Politiker vil have flere unge til at vælge erhvervsuddannelser
6.2.2024 10:00:46 CET | Region Hovedstaden | Pressemeddelelse
Erhvervsuddannelserne har i flere år kæmpet med lav søgning til trods for de gode jobmuligheder, som uddannelserne giver. Nu skal et nyt udvalg i Region Hovedstaden finde løsninger, der kan vende udviklingen.
For få unge i Region Hovedstaden vælger at tage en erhvervsuddannelse, og derfor oplever virksomheder og velfærdssektoren en voksende mangel på faglærte. Samtidig står hele 20.000 unge i alderen 16-25 år helt uden for uddannelse og job i regionen.
Et ligeværdigt alternativ til gymnasiet
Regionsrådet i Region Hovedstaden har derfor besluttet at nedsætte et midlertidigt politisk udvalg, som skal arbejde med at gøre erhvervsuddannelser til et mere attraktivt valg for unge. I sit arbejde vil udvalget inddrage unge, organisationer, erhvervslivet og skolerne og prøve at finde løsninger sammen.
”Vi skal have flere folkeskoleelever til at se erhvervsuddannelserne som et ligeværdigt alternativ til det almene gymnasium. For at nå dertil skal vi have skabt gode ungemiljøer på skolerne, det faglige niveau på skolerne skal tilpasses elevernes forudsætninger, og den sociale trivsel skal op,” siger formanden for udvalget, Magnus Von Dreiager (C)
Flere målgrupper på erhvervsskolerne
Fokus kommer dog ikke kun til at være på den unge målgruppe. En vigtig opgave for udvalget bliver at se på, hvordan man kan få flere forskellige målgrupper til at søge erhvervsuddannelserne. Det gælder både de unge, som står uden for job og uddannelse, og de studenter, som ikke er kommet videre i uddannelse.
”Vi ved, at der bliver stor mangel på faglærte de kommende år. Derfor er det nu også en vigtig politisk opgave at få gjort vores erhvervsuddannelser mere attraktive. Men det er en udfordring, som vi politikere ikke kan løse alene. Derfor skal vi ud på uddannelsesinstitutionerne, vi skal tale med de unge selv, med borgmestre og interesseorganisationer, så vi sammen kan få gjort noget ved det her,” siger Magnus Von Dreiager (C).
Kompetencer til velfærd og grøn omstilling
Ud over arbejdet med at øge søgningen til erhvervsuddannelserne og højne den sociale og faglig trivsel, skal udvalget også se på, hvordan erhvervsskolerne kan styrke kompetencer til den grønne omstilling og velfærdssektoren. Det kræver opdatering af undervisningsfaciliteter såsom værksteder og ved at sikre, at underviserne er rustede til at undervise i bl.a. ny teknologi.
Udvalget skal løbende komme med anbefalinger til udvalget for trafik og regional udvikling, som bl.a. udmønter midler til uddannelse 2024. Første politiske udvalgsmøde er i marts 2024, og arbejdet forventes afsluttet i august 2025, hvor udvalget vil afrapportere dets arbejde og resultater til regionsrådet.
Fakta
Antal elever, der har søgt uddannelsen i Region Hovedstaden i skoleåret 2023/2024:
- Erhvervsfaglige uddannelser, EUD: 7.398
- Gymnasiale uddannelser, hf, hhx, htx og stx: 16.959
Kilde: Undervisningsministeriets uddannelsesstatistik.
Kontakter
Region Hovedstadens presseRegion Hovedstaden
Tlf:70209588Tlf:70209588presse@regionh.dkFølg pressemeddelelser fra Region Hovedstaden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Region Hovedstaden
Regioner presser EU: Byggeriet skal fylde mere i ny lov om cirkulær økonomi12.3.2026 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
EU er i gang med at forberede sin nye regulering af cirkulær økonomi, Circular Economy Act, der skal styrke markedet for genanvendte materialer og mindske Europas afhængighed af nye råstoffer. Nu opfordrer Region Hovedstaden og en række europæiske metropolregioner EU til, at byggeriet får en langt mere central og forpligtende rolle i loven.
Snus, stress og for meget skærm: Ny rapport klarlægger borgernes sundhed i Region Hovedstaden5.3.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Selvom færre tænder en cigaret, så er der flere, som bruger nikotinposer. Flere føler sig stressede, og mange fortæller om dårlig og for lidt søvn. Sundhedsprofilen tegner et billede af helbred og sundhed i Region Hovedstaden og viser igen, at sundheden er ulige fordelt.
Region H forlænger kvalificeret ansættelsesstop for speciallæger25.2.2026 12:10:02 CET | Pressemeddelelse
Der skal være flere læger, der hvor patienterne er sygest. Det kvalificerede ansættelsesstop for speciallæger på hospitaler i Region Hovedstaden ser ud til at virke og bliver nu forlænget til udgangen af 2026.
Annemarie Hellebek takker af som direktør på Bornholms Hospital24.2.2026 14:30:00 CET | Pressemeddelelse
Efter knap 10 år i direktionen på Bornholms Hospital har 64-årige Annemarie Hellebek besluttet, at der skal være en anden balance mellem arbejde og familieliv.
Annemarie Hellebek takker af som direktør på Bornholms Hospital24.2.2026 14:30:00 CET | Pressemeddelelse
Efter knap 10 år i direktionen på Bornholms Hospital har 64-årige Annemarie Hellebek besluttet, at der skal være en anden balance mellem arbejde og familieliv.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum