Lidls snackmærke i nyt design: Alesto sætter fokus på kvalitet, sundhed og ren nydelse
9.7.2026 14:00:00 CEST | Lidl Danmark | Pressemeddelelse
Lidl Danmark relancerer nu sit populære eget mærke for nødder og tørret frugt, Alesto. Med en helt ny brandidentitet flytter Alesto sig fra et klassisk produktmærke til et moderne livsstilsmærke. Relanceringen bakker samtidig op om dagligvarekædens ambitiøse målsætninger for sundhed.

Alle elsker nødder. Uanset om det er før træning, på kontoret eller til filmaftenen på sofaen. Alesto er den perfekte hverdagssnack, som det sunde og nemme alternativ på farten.
Lidls Alesto-sortiment byder på alt fra nødder og kreative nøddeblandinger til tørret frugt i høj kvalitet.
Med et opdateret design og ny emballage bliver Alesto nu genopfundet som et moderne livsstilsmærke med fokus på kvalitet, sundhed og ren nydelse.
"Med videreudviklingen af Alesto skaber vi et brand, der står for glæden ved at snacke og begejstre folk. Vi står for lethed i hverdagen gennem ukompliceret nydelse og stor mangfoldighed. Samtidig satser vi konsekvent på gennemsigtighed, pålidelighed og kvalitet, for det er Lidl-værdier," forklarer Sebastian Hein, Head of Brand hos Lidl Stiftung & Co. KG.
Bevidst ernæring for alle
Relanceringen af Alesto er direkte koblet op på Lidls strategi for "Bevidst ernæring", som fremmer plantebaserede alternativer og styrker bevidstheden om en sund kost.
En central milepæl for Lidl er at øge andelen af plantebaserede proteinkilder i forhold til de animalske med op til 20 procent inden år 2030.
Og netop her spiller nødder en vigtig rolle. Som kerneprodukt leverer de værdifulde umættede fedtsyrer, proteiner og kostfibre. For eksempel er valnødder en naturlig kilde til omega-3*, mens mandler og cashewnødder er rige på magnesium.
Hele værdikæden i egne hænder sikrer topkvalitet
Bag mærkets høje kvalitetskrav står en fuldt integreret værdikæde. Efter en omhyggelig udvælgelse i oprindelseslandene bliver Alesto-produkterne kvalitetssikret og pakket på egne produktionsanlæg under Schwarz Produktion.
Da både Lidl og Schwarz Produktion er en del af Schwarz Group, forbliver næsten hele værdikæden internt i samme koncern. Det sikrer fuld kontrol, tårnhøje standarder og en garanti for, at produkterne altid lander helt friske på hylderne.
Se udvalget af Alesto-produkterne her: https://www.lidl.dk/q/search?q=alesto
*Omega-3-fedtsyrer [alfa-linolensyre]: 9,9 g / 100 g valnødder Magnesium: i gennemsnit (ø) 260 mg pr. 100 g mandler, 258 mg pr. 100 g cashewnødder. Data kan hentes ved DTU Fødevareinstituttets officielle database. Kilde: https://fcdb.fooddata.dk/search
Kontakter
Claus KroghCSR- og kommunikationschef - Lidl
Tlf:76 35 00 10presse@lidl.dkOm Lidl Danmark
I Lidl Danmark står vi for den bedste kvalitet til den bedste pris. Som dagligvarekæde koncentrerer vi os om det væsentlige. Gennem vores effektive processer og det tillidsfulde samarbejde med vores partnere garanterer vi et fremragende forhold mellem kvalitet og pris og et velgennemtænkt vareudbud. Som kunde i Lidl kan du trygt regne med, at vores produkter er friske og af god kvalitet. Vores medarbejdere arbejder hver dag for, at vores kunder nemt og enkelt kan købe ind i vores 171 butikker.
Du er altid velkommen til at skrive til os på presse@lidl.dk
Følg pressemeddelelser fra Lidl Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lidl Danmark
Vigtig kundeinformation26.6.2026 14:42:29 CEST | Pressemeddelelse
Chef select Biksemad 600 g. tilbagekaldes grundet ukendt mikrobiologisk status.
Vigtig kundeinformation26.6.2026 14:36:46 CEST | Pressemeddelelse
Spareribs med BBQ af mærket MCENNEDY med sidste anvendelsesdato d. 19.06.2026 tilbagekaldes grundet risiko for salmonella.
Bygget til at blive fejret: PARKSIDE fejrer sit 30-års jubilæum25.6.2026 11:24:50 CEST | Pressemeddelelse
I 30 år har Lidls gør-det-selv-brand PARKSIDE støttet folk og deres projekter. Nu fejrer PARKSIDE sit jubilæum i hele Europa. I 2022 blev PARKSIDE et selvstændigt brand og et af Lidls nu seks definerede non-food-mærker.
Madprisluppen bekræfter: Lidl er Danmarks billigste dagligvarekæde24.6.2026 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny, uafhængig prisgennemgang fra Madprisluppen viser, at Lidl igen har Danmarks billigste indkøbskurv blandt de 12 dagligvarekæder. Kædens nye koncept med faste, lave priser skal give danskerne prisro i hverdagen og gøre op med tilbudsjagten.
Vigtig kundeinformation: Frosne, økologiske jordbær 300 g. af mærket Freshona med udløbsdato d. 18.08.2027 og 19.08.2027. tilbagekaldes grundet risiko for norovirus23.6.2026 15:00:30 CEST | Pressemeddelelse
Ved en stikprøvekontrol er der fundet norovirus i netop dette parti, med bedst før d. 18.08.2027 og 19.08.2027. Produktet tilbagekaldes, da der kan være risiko for smitte, som gør, at en sundhedsmæssig risiko ved indtagelse ikke kan udelukkes. Risiko ved indtagelse af produktet kan være norovirus-infektion (roskildesyge).
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum