Billund Kommune tager næste skridt på vejen mod en ny skole i Hejnsvig
20.2.2024 14:32:00 CET | Billund Kommune | Pressemeddelelse
Pluskontoret Arkitekter er nu valgt som totalrådgiver til det kommende skolebyggeri i Hejnsvig. Virksomheden er specialiseret i netop skolebyggeri og læringsmiljø.

Det er en erfaren partner, som Billund Kommune har indgået totalrådgiveraftale med vedrørende byggeriet af en ny skole i Hejnsvig.
Pluskontoret Arkitekter og underrådgiverne OBH Rådgivende Ingeniører får nemlig til opgave at opføre en ny stjerneformet skole i Hejnsvig med multifunktionelle rum og lokaler, der også kan benyttes af byens lokale foreninger.
Visionen for byggeriet er at skabe en skole, som både understøtter Playful Learning, og at bygningen bliver et samlingspunkt for foreningslivet og bidrager til udviklingen af Billund Kommunes stærke byer.
”Vi arbejder på en skole, hvor indretningen i høj grad understøtter vores legende tilgang til undervisningen, så der både bliver plads til de elever, der vil eksperimentere og de elever, der har brug for at fordybe sig. Samtidig er vores mål, at vi med den nye skole i Hejnsvig skaber et stærkt samlingssted – både for skolen og for hele byen, hvor fællesskabet kan blomstre. Derfor er jeg rigtig glad for, at vi med Pluskontoret Arkitekter har fundet en totalrådgiver, som kender byen og skolen fra tidligere,” udtaler Bjarne Larsen, udvalgsformand for Børne- og Familieudvalget i Billund Kommune.
Totalrådgiver med speciale i skolebyggerier
Som totalrådgiver vil Pluskontoret stå for den overordnede koordinering og styring af projektarbejdet, så byggeriet af den nye Hejnsvig Skole kommer godt i mål.
Arkitektvirksomheden, som er baseret i Aarhus, kender både Hejnsvig og skolen aldeles godt, da virksomheden også var totalrådgiver i forbindelse med byggeriet af idrætshal og børnehave til Børne- og Ungeuniverset i Hejnsvig, der blev opført i 2015.
Pluskontoret Arkitekter har erfaring fra en lang række skole- og daginstitutionsbyggerier i hele landet, og projektansvarlig Britta Hjuler glæder sig over, at virksomheden har vundet udbuddet og ser frem til samarbejdet med Billund Kommune.
”Det har været forfriskende at se Billund Kommunes anderledes tilgang til opgaven på Hejnsvig Skole. De har taget afsæt i det stærke visionsgrundlag, som har den legende tilgang til læring i fokus og givet sig god tid til at udvikle en bygningsdisponering, der understøtter andre pædagogiske og didaktiske metoder i samarbejde med brugerne. Så det er et spændende projekt, som vi glæder os til at komme i gang med,” udtaler projektansvarlig Britta Hjuler, som er arkitekt og partner hos Pluskontoret Arkitekter.
Hun suppleres af arkitekt Daniel Kjær Olsen, der er sagsarkitekt og ass. projekteringsleder hos Pluskontoret Arkitekter.
”Jeg ser frem til at komme til Hejnsvig skole igen, efter at have ledet arbejdet med udarbejdelse af daginstitutionen og idrætshallen tilbage i 2013-2015. Det bliver spændende at færdigudvikle og projektere en ny tidssvarende skole og se den fungere i samspil med børnehaven og idrætshallen,” udtaler Daniel Kjær Olsen.
I udvælgelsen er der særligt lagt vægt på, at tilbuddet fra Pluskontoret Arkitekter er økonomisk mest fordelagtigt i forhold til udbuddets kriterier.
Den nye skole i Hejnsvig ventes at stå klar i foråret 2026. Her bliver der plads til 200 elever med 20 elever pr. klasse.
Kontakter
Mia JosiassenKommunikationschef
Tlf:20 25 20 86mjos@billund.dkBilleder



Følg pressemeddelelser fra Billund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Billund Kommune
Elever i fuld gang med forberedelserne til Legens Festival8.6.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 11. juni, på FN’s Internationale Dag for Leg, fejrer alle skoler og dagtilbud i Billund Kommune Legens Festival. Over hele kommunen tager børn, unge og voksne del i en masse legende aktiviteter - og forberedelserne er i fuld gang.
Mange borgere mødte op til borgermøde om fremtidens velfærd26.5.2026 20:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Kommunens økonomi var på dagsordenen, da cirka 150 borgere mødtes til borgermøde i kulturhuset MAGION tirsdag aften. Økonomien i Billund Kommune er presset, og der er brug for prioriteringer. Men det skal ske på et oplyst grundlag, mener borgmester Stephanie Storbank: ”Vi står i en alvorlig situation, der har en stor betydning for mange borgere. Derfor er det nødvendigt at høre så mange stemmer som muligt.”
Kommunalbestyrelsen stemmer for indkøb af nødgeneratorer til plejehjem og botilbud13.5.2026 07:16:22 CEST | Pressemeddelelse
Der skal indkøbes nødgeneratorer og batteripakker til alle kommunale plejehjem og to botilbud i Billund Kommune. Det blev besluttet på kommunalbestyrelsesmødet tirsdag aften. Det skal bidrage til et stærkt kriseberedskab, hvor også udsatte borgere kan klare sig i tre døgn med vand, mad, medicin og alternativ elforsyning.
Sports- og kulturgalla uddelte 8 priser og 122 hædersbevisninger8.5.2026 21:17:33 CEST | Pressemeddelelse
Over 540 gæster var fredag d. 8. maj 2026 mødt op til en festlig aften til Sports- og Kulturgalla, hvor Billund Kommunes idrætsudøvere, hold, kulturudøvere samt talenter, frivillige og ildsjæle indenfor kultur-, fritids- og idrætslivet blev hyldet for deres præstationer og indsatser i det forgangene år.
Billund Kommune inviterer til dialog om fremtidens velfærd6.5.2026 14:58:31 CEST | Pressemeddelelse
Fremtidens velfærd er på dagsordenen, når kommunalbestyrelsen d. 26. maj inviterer til borgermøde. Ligesom mange andre kommuner, oplever Billund Kommune et stigende pres på økonomien. Der er derfor brug for gode beslutninger og kloge prioriteringer for at sikre et fortsat højt velfærdsniveau i kommunen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum