Lidl er parat med tredje butik i Esbjerg
Åbningsdatoen for Esbjergs næste dagligvarebutik er på plads: torsdag d. 14. marts slår Lidl dørene op til deres nye butik på Tarphagevej 11 i Esbjerg V. med butikschef Michael Glud i front. Han er født og opvokset i området, og vil kæmpe for at blive de lokales foretrukne købmand.

43-årige Michael Glud er opvokset i Esbjerg, og inden længe står han parat til at byde kunderne inden for i fødebyens nyeste dagligvarebutik på Tarphagevej 11. Torsdag d .14. marts åbner Lidl nemlig sin tredje butik i Esbjerg og opland.
Dagen fejres med morgenmad og kaffe til de morgenfriske, som efter åbningstalerne kan udforske butikken, der er fyldt med gode åbningstilbud og smagsprøver på Lidls mange spændende produkter.
Det er en dag, som Michael Glud har set frem til, efter han sidste efterår blev headhuntet til stillingen som butikschef i Esbjerg.
“Jeg kan takke min bror for, at jeg blev en del af team Lidl. Han er butikschef i en af de andre Lidl-butikker, og anbefalede mig at gå samme vej, fordi han selv er meget glad for sit job, virksomheden og sine kolleger. Så det ville jeg naturligvis gerne prøve af,” fortæller Michael Glud, der blandt andet har en fortid som slagter og souschef hos flere af Lidls konkurrenter.
En spændende placering
For udviklings- og ejendomsdirektør i Lidl, Mads T. Nielsen, er den nye butiks placering på Tarphagevej lidt af et scoop, da butikken herfra kan servicere det nærliggende villakvarter og samtidig ligger på vejen til flere af Esbjergs seværdigheder:
“Vi er meget tilfredse med lokationen af den nye butik. Selvom vi allerede er repræsenteret med to butikker i Esbjerg og opland, dækker vi med butikken på Tarphagevej endnu flere esbjergensere, som indtil nu ikke har haft en Lidl i deres nærområde. I Lidl ønsker vi, at alle danskere skal have mulighed for at handle lokalt i Lidl, og med denne butik er vi et skridt nærmere det mål,” udtaler Mads T. Nielsen.
Michael Glud deler begejstringen:
“Det var afgørende for min beslutning om at skifte til Lidl, at jeg kunne få en butik i Esbjerg. Det er her jeg kommer fra, og det er her jeg har slået mig ned med min familie. Det giver bare mening, at det er her jeg skal arbejde,” udtaler han og tilføjer:
“Jeg har kun været kort tid i Lidl, men jeg føler mig allerede godt tilpas og ikke mindst parat til endelig at få lov at åbne butikken og at lære mine kunder at kende. Mit team og jeg vil gøre alt hvad vi kan for at sikre den bedste kundeoplevelse og for at vores nye butik bliver vores kunders foretrukne.”
Hvis du gerne vil møde Michael Glud, hans team og ikke mindst tjekke den nyeste Lidl-butik ud, så finder du den på Tarphagevej 11, 6710 Esbjerg V. Der er åbent mandag-søndag klokken 7-21.30. På åbningsdagen åbner butikken dog først kl.08.00.
Kan du ikke vente med at se butikken, kan man onsdag d.13. marts deltage i en naboaften, hvor alle interesserede borgere med invitation kan besøge butikken og se den inden den åbner. Der er ikke mulighed for at handle i butikken på selve aftenen, men der vil være smagsprøver på et udvalg af Lidls produkter.
I perioden op til åbningen af butikkerne bliver der sendt invitationer til lokalområdet. Så hold øje med postkassen.
Nøgleord
Kontakter
Thomas SejersenPresseansvarlig - Lidl
Tlf:76 35 00 10presse@lidl.dkFølg pressemeddelelser fra Lidl Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lidl Danmark
Det betaler sig at handle i Lidl: Vinder Avisen Danmarks pristjek og sænker samtidig priserne på over 100 hverdagsvarer10.10.2025 10:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Lidls budskab, om at det betaler sig at gøre sine indkøb hos dem, beviser sig i virkeligheden. I Avisen Danmarks store pristjek løber dagligvarekæden nemlig med sejren. Pristjekket er foretaget inden Lidl torsdag d. 9. oktober sænkede prisen på over 100 hverdagsprodukter.
Lidl gør hverdagen billigere for forbrugerne: Sænker prisen på over 100 hverdagsprodukter9.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Fra torsdag tilbyder Lidl over 100 hverdagsvarer til nye, lave priser. Det er nogle af de mest solgte produkter som smør, kød, kaffe, rugbrød og toiletpapir, der nu bliver sat ned i dagligvarekædens butikker. Kunderne skal have en billigere hverdagsindkøbsvogn, når de handler i Lidl de næste mange måneder.
Lidl Danmark slutter sig til Forebyggelsesalliancen for fremtidens sundhed2.10.2025 12:48:42 CEST | Pressemeddelelse
Dagligvarekæden Lidl har taget endnu et vigtigt skridt mod at fremme sundhed og forebyggelse i Danmark ved at indtræde i Forebyggelsesalliancen for fremtidens sundhed – og det som den første dagligvarekæde. Med sit engagement ønsker dagligvarekæden at bidrage til den nationale forebyggelsesindsats og styrke folkesundheden.
Stor åbningsglæde i Gug: Lidl byder kunderne velkommen i ny butik uden tobak og nikotin25.9.2025 12:28:24 CEST | Pressemeddelelse
Torsdag slog Lidl dørene op til en ny butik på Gugvej 189, hvor snoren blev klippet foran en stor forsamling af fremmødte kunder. Forrest stod den hjemvendte butikschef, Nikolaj Jensen, sammen med sit nye team, der havde glædet sig til at byde velkommen.
“Det betaler sig at handle i Lidl” – ny international kampagne sætter fokus på værdi i hverdagen22.9.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
For første gang lancerer Lidl en fælles brandkampagne på tværs af alle 31 lande, hvor kæden er til stede. Med kampagnen “Det betaler sig at handle i Lidl” ønsker Lidl at vise, at kæden står for andet og mere end skarpe priser og høj kvalitet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum