Ny indsats skal hjælpe flere udsatte børn ind i idrætsforeningernes fællesskaber
Børn fra økonomisk trange kår har længere vej ind i idrætsforeningernes fællesskaber. Det vil et nyt pilotprojekt fra DGI gøre op med. Foreningslivet og lokale, gode kræfter bliver centrale i den nye tilgang, der i første omgang rulles ud i tre kommuner.
Børn, der lever i økonomisk fattigdom, går ikke så ofte til fodbold som andre børn. Eller svømning, håndbold og badminton for den sags skyld. Det forringer mulighederne for, at de bliver en del af børnefællesskaberne, får et aktivt fritidsliv og klarer sig godt både fagligt og socialt, og det trækker ofte spor langt ind i voksenlivet.
Med et nyt pilotprojekt, der går under navnet ”Alle børn i forening”, vil DGI, sammen med Egmont Fonden og en lang række andre partnere, nu forsøge at gå en ny vej for at få flere børn ind i foreningsfællesskaberne.
”Når børn ikke kommer med i foreningslivets fællesskaber, går de glip af en arena for læring, trivsel og livsduelighed, som deres venner og klassekammerater naturligt udfolder sig i. Men vi vil gøre alt, hvad vi kan, for at nedbryde de barrierer, som børnene oplever, for at komme med. Fordi vi ved, at det styrker børnenes trivsel,” siger adm. direktør i DGI, Jens Otto Størup.
Og det bakker Egmont, som i 2021 udgav rapporten ”Små Kår – børn og unges opvækst i økonomisk fattigdom”, op om:
”Vi ved fra undersøgelser i Egmont Rapporten 2021, at børn, der vokser op i fattigdom, savner at være med i fællesskaberne omkring fritidsaktiviteter. Derfor er vi i Egmont glade for at støtte op om, at flere børn i udsatte positioner kan blive en del af de vigtige fritidsfællesskaber, som børnene ønsker at være med i, men som de desværre ofte er afkoblet fra”, siger direktør i Egmonts Fondssekretariat, Heidi Sørensen.
I Egmonts rapport fra 2021 om børns opvækst i fattigdom kom et ungepanel desuden med en række anbefalinger. Et af disse lød ”Støt os til at komme til en fritidsaktivitet”. Med indsatsen ”Alle børn i forening” sætter DGI med sine partnere ind for at støtte netop det.
Det lokale foreningsliv løfter i flok
Indsatsen har det lokale foreningsliv i centrum via en ny metode kaldet fællesskabsklynger, der består af frivillige fra lokale idrætsforeninger i et område, hvor koncentrationen af socialt udsatte familier er høj. Idrætsforeningerne i klyngen understøttes af en ressourceperson, en såkaldt "klyngeleder", der hjælper foreningerne til at samarbejde med hinanden og eksempelvis nærliggende børnehaver, skoler og sociale organisationer.
I fællesskab vil de se på løsninger, der skal gøre det lettere for børnene at komme tidligt og godt fra start i foreningslivet sammen med deres jævnaldrende.
Det kan være, at kontingentet skal skrues anderledes sammen? Måske skal der laves en "udstyrsbank" med udstyr, der kan lånes i foreningerne? Pædagogerne i børnehaven kan måske spotte og hjælpe de børn og familier, der har brug for en hjælpende hånd? Mulighederne er mange, og for den udsatte målgruppe handler det ofte ikke kun om en presset økonomi, men også manglende overskud og mulighed for eksempelvis at følge børnene til træning. Her kan indsatsen understøtte ved at tilbyde transport til foreningerne eller ved at gøre brug af principperne fra ”Den gode velkomst”, hvor DGI har lavet gode tips til, hvordan såvel børn som forældre føler sig velkommen i de nye fællesskaber.
Børnene skal gå hjem med gode, givende oplevelser
Fællesskabsklyngerne bygger på bidrag fra lokale frivillige, kommuner, socialrådgivere, sundhedsplejersker, daginstitutioner, skoler og andre, som vil tage fælles ansvar for at få børnene med i de lokale foreningsfællesskaber.
”Alle børn i forening” rulles i første omgang ud i tre kommuner, nemlig Aarhus Kommune, Holstebro Kommune og Ringkjøbing-Skjern Kommune. Målet er i pilotfasen at udvikle og afprøve metoden med fællesskabsklynger i de tre kommuner og dermed hjælpe 200 børn i gang med gymnastik, capoeira eller noget helt tredje fra den brede palette, som idrætsforeningerne byder på.
Succeskriteriet er, at børnene får positive oplevelser med foreningslivet, en masse bevægelse og gode sociale relationer. Hvis projektet bliver en succes, kan indsatsen spredes ud til flere kommuner i Danmark.
Om alle børn i forening
”Alle børn i forening” er skabt i samarbejde mellem Egmont Fonden, der har støttet med fire mio. kroner, DGI, DGI Østjylland, DGI Vestjylland, Aarhus Kommune, Holstebro Kommune og Ringkjøbing-Skjern Kommune, der alle har givet positive tilkendegivelser om, at de vil deltage i projektet. Derudover deltager en række lokale samarbejdspartnere, primært idrætsforeninger, men også skoler, daginstitutioner og sociale organisationer.
Kontakter
Rikke Lambertz-Nilssen Hjort
Konsulent, Team Målgrupper, DGI
Tlf: 2257 0205
Mail: rikke.hjort@dgi.dk
Tobias Eichner LarsenJournalist og pressemedarbejder
Tlf:61696618tobias.larsen@dgi.dkBilleder
DGI arbejder målrettet for at styrke motion og breddeidræt i Danmark. Vi tror på glæden ved idræt og på styrken i foreningsfællesskabet. DGI's 6600 foreninger har over 1,7 mio. medlemmer.
Følg pressemeddelelser fra DGI
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DGI
Sønderborg bliver vært for DGI Landsstævne i 202919.12.2024 12:13:18 CET | Pressemeddelelse
Sommeren 2029 åbner med et brag af idræt, koncerter og fællesskab i Sønderborg. Kommunen bliver vært for Danmarks største idrætsfestival med 25.000 deltagere.
DGI: Vigtigt at foreninger nu får ret til en basal bankkonto – men vi er stadig ikke i mål19.12.2024 11:10:51 CET | Pressemeddelelse
Foreninger får fra årsskiftet ret til en basal bankkonto. Det er et vigtigt skridt, siger DGI’s formand, men arbejdet for at styrke foreningernes vilkår i mødet med bankerne fortsætter. Det frivillige foreningsliv må ikke drukne i bureaukrati og gebyrer.
Fra kuldegys til crawlteknik: FF365 kombinerer vinterbadning og svømmetræning18.12.2024 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Når fjordens kolde vand bider i huden, og vinterdagene er mørkest, finder man alligevel et varmt smil og en dampende sauna ved Bro 0 i Frederiksværk Havn. Her danner Frederiksværk Fjordbad 365 (FF365) rammen om et helt særligt fællesskab, hvor vinterbadning, svømmetræning og samvær går hånd i hånd.
DGI ser store muligheder i ny folkeskolelov12.12.2024 10:29:04 CET | Pressemeddelelse
Eleverne får med lovændringen en mere varieret skoledag, og der er flere muligheder for, at skolernerne samarbejder med det frivillige foreningsliv. Det møder opbakning fra forældrene, viser en dugfrisk analyse.
Besparelser rammer idrætsforeningers børn og unge hårdt11.12.2024 06:15:00 CET | Pressemeddelelse
Det lokale idræts- og foreningsliv i Københavns Kommune står over for en udfordrende tid i 2025 med færre midler og besparelser på vej til de københavnske foreninger. De økonomiske besparelser sætter spørgsmålstegn ved, om kommunen værdsætter den daglige indsats, som foreningerne yder for børn og unge i København.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum