Seminar om Third Worldism-ideens skæbne i Iran og Palæstina
I forbindelse med udgivelsen af bogen ’The Fate of Third Worldism in the Middle East’ afholder mellemøstforskerne Rasmus Elling (KU) og Sune Haugbølle (RUC) fredag den 23. februar et åbent seminar på Københavns Universitet.
Arrangementet byder på en keynote af professor Gilbert Achcar fra University of London efterfulgt af en paneldiskussion om bogens temaer med bidragydere og kapitelforfattere Marral Shamshiri (ph.d., London School of Economics), Toufoul Abou-Hodeib (lektor, Oslo Universitet), Pelle Valentin Olsen (lektor, Bergen Universitet), Rasmus Elling (lektor, Københavns Universitet) og Sune Haugbølle (professor, RUC).
Om bogen og Third Worldism
’The Fate of Third Worldism in the Middle East’ er redigeret af Sune Haugbolle og Rasmus Elling, og den dykker ned i den komplekse fortælling om implikationerne, de medvirkende og undergangen af ’Third Worldism’-ideen i Mellemøsten i sidste halvdel af det 20. århundrede. Third Worldism var en revolutionær idé, som lovede frigørelse gennem anti-imperialisme og international solidaritet, men den kunne ikke klare sig over for historiens realiteter, bl.a. det islamiske teokrati i Iran og opløsningen af den palæstinensiske revolution.
Bogen undersøger perioden ved at fokusere på nøglepersonerne, bl.a. studenteraktivister, guerillakrigere, frivillige sygeplejersker og militante intellektuelle. I en række gennemresearchede kapitler kaster forfatterne lys på de konkrete og virkelige begivenheder og udfordrer læseren til at genoverveje spørgsmål om selvbestemmelse, frigørelse, forandring og solidaritet.
Omdiskuteret paradigmeskift
Rasmus Elling, lektor i persisk og en af de to forskere bag bogen, forklarer om udgivelsen:
- Bogen dykker ned i et kontroversielt og omdiskuteret historisk paradigmeskift i Mellemøsten: nemlig skiftet væk fra venstreradikalismen som bannerfører for kampen mod imperialisme mod islamisme i steder som Palæstina og Iran. I den eksisterende historieskrivning er 1979 året, der ændrede alt: Den iranske revolution med Khomeini i spidsen opsummerede angiveligt en bevægelse væk fra sekulære oprørsideologier til religiøs fanatisme. I bogen argumenterer en lang række etablerede såvel som yngre forskere at denne forandring skal forstås i et globalt perspektiv: En historie lige så meget om forandringer i resten af verden som om Mellemøsten selv. Dette viser historikerne ved at spore ideologiske forandringers bevægelse igennem transnationale forbindelser. Mellem oprørsgrupper i det globale syd, mellem folkebevægelser i vesten og i Mellemøsten, såvel som mellem guerillaer og intellektuelle indenfor de mellemøstlige lande.
Tilmelding nødvendig
Efter oplæg og debat er der mulighed for at stille spørgsmål til forfatterne og deltagerne. Det vil også være muligt at købe bogen. Arrangementet afsluttes med en reception.
Alle er velkomne, men tilmelding er nødvendig på https://ccrs.ku.dk/calendar/2024/the-fate-of-third-worldism-in-the-middle-east/.
Tid og sted
23 februar 2024 kl. 16:00-18:00 i lokale 9A-1-01 på Københavns Universitet, Karen Blixens Plads 16, 2300 København
Kontakter
Lektor Rasmus Elling
Institut for Tværkulturelle og Regionale Studier
Københavns Universitet
E-mail: elling@hum.ku.dk
Mobil: 51 30 35 65
Pressemedarbejder Pernille Munch Toldam
Det Humanistiske Fakultet,
Københavns Universitet
E-mail: pmunch@hum.ku.dk
Mobil: 29 92 41 69
Følg pressemeddelelser fra Københavns Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Københavns Universitet
Europa lancerer initiativet Resource for AI Science in Europe (RAISE) på AI in Science Summit 2025 (AIS25) i København21.10.2025 13:17:51 CEST | Pressemeddelelse
Pressen er inviteret til at deltage i AI in Science Summit 2025 (AIS25), det største arrangement under det danske EU-formandskab, hvor Europas initiativ Resource for AI Science in Europe (RAISE) lanceres den 3.-4. november i København. Her vil du kunne møde nogle af verdens mest indflydelsesrige stemmer inden for kunstig intelligens.
Important phenomenon discovered in the Arctic – could boost marine life20.10.2025 11:01:00 CEST | Press release
Researchers from the University of Copenhagen have discovered an important phenomenon beneath the Arctic sea ice that was previously thought impossible. This phenomenon could have implications for the food chain and the carbon budget in the cold north.
Vigtigt fænomen opdaget i Arktis – kan betyde mere liv i havet20.10.2025 11:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Forskere fra Københavns Universitet har opdaget et vigtigt fænomen under den arktiske havis, som man indtil nu troede var umuligt. Og fænomenet kan få betydning for fødekæden og CO2-regnskabet i det kolde nord.
Forskere på vej til at løse mexicansk mysterium6.10.2025 14:58:26 CEST | Pressemeddelelse
Christophe Helmke og Magnus Pharao Hansen har taget de første skridt til at løse et stort arkæologisk mysterium om den mexicanske oldtidsby Teotihuacan. Hidtil har ingen vidst, hvilket sprog teotihuacanerne talte og skrev.
Kirken var 1700-tallets distriktspsykiatri6.10.2025 10:30:05 CEST | Pressemeddelelse
Det var ofte den lokale præst, som var med til at diagnosticere og behandle personer med psykiske lidelser i 1700-tallet. Det viser ny forskning fra Københavns Universitet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum