Seminar om Third Worldism-ideens skæbne i Iran og Palæstina
20.2.2024 09:35:56 CET | Københavns Universitet | Presseinvitation
I forbindelse med udgivelsen af bogen ’The Fate of Third Worldism in the Middle East’ afholder mellemøstforskerne Rasmus Elling (KU) og Sune Haugbølle (RUC) fredag den 23. februar et åbent seminar på Københavns Universitet.
Arrangementet byder på en keynote af professor Gilbert Achcar fra University of London efterfulgt af en paneldiskussion om bogens temaer med bidragydere og kapitelforfattere Marral Shamshiri (ph.d., London School of Economics), Toufoul Abou-Hodeib (lektor, Oslo Universitet), Pelle Valentin Olsen (lektor, Bergen Universitet), Rasmus Elling (lektor, Københavns Universitet) og Sune Haugbølle (professor, RUC).
Om bogen og Third Worldism
’The Fate of Third Worldism in the Middle East’ er redigeret af Sune Haugbolle og Rasmus Elling, og den dykker ned i den komplekse fortælling om implikationerne, de medvirkende og undergangen af ’Third Worldism’-ideen i Mellemøsten i sidste halvdel af det 20. århundrede. Third Worldism var en revolutionær idé, som lovede frigørelse gennem anti-imperialisme og international solidaritet, men den kunne ikke klare sig over for historiens realiteter, bl.a. det islamiske teokrati i Iran og opløsningen af den palæstinensiske revolution.
Bogen undersøger perioden ved at fokusere på nøglepersonerne, bl.a. studenteraktivister, guerillakrigere, frivillige sygeplejersker og militante intellektuelle. I en række gennemresearchede kapitler kaster forfatterne lys på de konkrete og virkelige begivenheder og udfordrer læseren til at genoverveje spørgsmål om selvbestemmelse, frigørelse, forandring og solidaritet.
Omdiskuteret paradigmeskift
Rasmus Elling, lektor i persisk og en af de to forskere bag bogen, forklarer om udgivelsen:
- Bogen dykker ned i et kontroversielt og omdiskuteret historisk paradigmeskift i Mellemøsten: nemlig skiftet væk fra venstreradikalismen som bannerfører for kampen mod imperialisme mod islamisme i steder som Palæstina og Iran. I den eksisterende historieskrivning er 1979 året, der ændrede alt: Den iranske revolution med Khomeini i spidsen opsummerede angiveligt en bevægelse væk fra sekulære oprørsideologier til religiøs fanatisme. I bogen argumenterer en lang række etablerede såvel som yngre forskere at denne forandring skal forstås i et globalt perspektiv: En historie lige så meget om forandringer i resten af verden som om Mellemøsten selv. Dette viser historikerne ved at spore ideologiske forandringers bevægelse igennem transnationale forbindelser. Mellem oprørsgrupper i det globale syd, mellem folkebevægelser i vesten og i Mellemøsten, såvel som mellem guerillaer og intellektuelle indenfor de mellemøstlige lande.
Tilmelding nødvendig
Efter oplæg og debat er der mulighed for at stille spørgsmål til forfatterne og deltagerne. Det vil også være muligt at købe bogen. Arrangementet afsluttes med en reception.
Alle er velkomne, men tilmelding er nødvendig på https://ccrs.ku.dk/calendar/2024/the-fate-of-third-worldism-in-the-middle-east/.
Tid og sted
23 februar 2024 kl. 16:00-18:00 i lokale 9A-1-01 på Københavns Universitet, Karen Blixens Plads 16, 2300 København
Kontakter
Lektor Rasmus Elling
Institut for Tværkulturelle og Regionale Studier
Københavns Universitet
E-mail: elling@hum.ku.dk
Mobil: 51 30 35 65
Pressemedarbejder Pernille Munch Toldam
Det Humanistiske Fakultet,
Københavns Universitet
E-mail: pmunch@hum.ku.dk
Mobil: 29 92 41 69
Følg pressemeddelelser fra Københavns Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Københavns Universitet
Digital platform halverer skilsmissebørns mistrivsel20.5.2026 10:01:08 CEST | Pressemeddelelse
En digital løsning udviklet af forskere fra Københavns Universitet hjælper børn og unges mentale sundhed efter forældrenes skilsmisse, viser nyt studie. Antallet af konflikter i familien reduceres også, og flere kommuner har allerede taget løsningen i brug.
Nye algoritmer kan mindske polarisering på sociale medier18.5.2026 09:15:32 CEST | Pressemeddelelse
De algoritmer, som styrer vores nyhedsfeed på sociale medier som Facebook og X, kan gøre os mere politisk polariserede og give os et skævt billede af virkeligheden. Men et nyt studie fra Københavns Universitet viser, at selv små ændringer i den måde, opslag sorteres på i vores feed, kan øge både fælles forståelse og faktuel viden.
Hjernens ’skraldemænd’ går i stå ved dødelig sygdom18.5.2026 06:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Et overraskende fund peger på et udmattet immunforsvar i hjernen som potentiel forklaring på aggressiv hjernesygdom.
Scientists stunned: Volcano cleans up after itself by removing methane from the air7.5.2026 11:01:00 CEST | Press release
A violent volcanic eruption in the South Pacific has revealed a surprising natural mechanism that could potentially help slow global warming. The finding provides entirely new insights into atmospheric chemistry and may inspire new methods to remove methane emissions from the air.
Forbløffede forskere: Vulkan rydder op efter sig selv og fjerner metan fra luften7.5.2026 11:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Et voldsomt vulkanudbrud i Stillehavet har afsløret en overraskende naturlig mekanisme, som muligvis kan hjælpe med at bremse den globale opvarmning. Opdagelsen giver helt ny viden om atmosfærisk kemi, der kan inspirere udviklingen af nye metoder til at fjerne metan fra atmosfæren
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum