Unges fritidsjob på plejehjem giver flere SOSU’er og sygeplejesker
1.3.2024 07:00:00 CET | Billund Kommune | Pressemeddelelse
I Billund Kommune har unge de sidste 4 år haft fritidsjob på plejehjemmene, og det kaster nu resultater af sig. Flere vælger nemlig efterfølgende at uddanne sig som SOSU eller sygeplejerske. Amia Mikkelsen på 15 år fra Grindsted er en af dem.

Amia Mikkelsen på 15 år møder ind på Fynsgades Plejehjem tre gange om ugen efter skole. Her spiller hun brætspil, går en tur eller sidder bare og småsludrer om stort og småt fra hverdagen med beboerne på plejehjemmet. I en hverdag, der til tider kan være travl for det faglærte personale, kan Amia nemlig tilbyde sin tid til at lytte og tid til ’at lave ingenting’.
Amia er en af de i alt 17 unge, som i øjeblikket har fritidsjob på kommunens otte plejehjem. De unge er til stor glæde og gavn for både beboere og pårørende, når de hjælper til med aktiviteter i hverdagen. Men det er ikke kun beboerne, der glæder sig over fritidsjobberne. Det gør personalet også. For de unge frigør tid fra det uddannede personale til at tage sig af andre opgaver.
”På den måde løser de her unge mennesker en utroligt vigtig opgave ude på vores plejehjem, for de bidrager faktisk til, at beboerne får løftet deres livskvalitet” forklarer Ann Charlotte G. Vilstrup (S), udvalgsformand for Voksenudvalget i Billund Kommune.
Fritidsjobberne startede som en forsøgsordning i 2019, men blev allerede senere samme år gjort permanent. Håbet var, at ordningen, udover at skabe mere liv og nærvær på den korte bane, også på den lange bane ville inspirere de unge til at vælge en karriere indenfor velfærdsfagene. Og her fire år senere begynder resultaterne for alvor at vise sig.
”Vi har kendskab til flere, der efter at have haft et fritidsjob på vores plejehjem, vælger at uddanne sig som eksempelvis SOSU eller sygeplejerske. Det er fag, som skriger på flere hænder, så jeg glæder mig utroligt meget over, at de unge får lyst til at gå den vej efter at have snuset til faget hos os,” siger Ann Charlotte G. Vilstrup.
Og Amia har også allerede en karrieredrøm. Hun vil nemlig gerne være sygeplejerske.
”Jeg har altid tænkt, at jeg skulle arbejde med mennesker. Men nu hvor jeg har arbejdet på plejehjemmet i et år, så er jeg blevet bekræftet i, at jeg skal være sygeplejerske, for det er simpelthen så meningsfyldt for mig at kunne hjælpe andre mennesker,” forklarer hun.
Ordningen med fritidsjob er blot ét af flere tiltag, som Billund Kommune arbejder med for at imødegå en fremtid med flere ældre og færre hænder. Andre tiltag, eksempelvis forskellige frivillighed, blev taget op på borgerkonference sidste år og følges i foråret op af endnu en borgerkonference den 19. marts i Sdr. Omme Multicenter.
Kontakter
Mia JosiassenKommunikationschef
Tlf:20 25 20 86mjos@billund.dkBilleder
Følg pressemeddelelser fra Billund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Billund Kommune
Nyt frivilligråd i Billund Kommune klar til at tale frivilligheden op9.2.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Billund Kommune har fået et nyt frivilligråd for valgperioden 2026-2029. Rådet har haft deres første møde og er nu konstitueret med nyt formandskab. Dermed er medlemmerne klar til at tage fat på rådsarbejdet og sætte fokus på frivilligheden i Billund Kommune.
Første spadestik taget til udvidelse af Bo-Lindegården6.2.2026 15:00:00 CET | Pressemeddelelse
I dag blev det første spadestik taget til nybyggeriet og renoveringen af botilbuddet Bo-Lindegården, som er et botilbud for borgere med fysiske og psykiske funktionsnedsættelser. Projektet omfatter bl.a. et byggeri af 10 helt nye boliger. Det sker som erstatning for nogle af de ældste boliger på botilbuddet, som ikke længere er tidssvarende, for at sikre en fortsat trivsel, udvikling og tryghed for både beboere og medarbejdere.
Integrationspuljen er åben for ansøgninger30.1.2026 08:38:01 CET | Pressemeddelelse
Har du en idé til en aktivitet, der kan styrke integrationen i Billund Kommune og skabe fællesskaber på tværs af kulturer? Så er der nu mulighed for at søge støtte fra Billund Kommunes integrationspulje.
Grøn pulje er nu åben for ansøgninger28.1.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Har du en idé til et projekt med et almennyttigt formål i dit lokalområde, men mangler midler til at realisere det? Så kan du måske få støtte via Billund Kommunes Grøn pulje.
Sådan stemmer du til Kultur- og Fritidsrådsvalget22.1.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Den 29. januar afholdes der valg til Billund Kommunes Kultur- og Fritidsråd. Læs her, hvor og hvordan du stemmer til valget.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

