Lærerformand tilfreds med OK-aftale, der løfter lønnen for kommunalt ansatte
Parterne på det kommunale område er nået til enighed om en aftale, der sikrer en samlet ramme på 8,8 pct. over to år og generelle lønstigninger på 6,51 pct. i perioden. DLF-formand Gordon Ørskov Madsen er tilfreds med aftalen, der løfter lønnen og retter op på balancen mellem de offentligt ansatte og det private arbejdsmarked.
Overenskomstforhandlingerne mellem parterne på det kommunale område er i den afsluttende fase. Efter langstrakte forhandlinger er parterne nu nået til enighed om en aftale på det generelle område, der gælder alle ansatte i kommunerne.
Danmarks Lærerforenings formand, Gordon Ørskov Madsen, er tilfreds med resultatet, der viderefører rammen fra den statslige aftale, der landede 11. februar, og omfatter en samlet økonomisk ramme på 8,8 procent plus en ekstraordinær udmøntning sidst i perioden, der sikrer balancen mellem lønudviklingen på det offentlige og det private arbejdsmarked.
”Det har været svære forhandlinger, men jeg synes, vi er nået frem til et godt resultat. Jeg er navnlig tilfreds med, at vi får taget hånd om det efterslæb, vi har haft i forhold til det private arbejdsmarked. Vi lander en samlet ramme på 8,8 procent, samtidig med at vi samler op i slutningen af perioden og sikrer, at de kommunale lønninger følger med det private arbejdsmarked,” siger Gordon Ørskov Madsen, formand for Danmarks Lærerforening.
Forhandlerne har prioriteret generelle lønstigninger højt, og DLF-formanden fremhæver, at lønnen vil stige med 5,74 procent allerede i år, såfremt aftalen stemmes igennem af medlemmerne.
”Rammen på 8,8 procent over to år betyder, at vi kan hæve lønnen betydeligt. Der kommer lønstigninger på mindst 6,5 procent i perioden, og langt hovedparten udmøntes allerede i 2024. Lønnen stiger med 5,74 procent i år. Det svarer til, at den gennemsnitlige lærer får 2300 kroner mere på lønsedlen hver måned,” siger Gordon Ørskov Madsen.
Ud over lønnen indeholder aftalen ifølge Gordon Ørskov Madsen også andre væsentlige forbedringer. Parterne er blevet enige om forbedringer på barselsområdet, så hele den øremærkede barsel nu løndækkes. TR-aftalen styrkes, så der bliver bedre muligheder for flere tillidsrepræsentanter på skoler med flere matrikler eller mange ansatte. Danmarks Lærerforenings medlemmer bliver omfattet af den tryghedspulje, der giver mulighed for at søge midler til efteruddannelse eller rådgivning ved afskedigelse grundet kommunale nedskæringer og omstruktureringer. Og samtidig giver aftalen mulighed for at opspare frihed, så eksempelvis 6. ferieuge kan puljes over flere år.
Den skønnede inflation i perioden er på 4,3 procent, og dermed er der tale om en reallønsforbedring på 2,3 procent plus de lønstigninger, der ligger i organisationsforhandlingerne. I alt har parterne med aftalen afsat 2 procent til organisationsforhandlingerne for de enkelte grupper.
”Det generelle forlig betyder, at vi nu forhåbentlig kan komme godt videre med den del af forhandlingerne, der gælder vores egne medlemmer. Her er lønnen også et tema, men vi har også andre vigtige krav, vi gerne vil igennem med,” siger Gordon Ørskov Madsen, formand for Danmarks Lærerforening.
Kontakter
Manja SporkPressechef
Tlf:28934760msp@dlf.orgFølg pressemeddelelser fra Danmarks Lærerforening
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Lærerforening
“Beslutningen er ikke endelig”: Lærerstuderende kæmper videre10.12.2025 10:14:36 CET | Pressemeddelelse
Bestyrelsen på Københavns Professionshøjskole har tirsdag aften udskudt den endelige beslutning om lukningen af læreruddannelsen på Frederiksberg. Det sker efter 14 dage med massive protester fra de studerende og kritik fra flere politikere i både kommuner og Folketing.
Studerende demonstrerer mod lukning af læreruddannelse9.12.2025 05:00:00 CET | Pressemeddelelse
Ledelsen på Københavns Professionshøjskole vil nedlægge den 90 år gamle læreruddannelse på Frederiksberg. Det vil betyde færre lærerstuderende i en tid med massiv lærermangel. Sådan lyder det fra de studerende, der tirsdag eftermiddag afholder stor demonstration.
Lærerstuderende: Uambitiøst at lukke læreruddannelsen på Frederiksberg26.11.2025 11:19:13 CET | Pressemeddelelse
Forslaget vil få store konsekvenser for både de lærerstuderende og vores fælles folkeskole, lyder det fra Lærerstuderendes Landskreds.
Ny skole-undersøgelse: Storbyerne investerer – landkommunerne står stille14.11.2025 10:22:32 CET | Pressemeddelelse
En ny rundspørge fra Danmarks Lærerforening viser, at flere kommuner investerer i folkeskolen – dog særligt i storbyerne, mens landkommunerne står stille. Det er vigtigt, at vi har en stærk folkeskole i hele landet, og derfor må Christiansborg komme på banen, siger Gordon Ørskov Madsen.
Lærerne i ny undersøgelse: Inklusionen er underfinansieret7.11.2025 06:16:11 CET | Pressemeddelelse
I en ny undersøgelse foretaget af Danmarks Lærerforening peger et stort flertal af lærerne på, at der mangler ressourcer til inklusionsopgaven, og at det går ud over elevernes undervisning. Det er muligt at lykkes med inklusionen, men det kræver investeringer, mener formand for Danmarks Lærerforening, Gordon Ørskov Madsen
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum