Invitation til borgerkonference om fremtidens velfærd på ældreområdet
Billund Kommune inviterer til borgerkonference i Sdr. Omme Multihal den 19. marts. Her skal vi gennem oplæg og gruppearbejde sammen skabe gode løsninger, som imødekommer de behov, vores ældre borgere har i fremtiden, så alle har mulighed for et godt liv hele livet.

Borgerne lever længere og har en mere aktiv livsstil. Det stiller nye krav til fremtidens velfærd, hvor der på den ene side bliver flere ældre, og der på den anden side bliver færre hænder til at varetage opgaven.
Derfor har vi brug for nye idéer og løsninger, som kan hjælpe os til at løse fremtidens efterspørgsel. Det er emnet for en konference, som Voksenudvalget i Billund Kommune inviterer til.
”Konferencen følger i hælene på sidste års konference, hvor der blev luftet mange spændende idéer og interessante betragtninger. Og det er noget af det, som vi i fællesskab skal arbejde videre med på årets konference”, siger Ann Charlotte Gaardsvig Vilstrup, formand for Voksenudvalget i Billund Kommune.
De gode løsninger udvikles i fællesskab
Programmet byder på spændende oplæg og workshops, hvor vi sammen skal udvikle bud på løsninger, som deltagerne efterfølgende selv skal være med til at virkeliggøre til gavn for borgerne i Billund Kommune – både nu og i fremtiden.
"I Voksenudvalget er vi optaget af at sætte borgeren først. Vi tror på, at vi finder de bedste løsninger i fællesskab mellem borgere, pårørende, frivillige og kommunen. Det er netop målet for konferencen. Vi har brug for, at alle har lyst til at bidrage, så vi kan løfte fremtidens velfærdsopgaver – med flere ældre og færre medarbejdere ”, udtaler Ann Charlotte Gaardsvig Vilstrup.
Voksenudvalgets fokus på det vigtige samarbejde mellem kommune, borgere og civilsamfund er kun blevet mere aktuelt i lyset af regeringens nye ældreudspil, som blev præsenteret den 30. januar. I udspillet lægger regeringen op til, at kommunerne skal skabe rammerne for, at lokale foreninger og organisationer i fremtiden kan stå for aktiviteter i den lokale ældreomsorg.
Program
Konferencens forløb styres af Marie Baad Holdt fra konsulenthuset IngerFair. Hun er ekspert i, hvordan vi etablerer et godt samarbejde på tværs af borgere, pårørende, frivillige organisationer og kommune.
Programmet byder på et fagligt oplæg og workshops, hvor vi sammen skal bringe vores idéer til konkrete løsninger i spil.
- Velkomst v. Ann Charlotte, formand for Voksenudvalget i Billund Kommune
- Oplæg v. Marie Baad Holdt fra Ingerfair: ”Hvilken værdi kan civilsamfundet skabe i samarbejde med kommunen, og hvad skal der til for at komme i gang med det gode samarbejde?”
- Workshop: Hvilke løsninger kan vi se i et samspil mellem civilsamfund og kommune - og hvordan kan vi i fællesskab få dem til at leve?
- Afrunding og tak for i dag
Tilmelding
Konferencen henvender sig til alle borgere i Billund Kommune, pårørende, civilsamfundsaktører, frivillige, lokale foreninger, organisationer m.fl. Deltagerantallet er dog max 100, og tilmelding sker først-til-mølle.
Konferencen foregår tirsdag den 19. marts kl. 16.00-20.00 i Sdr. Omme Multihal. Deltagelse er gratis og inkluderer let aftensmad.
Tilmelding skal ske senest onsdag den 13. marts. Tilmeld dig her.
Kontakter
Mia JosiassenKommunikationschef
Tlf:20 25 20 86mjos@billund.dkBilleder
Følg pressemeddelelser fra Billund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Billund Kommune
Billund Kommune får ny kommunikationschef30.6.2025 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Pr. 1. august 2025 er det Anya Palm, der sætter sig i stolen som ny kommunikationschef i Billund Kommune. Hun har erfaring som både prisvindende korrespondent i DR, men også som pressechef og kommunikationschef i både det private og offentlige.
Byggegrunde i Billund sælger med rekordfart25.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Billund Kommune har netop solgt 22 byggegrunde i én udbudsrunde i Billund. Det er ny rekord.
Ny stabschef for Strategi, HR og Kommunikation i Billund Kommune17.6.2025 14:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Henrik Møller Nielsen er pr. den 1. august 2025 ansat som ny stabschef for Strategi, HR og Kommunikation i Billund Kommune. Han trækker på en solid erfaring fra Esbjerg Kommune.
Fra hjemstedet for Børnenes Hovedstad til hovedstaden: Over 200 elever skal til Skole OL-finalen17.6.2025 06:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Selvom Billund Kommune ikke længere er værtskommune for Skole OL-finalen, bliver det stadig med deltagelse af børn og frivillige fra kommunen, når årets finaler afvikles i København i denne uge. Billund Kommune sender over 200 elever, når der skal dystes med værdierne fællesskab, færdighed og fairplay i fokus.
Økonomiudvalget i Billund Kommune ønsker en ny direktør til Børn, Unge og Arbejdsmarkedsområdet16.6.2025 12:12:23 CEST | Pressemeddelelse
I forbindelse med kommunalbestyrelsesmødet tirsdag d. 17. juni vil der blive behandlet en ekstraordinær dagsorden, hvor det indstilles, at samarbejdet med direktør for Børn, Unge og Arbejdsmarked, Anders Lundsgaard, skal ophøre.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum