Folkekirkens Nødhjælp

Tusindvis går på gaden og samler ind til mennesker ramt af krige og klimakatastrofer

26.2.2024 13:54:33 CET | Folkekirkens Nødhjælp | Pressemeddelelse

Del

Søndag den 10. marts går både børn og voksne på gaden landet over, når Folkekirkens Nødhjælps årlige indsamling løber af stablen. I år er fokus på klimakatastrofer, krigen i Ukraine og krigen mellem Israel og Hamas.

Bax Lindhardt

Den værste og længste cyklon, der nogensinde er målt i verden, ramte sidste år det afrikanske land Malawi. En voldsom stormflod rev alt med sig og slog tusinder ihjel, mens endnu flere mistede alt, hvad de ejede.  I Ukraine raser krigen på snart tredje år, og i Israel og Palæstina er menneskeliv gået meningsløst tabt. Lige nu er 1.7 millioner mennesker i Gaza drevet på flugt uden et sikkert sted at tage hen.  

Søndag den 10. marts går tusindvis af mennesker landet over på gaden for at samle ind til mennesker, der er ramt af krige og voldsomme klimakatastrofer. Det sker, når Folkekirkens Nødhjælps årlige indsamling løber af stablen for 26. gang.    

Stor opbakning landet over 

”Krige og katastrofer fylder mere og mere, og vi mærker det alle sammen, uanset hvor vi bor, og hvem vi er. Man kan nemt føle sig magtesløs og tænke: Hvad kan jeg gøre? Derfor er jeg rigtig glad for at mærke den opbakning, der igen i år er til vores indsamling. Her er der mulighed for at gøre en forskel,” siger konstitueret generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, Jonas Nøddekær.   

Pengene fra årets indsamling går til Folkekirkens Nødhjælps arbejde i verdens mest udsatte lande. I år er der særligt fokus på Gaza og Ukraine. Men blikket er også rettet mod Malawi og Sydsudan, som er hårdt ramt af klimakatastrofer. Situationen i landene får meget sjældent medieopmærksomhed og betegnes ofte som ’glemte kriser’.   

Akut nødhjælp og robuste afgrøder

”Det er netop derfor, det er vigtigt, at vi som nødhjælps- og udviklingsorganisation sætter fokus på de udfordringer, som mange af verdens fattigste lande står i,” siger Jonas Nøddekær:  

”Klimakrisen kan virke uoverkommelig, men sammen kan vi gøre en forskel for de mennesker, som i forvejen er blandt verdens fattigste, og som bliver hårdest ramt. Det kan vi med helt konkrete løsninger som dæmninger, opsamlingssøer og de helt rigtige afgrøder. Det er med til at redde liv og gøre familierne endnu mere robuste over for det uforudsigelige vejr."

Hver indsamler samler i gennemsnit 1200 kroner ind på en rute. De penge kan for eksempel blive til mad og livsvigtig medicin til krigens ofre i Gaza og Ukraine eller nye og klimarobuste afgrøder til familier i Malawi. 

Du kan også være med. Meld dig som indsamler på nødhjælp.dk 

For mere information kontakt venligst: Christina Pedersen, chpe@dca.dk, M: 28744669

------

Alle indsamlere planter (også) et træ

For hver indsamler, der har gået en rute, planter vi et træ i Malawi. 

Det gør vi, fordi Malawi er et af de lande, der er hårdest ramt af klimaforandringerne. I store områder er der ekstrem tørke, og når regnen endelig kommer, oversvømmes den bare jord, fordi den ikke kan suge vandet til sig. 

I marts blev det sydlige Malawi ramt af den værste og længste cyklon, der nogensinde er målt i verden med voldsomme jordskred til følge. Den varede i fem uger og flere end 1.000 mennesker blev dræbt, mens mange tusinder stadig frygtes begravet under store sten. 

Når du er med til at plante træer, hjælper det på flere måder: 

  • Træer stabiliserer jorden 
  • Træer holder på vandet, når der er oversvømmelser 
  • Træer er med til at give jorden næring 
  • Træer kan være et bidrag til en families kost 
  • Træer suger CO2 ud af atmosfæren. 

Nøgleord

Kontakter

Billeder

Tusindvis af danskere går søndag den 10. marts på gaden for at samle ind til mennesker, som er ramt af krige og klimakatastrofer verden over. Du kan også være med.
Tusindvis af danskere går søndag den 10. marts på gaden for at samle ind til mennesker, som er ramt af krige og klimakatastrofer verden over. Du kan også være med.
Bax Lindhardt Folkekirkens Nødhjælp
Download
Malawi blev sidste år ramt af den værste og længste cyklon, der nogensinde er målt i verden. Fatima Manyalo overlevede den voldsomme katastrofe og er kommet hurtigt videre. Det skyldes, at hendes landsby har fået nemmere adgang til rent vand og har modtaget hjælp til at dyrke klimaresistente afgrøder og plante træer.
Malawi blev sidste år ramt af den værste og længste cyklon, der nogensinde er målt i verden. Fatima Manyalo overlevede den voldsomme katastrofe og er kommet hurtigt videre. Det skyldes, at hendes landsby har fået nemmere adgang til rent vand og har modtaget hjælp til at dyrke klimaresistente afgrøder og plante træer.
Bax Lindhardt Folkekirkens Nødhjælp
Download

Links

Om Folkekirkens Nødhjælp

Folkekirkens Nødhjælp støtter verdens fattigste i deres kamp for et værdigt liv og hjælper mennesker i nød. Vi giver akut nødhjælp i katastroferamte områder og langsigtet udviklingshjælp i fattige egne for at skabe en mere ligeværdig og bæredygtig verden.

Følg pressemeddelelser fra Folkekirkens Nødhjælp

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Folkekirkens Nødhjælp

Ny epinion-undersøgelse: Flertal ser udviklingsbistand som en vigtig investering for Danmark15.2.2026 13:40:55 CET | Pressemeddelelse

En ny Epinion-undersøgelse blandt 804 danskere viser, at et klart flertal ser udviklingsbistand som både en vigtig investering for Danmark og som en indsats, der gør en reel forskel for mennesker i nød. Undersøgelsen viser, at 64 procent af danskerne er enige i, at udviklingsbistand er en vigtig investering for Danmark i en tid, hvor vi skal sikre os gode relationer til andre lande. Heraf svarer 21 procent, at de er meget enige, mens 43 procent er delvist enige. Kun 11 procent er uenige. Der er også bred tiltro til, at bistanden gør en konkret forskel for mennesker ude i verden. 67 procent er enige i, at Danmarks udviklingsbistand gør en vigtig forskel for mennesker i nød – 27 procent er meget enige, og 40 procent er delvist enige. Kun 9 procent er uenige. Når det gælder niveauet for Danmarks udviklingsbistand, mener knap halvdelen (49 procent), at Danmark i dag bruger en tilpas andel af BNI på udviklingsbistand. Samtidig mener 19 procent, at Danmark bør bruge en større andel end i dag

Ny fordrivelsesbølge i Syrien: Folkekirkens Nødhjælp rykker ud med akut hjælp4.2.2026 09:04:05 CET | Pressemeddelelse

Over de seneste uger er mere end 150.000 mennesker blevet fordrevet fra deres hjem i Syrien som følge af væbnede kampe og interne stridigheder. De seneste uroligheder har især fundet sted i det nordøstlige Syrien, hvor sammenstød mellem regeringsstyrker og det kurdiske mindretal har tvunget familier på flugt. Der er nu indgået en våbenhvile, men situationen er fortsat yderst skrøbelig, understreger generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, Jonas Nøddekær: ”Det er meget vigtigt, at der er landet en aftale om våbenhvile. Men den er skrøbelig, og de fleste mennesker tør ikke vende hjem. Frygten for igen at blive tvunget på flugt i morgen er alt for reel.” Den humanitære situation forværres yderligere af hårdt vintervejr. Ekstrem kulde og oversvømmelser i flere områder øger risikoen for sult og sygdom. ”Mennesker i Syrien står midt i en akut krise. De mangler mad, varme og basale fornødenheder – netop som vinteren sætter ind. Vi reagerer nu med akut nødhjælp til de mest sårbare familier på

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye