Enighed om vejen til et grønt Bornholm
5.2.2024 15:14:10 CET | Erhvervsministeriet | Pressemeddelelse
Erhvervsministeren og partnerne bag Bornholms grønne erhvervsfyrtårn er enige om vejen frem for at udnytte Energiø Bornholms vækstpotentiale.
Bornholm skal være et grønt knudepunkt med Energiø Bornholm som centrum
for den grønne udvikling. Derfor er erhvervsministeren i dag på Bornholm for bl.a. at drøfte mulighederne for realisering af en grøn erhvervspark. Erhvervsparken skal netop
være med til at sikre, at Bornholm udnytter det store potentiale for vækst og udvikling, som følger i kølvandet på energiøen.
Erhvervsminister Morten Bødskov udtaler:
”Danmarks grønne styrkepositioner er eftertragtede rundt om i verden. Men vi må ikke sove i timen. Netop derfor har vi som regering også gjort meget for at sætte endnu mere tryk på den grønne omstilling og udviklingen af grønne løsninger. Her spiller Bornholm en central rolle. For det er et skoleeksempel på, hvordan den grønne omstilling også skaber vækst og arbejdspladser. I dag tager vi næste skridt, som kan blive en vigtig byggesten
i Bornholms udvikling, og et stærkt bidrag til Danmarks grønne styrkeposition.”
Borgmester Jacob Trøst udtaler:
”Bornholm står overfor en unik mulighed, som potentielt kan forandre og udvikle hele øen. Den mulighed ønsker vi at gribe. Aftalen om energiparker er et vigtig skridt i den rigtige retning, hvis Energiø Bornholms fulde potentiale skal indfries. Vi ser frem til en konstruktiv dialog om, hvordan statsligt engagement og kompensation til naboer og lokalsamfund kan bidrage til en grøn erhvervsudvikling og et bæredygtig samfund.”
Fakta
- Som opfølgning på den politiske aftale om energiparker på land fra december
2023 mellem regeringen og et bredt flertal af Folketingets partier
skal der igangsættes en dialog mellem Erhvervsministeriet og øvrige
relevante ministerier og Bornholms Regionskommune om mulighederne
for realisering af en erhvervspark på Bornholm med udgangspunkt
i de samme vilkår, der gælder for energiparkerne. - Der blev i efteråret 2022 indgået en partnerskabsaftale om udvikling af erhvervsfyrtårnet for Bornholm som knudepunkt for udvikling, test og demonstration af grøn energi. Partnerskabet består af konsortiet bag erhvervsfyrtårnet, staten, Damarks Erhvervsfremmebestyrelse og be-styrelsen for Erhvervshus Hovedstadens filial på Bornholm.
- Et centralt næste skridt i udvikling af erhvervsfyrtårnet er realisering af en erhvervspark, der skal udnytte erhvervspotentialet som følge af den kommende Energiø Bornholm. Der er nu udarbejdet et samlet road-map for realisering af erhvervsparken.
Læs mere om konklusioner fra det seneste partnerskabsmøde
Links
Følg pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Bødskov: Ulovligt billigt bras fra tredjelande er gift for EU26.2.2026 09:00:05 CET | Pressemeddelelse
Erhvervsminister Morten Bødskov rejser i dag til Bruxelles for at deltage i dagens EU’s konkurrencerådsmøde. Med sig har han en klar vej til at tøjle de massive problemer med onlinemarkedspladser fra tredjelande, som fx Temu.
100 millioner til dansk biosolutions: Bødskov sætter handling bag ordene i Bruxelles26.2.2026 08:00:07 CET | Pressemeddelelse
Erhvervsminister Morten Bødskov rejser i dag til konkurrenceevnerådsmøde i Bruxelles. Her vil han sætte fokus på styrkelsen af europæisk biosolutions. Samtidig sættes der handling bag ordene, når der i Danmark lanceres en pulje på 100 mio. kr. til at styrke dansk biosolutions.
Byrdelettelser for op til 21,5 mia. kr. på vej til dansk erhvervsliv24.2.2026 10:41:35 CET | Pressemeddelelse
Regeringen sætter gang i næste fase af Automatisk Erhvervsrapportering, der bringer den samlede potentielle byrdelettelse i tiltaget op på 21,5 mia. kr. Samtidigt skal virksomheders tidsforbrug og udgifter til tilsyn reduceres med knap 10 pct.
Milliardløft til iværksætteri i landdistrikterne: 48 aftaler om vækstlån for næsten 84 mio. kr.23.2.2026 10:11:15 CET | Pressemeddelelse
Danske virksomheder i landdistrikterne har for alvor fået glæde af den milliard, der med den historiske Iværksætteraftale blev øremærket til vækstlån. Siden ordningen trådte i kraft i februar 2025, er der givet 48 lån målrettet virksomheder i landkommuner til en samlet værdi af næsten 84 mio. kr.
92 millioner kroner skal sparke liv i endnu flere danske bymidter20.2.2026 15:00:08 CET | Pressemeddelelse
Med en ny udmøntning fra Indstillingsudvalg for bæredygtig byudvikling får 16 byer i Danmark nu muligheden for at skabe mere levende bymidter.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum