Udvid din horisont: Få en forsker på besøg
Nu kan du igen bestille et foredrag med et af Danmarks klogeste hoveder. Under festivalen Forskningens Døgn i april rykker næsten 300 forskere igen ud i hele landet og deler ud af deres viden. Foredraget kan være hjemme i din stue, på dit job eller måske et helt tredje sted. Og det er gratis.
Vil du vide mere om galakser, bæredygtigt fiskeri, fedme eller obduktion af strandede hvaler? Uanset i hvilken retning dit videbegær peger, har du nu chancen for at stille din nysgerrighed.
Næsten 300 forskere står klar til at forlade hjemmebanen og rykke ud på skoler, universiteter, biblioteker, virksomheder, foreninger eller i private hjem med den nyeste viden inden for deres forskningsfelt.
Bestil en Forsker er en populær ordning under den landsdækkende videnskabsfestival Forskningens Døgn, som foregår hvert år i slutningen af april i uge 17. Uddannelses- og Forskningsministeriet arrangerer festivalen.
Alle – også privatpersoner - kan bestille en forsker til at holde et foredrag. Det varer typisk 30 - 90 minutter. Det kræver blot et publikum, som består af mindst 20 personer, og passende rammer for forskeren og tilhørerne. De fleste foredrag holdes fysisk, men der er også mulighed for virtuelle foredrag.
Man kan vælge mellem i alt 312 forskellige foredrag inden for eksempelvis fysik, astronomi, krop og sundhed eller kultur og samfund. Forskerne kommer primært fra de danske universiteter og professionshøjskoler, mens enkelte kommer fra museer og private virksomheder.
Uddannelses- og forskningsminister Christina Egelund siger:
- Forskning er fundamentet for nogle af de mest fascinerende og forunderlige ting i vores hverdag. Forskningen er for alle, og den stimulerer nysgerrighed hos både børn og voksne. Bestil en Forsker er et fedt initiativ, hvor man kan lære noget nyt. Forskerne er samtidig med til at bekæmpe misinformation, og det er vigtigt i den tid, vi lever i. Derfor glæder det mig, at så mange dygtige forskere igen i år rykker ud til danskerne. Jeg håber, at mange også i år vil gribe muligheden for at blive klogere.
Bestil en forsker på Forskningens Døgns hjemmeside.
Fakta
- I 2023 blev der afholdt 620 foredrag af 264 forskere. I år har 294 forskere tilmeldt sig ordningen.
- Man kan bestille en forsker fra den 12. februar til og med den 18. marts.
- Bestil en Forsker-foredragene afholdes fra lørdag den 20. til fredag den 26. april under Forskningens Døgn.
For yderligere oplysninger:
Pressehenvendelser kan rettes til Uddannelses- og Forskningsministeriets pressetelefon: 7231 8181 eller mail: presse@ufm.dk
Følg pressemeddelelser fra Uddannelses- og Forskningsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Uddannelses- og Forskningsministeriet
Uddannelses- og forskningsministeren godkender universitetsreformens første 18 nye uddannelser19.12.2025 09:02:31 CET | Pressemeddelelse
Kommende kandidatstuderende får nye og fleksible muligheder for at blive kandidat i alt fra sundhedsøkonomi til softwareingeniør. Der kommer nye muligheder for at kombinere studie og arbejde, og det bliver muligt at gennemføre en kandidat på 75 ECTS.
Uddannelses- og forskningsministeren er rejst til Bruxelles for at give grønt lys til AI-gigafabrikker9.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Uddannelses- og forskningsminister Christina Egelund er rejst til Bruxelles for at deltage i møde i Konkurrenceevnerådet. Her skal hun blandt andet behandle et forslag, som baner vejen for at oprette nye AI-gigafabrikker i Europa.
Invitation: H.M. Dronningen og minister hylder enestående forskning med en af verdens største forskningspriser8.12.2025 13:19:07 CET | Presseinvitation
H.M. Dronningen og uddannelses- og forskningsministeren uddeler en helt ny – og en af verdens største - forskningspriser til europæiske forskere, der har udmærket sig gennem excellent forskning på højeste internationale niveau.
Skal tiltrække flere læger: Medicinuddannelsen får stærkere tilknytning til yderområder i Region Østdanmark5.12.2025 12:00:00 CET | Pressemeddelelse
Regeringen og de øvrige partier bag Sundhedsreformen 2024 afsætter penge til, at der kan uddannes flere speciallæger, og at borgere kan få bedre adgang til behandling i yderområderne i Region Østdanmark. Det skal flere initiativer på medicinuddannelsen på Københavns Universitet understøtte.
Into Innovation Award: Vinder af innovationspris udvikler unik kvantechip til fremtidens sikre kommunikation og kvantecomputere4.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
En ny, verdensførende kvantechip med stort kommercielt potentiale - og hans evne til at omsætte forskning til forretning - indbringer professor Peter Lodahl den nystiftede pris Into Innovation Award.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum