bare helt fantastisk,” fortæller en glad butikschef, Jesper Hovedskou.
Onsdag aften deltog omkring 650 personer i Lidls naboaften, og i morges var der igen mange borgere, der var mødt op til den officielle åbning. Her blev der serveret kaffe og morgenmad fra butikkens store bake-off afdeling.
En butik, der ikke er bange for at implementere nye initiativer
Kunderne i Hadsund kan med den nye Lidl se frem til en butik, der ikke er bange for at tænke innovativt og prøve nye idéer af. En særlig karakteristika ved butikken er dens fravær af tobaks- og nikotinprodukter på hylderne. Ifølge Jesper Hovedskou er Lidls tilgang til at implementere nye initiativer en helt central del af Lidls måde at være købmænd.
”I Lidl er vi ikke bange for at tænke nyt. Det er fraværet af tobak og nikotin et tydeligt bevis på. Vi tager aktiv stilling til, hvilke købmænd, vi gerne vil være. Jeg er stolt af at arbejde i en butik, der prioriterer kundernes sundhed og går forrest i branchen med vigtige dagsordener. Selvom kunderne ikke kan købe tobak hos os, vil jeg gøre mit ypperste for at sikre, at kunderne kan foretage deres samlede indkøb hos os,” fortæller Jesper Hovedskou.
Gå på opdagelse i den nye Lidl på Broparken 2 i Hadsund hver dag fra kl. 7-21.30.
Nøgleord
Kontakter
Thomas SejersenPresseansvarlig - Lidl
Tlf:76 35 00 10presse@lidl.dkFølg pressemeddelelser fra Lidl Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lidl Danmark
Lidl på Folkemødet: Sætter fokus på danske produkter, pris og fremtidens fødevaresystem8.6.2026 12:21:35 CEST | Pressemeddelelse
På Folkemødet 2026 sætter Lidl fokus på, hvordan dagligvarehandlen kan bidrage til mere dansk frugt og grønt, flere plantebaserede proteiner og lettere adgang til sundere valg i hverdagen. Lidl deltager med en offentlig debat om regeringens fødevarestrategi og en talk om faste lave priser, sundhed og danske kvalitetsvarer.
Lidl Danmark er klar: Nul moms på frugt og grønt er sund fornuft og kan indføres allerede fra i morgen2.6.2026 11:40:00 CEST | Pressemeddelelse
Lidl Danmark er meget tilfredse med, at regeringen lægger op til at fjerne momsen på frugt og grønt. Tidligere forsøg i supermarkedskæden har vist, at de lavere priser hjælper danskerne til sundere indkøbsvaner.
Vigtig kundeinformation: Hel poussin af mærket Butcher’s tilbagekaldes8.5.2026 15:41:42 CEST | Pressemeddelelse
Lidl Danmark tilbagekalder hel poussin af mærket Butcher’s med bedst før dato d. 04.05.2026 grundet risiko for salmonella.
Lidl svinger pris-takstokken8.5.2026 09:10:00 CEST | Pressemeddelelse
Alle discountere har meldt ud, at de følger i Lidls fodspor og sænker priserne fast på en række varer. Status er dog, at ingen endnu matcher Lidls faste lave priser på 232 produkter.
Ny undersøgelse: To ud af tre fra Region Syddanmark foretrækker faste lave priser frem for tilbudsjagt6.5.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Lidl lancerede søndag d. 3. maj et helt nyt priskoncept, hvor de sænker priserne fast på over 200 hverdagsvarer for at gøre indkøbsturen lettere og mere overskuelig. Det sker i en tid, hvor mange af borgerne i Syddanmark er trætte af at jage tilbud. Det viser en ny befolkningsundersøgelse, hvor 65 pct. af borgerne i Region Syddanmark svarer, at de foretrækker faste lave priser frem for tilbudsjagt.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum