Region Hovedstaden henter erfaren direktør til Herlev og Gentofte Hospital
Niels Würgler Hansen har en solid erfaring med ledelse i hospitalsverdenen, men har samtidig et stærkt strategisk blik på det samlede sundhedsvæsen og er bl.a. optaget af, at sundhedsvæsenet udenfor hospitalets matrikler bliver styrket, så borgerne får specialiserede ydelser tæt på.

1. april sætter Niels Würgler Hansen sig i direktørstolen på Herlev og Gentofte Hospital. Senest har han haft en tilsvarende stilling på Sjællands Universitetshospital, og var før det i fire år centerdirektør i Hjertecentret på Rigshospitalet. Derudover har han mangeårig erfaring fra bl.a. Finansministeriet, Sundhedsministeriet og Sundhedsstyrelsen.
”Jeg glæder mig til, at Niels tiltræder som hospitalsdirektør og få ham med på holdet. Vi står i en tid med store omstillinger, hvor vi skal kunne behandle flere ældre og borgere med kroniske sygdomme, gribe medicinske og teknologiske landvindinger og skabe gode arbejdspladser. Vi taler om prioritering og et stort behov for at styrke sundhed tæt på borgerne. Niels har en solid erfaring med ledelse i hospitalsverdenen og et stærkt strategisk blik på det samlede sundhedsvæsen. Det er vigtigt for at kunne lykkes med opgaven,” siger regionsdirektør Jens Gordon Clausen.
Han lægger samtidig stor vægt på Niels Würgler Hansens fokus på, at kernen af ledelsesopgaven er det personlige lederskab og relationer mellem mennesker, hvor man via inddragelse og åbne beslutningsprocesser skaber stærke fællesskaber, der giver det bedste sundhedsvæsen for vores patienter.
Ansvar for mere end sit eget
Den cand. scient. pol.-uddannede hospitalsdirektør betegner den nye stilling som et drømmejob.
”Jeg glæder mig meget til at blive en del af holdet i Region Hovedstaden og til at blive en del af det stærke fællesskab, jeg fornemmer, der er på Herlev og Gentofte Hospital. Det er et hospital, der rummer det hele – både det akutte og det planlagte. Man behandler og plejer borgere med de store folkesygdomme, men har også det meget specialiserede, som kun få fejler. Samtidig har hospitalet et stort fokus på det tværsektorielle samarbejde og ikke mindst på forskning og innovation. Hospitalet har en unik mulighed for at sætte dagsordenen, afprøve nye løsninger og spille en særlig rolle som stort akuthospital, der rækker ud og tager ansvar for mere end sit eget,” siger Niels Würgler Hansen.
Privat bor han i Vanløse og er gift og far til to piger. Han bruger tid på jagt, fluefiskeri, fjeldvandring og har en hang til det franske – særligt når det gælder madlavning og vin. Som noget helt nyt har han netop startet til kor.
Niels Würgler Hansen - CV
- 2019 - august 2023 Sygehusdirektør, Sjællands Universitetshospital
- 2015 -2019 Centerdirektør, Hjertecentret, Rigshospitalet
- 2012 - 2015 Kontorchef, Center for Kommuneøkonomi og Regioner, Finansministeriet
- 2009 - 2012 Centerchef/kontorchef, Sygehuspolitisk Center, Sundhedsministeriet
- 2006 - 2009 Chefkonsulent, Sundhedsstyrelsen - Enhed for Planlægning
- 2004 - 2006 Specialkonsulent, Sundhedsstyrelsen - Center for Evaluering og Medicinsk Teknologivurdering
- 2003 - 2004 Projektkoordinator, Statens Institut for Medicinsk Teknologivurdering, Sundhedsstyrelsen
- 1999 - 2003 Fuldmægtig, Statens Institut for Medicinsk Teknologivurdering , Sundhedsstyrelsen
Uddannelse
- 1998 Cand. scient. pol. fra Institut for Statskundskab, Aarhus Universitet
Kontakter
Region Hovedstadens presseRegion Hovedstaden
Tlf:70209588Tlf:70209588presse@regionh.dkFølg pressemeddelelser fra Region Hovedstaden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Region Hovedstaden
20 millioner til at nedbringe ventetiden til operationer og høreapparatsbehandling4.7.2025 10:05:58 CEST | Pressemeddelelse
Politikerne i Region Hovedstaden vil sikre hurtigere udredning og behandling for patienter, der oplever længere ventetid til fx en planlagt operation af brok eller til at få høreapparat.
Mere psykiatrisk hjælp til både børn og voksne3.7.2025 12:05:57 CEST | Pressemeddelelse
Region Hovedstaden har afsat penge til mere hjælp fra praktiserende speciallæger indenfor psykiatrien. Der er fundet penge til hjælp til både børn, unge og voksne med behov for psykiatrisk udredning og behandling.
Virtuel virkelighed giver nyt håb til patienter med stemmehøring3.7.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Dansk forskning publiceret i The Lancet Psychiatry viser markant effekt af ny VR-behandling. Studiet dokumenterer, at patienter med skizofreni oplever mindre stemmehøring en ved almindelig behandling.
Amager og Hvidovre Hospital orienterer borgere om manglende opfølgning på undersøgelse1.7.2025 13:07:29 CEST | Pressemeddelelse
Hospitalet har konstateret, at der i forbindelse med specifikke typer af skanninger - primært af hjertet - ikke er sket en korrekt opfølgning på bifund ved undersøgelsen. Fejlen kan betyde, at tidlige tegn på sygdom, primært i lungerne, ikke er blevet opdaget. Hospitalet er i gang med at gennemgå ca. 800 skanninger, og det ventes at omkring 20 patienter skal indkaldes til nærmere undersøgelse.
Hvidovre-professor modtager 60 millioner kroner fra Novo Nordisk Fonden27.6.2025 11:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Professor Nina Weis fra Hvidovre Hospital modtager 60 mio. kroner fra Novo Nordisk Fondens 2025 Challenge Programme til at undersøge sammenhængen mellem kronisk hepatitis B og fx hjertesygdomme og diabetes 2 – og potentielt redde mange tusinder liv.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum