0. og 1. klasserne skal have det stærkest mulige læringsafsæt til livet
7.3.2024 07:15:00 CET | Billund Kommune | Pressemeddelelse
Når skoleåret begynder i sommeren 2024, vil 0. og 1. klasserne i Billund Kommunes folkeskoler opleve, at der er to voksne til stede i undervisningen. Forskning peger nemlig på, at en målrettet indsats tidligt i livet ruster børnene bedre til fremtiden.

Venstre, Socialdemokratiet, Det Konservative Folkeparti samt løsgængerne Jørn Poulsen og Arne Spangfort Christensen har med sidste års budgetforlig aftalt en række tiltag, der understøtter deres ambitioner om Danmarks bedste folkeskole.
Parterne har for eksempel aftalt, at der skal være to voksne til stede i alle lektioner i 0. og 1. klasse. Målet er blandt andet at styrke mulighederne for at støtte op om det enkelte barn. Derudover får medarbejderne mulighed for at lykkes endnu bedre med opgaven, når de ikke står alene med den store kompleksitet og spændvidde, som en almen klasse kan rumme.
Tiltaget skal således højne kvaliteten i undervisningen, øge trivslen hos eleverne og forbedre de fagprofessionelles arbejdsmiljø.
”Forskning peger på, at barnets tidligste år er de vigtigste. Vi har derfor valgt at give børnene i Billund Kommune det stærkest mulige læringsafsæt til livet. Samtidig håber vi, at de voksne vil opleve, at deres eget arbejdsmiljø bliver styrket, og at de får mulighed for at levere endnu bedre resultater end hidtil. Derudover viderefører vi de fleksible undervisningsformer, så vi styrker læring, trivsel og inklusion i vores skoler,” siger Stephanie Storbank, borgmester i Billund Kommune.
Målet er at styrke det enkelte barn, fordi der bliver ressourcer til mere fokus på den enkelte og samtidig at imødekomme de lærere, der har udtrykt ønske om at være to i undervisningen, da det ofte kan være hårdt at være alene foran for eksempel 25 børn i 1. klasse.
”Med den styrkede indsats gennem flere voksne i de mindste klasser ønsker vi at give børnene i Billund Kommune den bedst mulige start på deres skoleliv,” siger Bjarne Larsen, formand for Børne- og Familieudvalget i Billund Kommune.
Øget fokus på specialområdet
Samtidig er borgmesteren og udvalgsformanden optaget af, at folkeskolen i Billund Kommune skal favne alle børn. Et stigende antal børn i Billund Kommune får ligesom børn i en lang række andre kommuner tildelt specialundervisning eller bliver visiteret til et specialiseret skoletilbud.
”Det er en udvikling, som vi ser med stor alvor på, fordi det kan hænge sammen med mistrivsel blandt børn og unge samt et stigende antal psykiatriske diagnoser på landsplan. Vi har derfor afsat penge til at imødegå udgiftspresset på området, ligesom vi håber på, at den styrkede start på skolelivet gennem flere voksne i undervisningen i de mindste klasser kan være med til at højne trivslen og forbedre indlæringen for kommunens yngste. Vores ambition er derfor, at vi på sigt kan vende den negative udvikling,” lyder det fra Stephanie Storbank.
Kontakter
Mia JosiassenKommunikationschef
Tlf:20 25 20 86mjos@billund.dkFølg pressemeddelelser fra Billund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Billund Kommune
Ny leder af Billund Bibliotekerne bliver Judith Benz Therkelsen3.7.2026 11:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Judith Benz Therkelsen, der er uddannet bibliotekar og mangeårig leder i Vejle Bibliotekerne, er ansat som ny leder af Billund Bibliotekerne. Judith tiltræder 1. august 2026.
Fagligt stærk duo i spidsen for ny kunstfestival i Billund Kommune1.7.2026 14:13:42 CEST | Pressemeddelelse
Billund Kommune har indgået samarbejde med kunsthistoriker og kurator Anders Berg Jacobsen samt billedkunstner og kurator Sofie Telling Berg om udviklingen af den nye kunstfestival Transformation – Festival for Kunst og Rum. Festivalen er en del af et nyt kultursamarbejde i Trekantområdet og er primært finansieret af kulturaftalemidler fra Kulturministeriet.
Ny leder fundet til Mark – Museet for en Ny Danmarkshistorie1.7.2026 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Marie Lilholt tiltræder den 1. august 2026 som ny museumsleder hos Mark – Museet for en Ny Danmarkshistorie. Marie kommer med mere end 10 års ledelseserfaring fra kulturområdet og har en kandidatgrad i klassisk arkæologi.
HN Group vinder Den Sociale Virksomhedspris 202617.6.2026 15:00:59 CEST | Pressemeddelelse
Billund-virksomheden HN Group, der er specialiseret i fremstilling af plastemner, modtager Den Sociale Virksomhedspris 2026 for virksomhedens stærke engagement i at skabe plads til mennesker, som har brug for støtte til at komme i job eller tilbage til arbejdslivet.
Elever i fuld gang med forberedelserne til Legens Festival8.6.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 11. juni, på FN’s Internationale Dag for Leg, fejrer alle skoler og dagtilbud i Billund Kommune Legens Festival. Over hele kommunen tager børn, unge og voksne del i en masse legende aktiviteter - og forberedelserne er i fuld gang.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum