Til redaktionerne: Bemærk rettelse vedr. billetpris: Derfor forelsker du dig aldrig i den forkerte
Mandag den 11. marts kl. 19.00-21.00 er der foredrag på Næstved Bibliotek med Jytte Vikkelsøe, som har skrevet bogen ”Derfor forelsker du dig aldrig i den forkerte”.
Kærlighedsbegrebet er udfordret i disse år. Til trods for skilsmissestatistikkerne håber vi stadig på at leve lykkeligt sammen til vores dages ende. Så hvorfor lykkes det ikke rigtig for os?
Vejen til det perfekte parforhold
Denne aften udfordrer Jytte Vikkelsøe vores forestillinger om forelskelse, romantik og kærlighed, når hun kortlægger, hvorfor vi aldrig forelsker os i den forkerte, og hvorfor vejen til det kærlighedsliv, vi så inderligt længes efter, altid går gennem vores mest fastlåste parforholdskonflikter.
I hendes banebrydende bog ”Derfor forelsker du dig aldrig i den forkerte” (2017) er en af de mest overraskende konklusioner, at de uoverensstemmelser, der senere ødelægger selv de bedste parforhold, er bygget ind i forelskelsen helt fra begyndelsen. Du falder kun for et menneske, der i sin personlighedsstruktur bærer kimen til konflikt med netop dig i sig.
En ny forståelse for kærlighedens væsen
Så kom og få en helt ny forståelse af kærlighedens forunderlige, livgivende væsen og funktion, så parforholdet kan leve og blomstre – hvem ved … måske helt til døden jer skiller.
Billetter til 100 kr. kan købes på www.naesbib.dk
I foråret 2024 sætter Næstved Bibliotek fokus på kærligheden og lidenskaben i dens mange afskygninger med en række arrangementer, der på forskellig vis knytter an til temaet. Arrangementet med Jytte Vikkelsøe er en del af dette.
Faktaboks: Jytte Vikkelsøe er forfatter og ph.d. i socialpsykologi med speciale i procesorienteret psykologi og har boet knap 20 år i USA. Her arbejdede hun med individuelle og parforholdsproblematikker i sin private praksis og som international træner, konsulent, kursusleder, foredragsholder og supervisor i USA, Europa, Australien, New Zealand, Rusland og Asien. Hun har deltaget i mange radio- og tv-programmer, bl.a. som ekspert i flere af DR2’s Temalørdage, såsom ”Mor er den værste i verden” og ”Hurra for krisen i parforholdet”, og i Sara Bros ugentlige DR-podcast ”Hjerteflimmer for voksne”.
Vedr. billeder: Hermed gives tilladelse til at bruge vedhæftede billeder redaktionelt.
Kontakter
Jens Kryger NielsenBibliotekar
Tlf:55884136jknie@naestved.dkVibeke SøllingBibliotekar, kulturformidler
Tlf:5588 4123visje@naestved.dkNæstved Bibliotek og Borgerservice
- består af Næstved Bibliotek, Fensmark Bibliotek, Fuglebjerg Bibliotek, Glumsø Bibliotek og Korskilde Bibliotek. Sammen driver vi et moderne biblioteks- og borgerservicetilbud for alle borgere i Næstved Kommune med det erklærede formål, at borgerne opnår indsigt og udsyn til at navigere i eget liv.
Følg pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Hvad skal vi læse?17.1.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Få inspiration til din læsning torsdag den 6. februar kl. 19.00-21.00 på Næstved Bibliotek, når litteraturanmelder Liselotte Wiemer præsenterer det seneste års nye danske og nordiske romaner.
Pubquiz16.1.2025 13:31:43 CET | Pressemeddelelse
Er du også vild med quizzer? Så har du nu mulighed for at deltage i Næstved Biblioteks hyggelige pubquiz på Underhuset. Første arrangement i denne sæson er onsdag den 5. februar kl. 16.30-18.30.
Kom med til Bog, Bøf og Bif i Glumsø16.1.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Tirsdag d. 18. februar kl. 17:45 – 22:00 byder Glumsø Bibliotek, Café Rejseladen og Glumsø Bio på endnu en omgang Bog, Bøf & Bif. En spændende kulturel aften med god mad i den lokale café og en tankevækkende film i biografen.
Gratis foredrag om angstlidelsen OCD15.1.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Onsdag d. 5. februar kl. 19:00-21:30 kan du høre om, hvordan man kan få det bedre, når man lider af OCD. Denne aften sætter PsykInfo nemlig fokus på lidelsen til det gratis aftenarrangement 'Når OCD styrer livet' på Næstved Bibliotek. Her fortæller både en faglig oplægsholder og en Psykinfo EN AF OS-ambassadør om OCD.
Klassisk Lytteklub13.1.2025 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
Deltag i Næstved Biblioteks klassiske lytteklub, hvor vi mødes tre gange i foråret. Vi lytter til et klassisk værk og taler om det bagefter. Sæsonens første arrangement er fredag den 31. januar kl. 13.00-14.30.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum