Cykelkæden Swapfiets og Dansk Metal indgår overenskomst
Den hollandske cykelkæde Swapfiets tiltræder Industriens Overenskomst. Swapfiets’ cykelmekanikere er dermed sikret overenskomstgaranterede løn- og arbejdsvilkår i alle cykelkædens butikker og varehuse i Danmark.

Sandro Anthony, brancheansvarlig for transport i Metal Hovedstaden, der har stået i spidsen for samarbejdet med Swapfiets, udtaler:
”Swapfiets er en af de helt store spillere på cykelmarkedet i Danmark og særligt i København. Det har derfor været naturligt for os at indlede en dialog og samarbejde om at få overenskomst med virksomheden. Processen har været lang, men vi har haft en god og åben dialog med både cykelmekanikerne og ledelsen hele vejen igennem. Den danske model lever i bedste velgående, og jeg er glad for, at Swapfiets nu tiltræder Industriens Overenskomst."
Swapfiets’ cykelmekanikere kan med overenskomsten nu se frem til bl.a. mere pension, fritvalgskonto og virksomhedsbetalt efteruddannelse (IKUF).Laura Kaae Kristoffersen, HR Swapfiets Danmark, er meget tilfreds med overenskomsten og udtaler:
”OK-mærket er et kvalitetsstempel for vores kunder og cykelmekanikere. Der er stor efterspørgsel på faglærte, og vi ved, at faglærte efterspørger ordentlige løn- og arbejdsvilkår og gode udviklingsmuligheder. Det vil vi gerne tage ansvar for, og overenskomsten er blevet taget rigtig godt imod af vores cykelmekanikere.”
Swapfiets tiltrådte officielt Industriens Overenskomst 1/1-2024.
Kontaktoplysninger:
Sandro Anthony
Brancheansvarlig for transport, Metal Hovedstaden
Tlf. 33632811
Mail: saan@danskmetal.dk
Laura Kaae Kristoffersen
HR Swapfiets Danmark
Tlf. 0031 6 4137 8467
Mail: laura.kristoffersen@swapfiets.com
Faktaboks: Metal Hovedstaden
- Dansk Metals største lokalafdeling med 14.000 medlemmer i København og omegn
- Fagforening og A-kasse for personer, der arbejder med teknik, mekanik eller IT
- Blandt andet smede, automekanikere, cykelmekanikere, IT-supportere m.fl.
Faktaboks: Swapfiets
- Cykel på abonnement til en fast månedlig ydelse
- Alle cykler er udstyret med et blåt fordæk
- Startede i Holland i byen Delft
- Har butikker og varehuse i 8 lande (Holland, Danmark, Belgien, Tyskland, England, Frankrig, Spanien og Østrig)
- Har butikker i Odense, Aarhus, Aalborg og København
Kontakter
Michael Liepke KruseKommunikationskonsulent i Dansk Metal Hovedstaden
Tlf:33632399mikr@danskmetal.dkFølg pressemeddelelser fra Dansk Metal
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dansk Metal
Metalformand genvalgt som formand for 1 million industriansatte i Norden2.9.2025 11:25:02 CEST | Pressemeddelelse
Dansk Metals formand, Claus Jensen, tager to år mere på posten som formand for organisationen Nordic IN, som repræsenterer industriens ansatte i de nordiske lande. I dag tirsdag er han blevet genvalgt på organisationens kongres, Nordisk Forum, som finder sted i Sverige.
Lønmodtagerne får flere penge mellem hænderne29.8.2025 11:03:43 CEST | Pressemeddelelse
Dansk Metal roser regeringens finanslovsudspil for at holde hånden under privatforbruget og investere ansvarligt i dansk økonomi.
Vigtigt skridt i retning mod Energiø Bornholm25.8.2025 20:26:46 CEST | Pressemeddelelse
Det er godt nyt, at Energiø Bornholm rykker tættere på. Energiøen vil skabe grøn strøm, arbejdspladser og styrke forsyningssikkerheden.
Virksomheder overser oplagte løsninger – 7 ud af 10 opkvalificerer ikke ufaglærte25.8.2025 08:25:55 CEST | Pressemeddelelse
Danmark står over for en massiv mangel på faglærte, men størstedelen af virksomhederne opkvalificerer ikke deres ufaglærte medarbejdere. Det er problematisk, mener Dansk Metal.
Små virksomheder sakker bagud – kun hver fjerde har robotter22.8.2025 06:02:00 CEST | Pressemeddelelse
Ny analyse fra Dansk Metal viser store forskelle i brugen af robotter – kun hver fjerde lille industrivirksomhed har automatiseret. Det kan true vækst og arbejdspladser, advarer Dansk Metal.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum