Ny opgørelse: 600 mennesker med diabetes fik en amputation i 2023
600 mennesker med diabetes fik sidste år amputeret et ben, en forfod eller en tå for første gang, ifølge et ny opgørelse fra databasen diabetestal.nu. Det er 600 for mange, mener Diabetesforeningen og foreslår at gøre vejen til sårbehandling på hospitalet kortere. Forslaget får officiel opbakning.

Sidste år havnede 600 mennesker med diabetes på operationsbordet og fik amputeret enten et ben, en forfod eller en tå for første gang. Over en årrække har antallet ligget stabilt.
Det viser en ny opgørelse af Diabetesforeningens dataværktøj diabetestal.nu, der samler omfattende data fra en række registre og kliniske databaser.
Og det er 600 for mange, mener Diabetesforeningen.
- En amputation er ikke kun en tragedie for det enkelte menneske med diabetes, men trækker samtidig store veksler på sundhedsvæsnets i forvejen knappe ressourcer. En enkelt amputation koster cirka en halv mio. kroner. Det skal vi for alt i verden undgå, siger Diabetesforeningens adm. direktør, Claus Richter.
Den hyppigste årsag til amputation er diabetiske fodsår, som i løbet af få dage kan sprede sig og medføre amputation. Tid er med andre ord en afgørende faktor i behandlingen. Det står også klart oven på amputationssagen, der begyndte i 2022, og hvor det kom frem i medierne, at flere unødigt havde fået amputeret et ben.
Diabetesforeningen kommer derfor med et konkret forslag, der giver alle landets autoriserede fodterapeuter mulighed for at henvise patienten direkte til specialiseret sårbehandling på hospital eller ambulatorium – uden om den praktiserende læge – for hurtigst muligt at kunne igangsætte den rette behandling.
I dag er det kun muligt i to ud af fem regioner, nemlig i Region Sjælland – og Region Syddanmark er på vej med samme mulighed i foråret 2024.
- Et diabetisk fodsår kan ikke vente til på mandag, når lægen får tid – mens skaden vokser i omfang. Vi må og skal springe de fordyrende og unødige barrierer over. Derfor opfordrer vi de øvrige tre regioner til hurtigst muligt at sikre direkte adgang for de mange tusinde danskere, der lever med diabetes, og som inden for få år vil stige til knap en halv mio.
- Med sammenhængende behandling over hele landet kan vi forebygge et regionalt postnummerlotteri og nye amputationsskandaler, siger Claus Richter.
Som tilsynsmyndighed har også Styrelsen for Patientsikkerhed fulgt amputationssagen tæt. Det er blandt andet på baggrund af erfaringerne herfra, at styrelsens direktør, Anette Lykke Petri, bakker op om Diabetesforeningens forslag.
– Set fra mit bord kan det gøre en stor forskel. Hurtig fysisk eller virtuel adgang til specialister på sygehusene er alfa og omega, når der er tale om komplicerede fodsår og begyndende koldbrand. Jeg er tryg ved, at de autoriserede fodterapeuter kan vurdere, hvornår der er brug for en specialist. Forslaget vil være et i led i et større fokus på forebyggelse og det nære sundhedsvæsen, siger hun.
Diabetesforeningen foreslår også at fjerne egenbetalingen for sårbeskæring ved praktiserende fodterapeuter. Det sker for at komme uligheden til livs og sikre, at alle får samme mulighed for at forebygge amputation.
Fakta:
- Region Midtjyllands analyse af amputationssagen konkluderede bl.a., at forsinkelser havde ført til amputation.
- Sundhedsstyrelsen estimerede i 2011, at en amputation koster ca. en halv million kroner, præcist mellem 407.900 og 597.300 kr. Til sammenligning er regionernes gennemsnitlige udgift pr. patient til fodterapi 861 kr. om året.
- Op til 30 procent af alle danskere, der har fået foretaget en benamputation, dør inden for de første 30 dage efter amputationen. Efter et år er op til hver anden død.
- Mennesker med diabetes har 10-30 gange højere amputationsrisiko sammenlignet med baggrundsbefolkningen.
- På baggrund af et studie fra Steno Diabetes Center Copenhagen skønnes det, at der sidste år blev foretaget omkring 1.000 amputationer. I det tal indgår også mennesker med diabetes, der er blevet amputeret flere gange.
Nøgleord
Kontakter
Claus BøggildPressechefDiabetesforeningen
Tlf:63129012Tlf:22828437clb@diabetes.dkOm Diabetesforeningen
Diabetesforeningen kæmper for at komme diabetes til livs. Opdage sygdommen i tide. Forebygge at den udvikler sig. På sigt at kunne helbrede den. Og hver dag løfte livskvaliteten for dem med sygdommen inde på livet. Diabetesforeningen begyndte sit virke i 1940 og har omkring 90.000 medlemmer. Hovedsædet ligger i Glostrup.
Følg pressemeddelelser fra Diabetesforeningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Diabetesforeningen
Efter kritik fra Diabetesforeningen: Danske Regioner anerkender dårlig behandling efter nye medicinregler5.4.2025 13:38:24 CEST | Pressemeddelelse
Regionerne reagerer positivt på kritik fra Diabetesforeningen af, at tusindvis af mennesker med type 2-diabetes på grund af nye tilskudsregler måttet skifte medicin og nu oplever, at behandlingen af deres diabetes er blevet markant dårligere. Diabetesforeningen kæmper stadig for, at sundhedsmyndighederne ændrer vejledningen til lægerne.
Diabetesforeningen: Mange patienter får dårligere behandling efter nye medicinregler3.4.2025 12:57:29 CEST | Pressemeddelelse
Tusindvis af mennesker med type 2-diabetes har på grund af nye tilskudsregler måttet skifte medicin - i nogle tilfælde til ældre typer med ringere effekt. Mange oplever, at behandlingen af deres diabetes er blevet dårligere og giver dem flere bivirkninger. Derfor opfordrer Diabetesforeningen og de praktiserende læger til, at sundhedsmyndighederne undersøger konsekvenserne for patienterne og helst ændrer vejledningen til lægerne.
Over 90.000 med type 2-diabetes risikerer at miste ben, fod eller tå22.2.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Region Hovedstaden vil gøre vejen til behandling af alvorlige fodsår på hospitalet så kort som muligt for mennesker med type 2-diabetes, så de ikke skal forbi egen læge først. Diabetesforeningen opfordrer de sidste to regioner i Jylland, der ikke har direkte henvisningsret fra en fodterapeut, til at skabe lighed i sundhed i Danmark.
Diabetesforeningen kalder på national plan for kroniske sygdomme1.2.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Diabetes kan ramme alle, og 100.000 danskere går uvidende rundt med type 2-diabetes, mens knap en halv mio. skønnes at have forstadier til den kroniske sygdom. Derfor testede Diabetesforeningens sundhedsbus næsten 3000 mennesker sidste år. Vi skal have en national plan for kroniske sygdomme, og den kommende folkesundhedslov og sundhedsreformen skal styrke opsporingen af danskere med uopdaget type 2-diabetes, mener Diabetesforeningen.
Diabetesforeningen: Ny aftale om merudgifter rammer børnefamilier hårdt21.1.2025 16:35:12 CET | Pressemeddelelse
En ny aftale mellem regeringen og fire partier i Folketinget skal gøre det mere enkelt at få dækket merudgifter ved f.eks. kronisk sygdom. Det giver bl.a. ens regler for børn og voksne, og dermed bliver færre børnefamilier med diabetes kompenseret for deres udgifter til f.eks. medicin. En klar spareøvelse, lyder det fra Diabetesforeningen, der opfordrer til at finde en løsning, så børnefamilier ikke mister deres mulighed for kompensation.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum