Ny direktør i Plan- og Landdistriktsstyrelsen
Christian Vind bliver ny direktør i Plan- og Landdistriktsstyrelsen. Han kommer fra en stilling som afdelingschef i Miljøministeriet. Christian Vind har desuden mellem 2022 og 2023 været konstitueret departementschef i Miljøministeriet.

Christian Vind tiltræder stillingen som direktør i Plan- og Landdistriktsstyrelsen den 1. marts 2024. Vind er uddannet cand.scient.pol. fra Københavns Universitet. Han overtager direktørstillingen efter Sigmund Lubanski, som er blevet direktør i Slots- og Kulturstyrelsen.
”Det er med stor glæde, at vi kan byde Christian Vind velkommen som ny styrelsesdirektør for Plan- og Landdistriktsstyrelsen. Christian Vind er med sin stærke faglige profil, sit engagement og sin høje integritet som topembedsmand den helt rette til at stå i spidsen for Plan- og Landdistriktsstyrelsens vigtige arbejde for at skabe udvikling og muligheder i hele Danmark sammen med styrelsens mange dygtige medarbejdere,” siger departementschef i By-, Land- og Kirkeministeriet Christian Dons Christensen.
”Jeg glæder meget til at møde medarbejdere og chefer. Jeg ser frem til samarbejdet, og arbejdet med de centrale rammer for den fysiske planlægning i hele landet. Sammen skal vi løfte vigtige samfundsopgaver, på tværs af udbygningen af vedvarende energi og sikringen af sammenhængen mellem land og by,” siger Christian Vind om arbejdet som direktør i Plan- og Landdistriktsstyrelsen.
Plan- og Landdistriktsstyrelsen er en del af By-, Land- og Kirkeministeriet. Styrelsen har ansvar for fysisk planlægning og byudvikling samt udviklingen af landdistrikter og de små øsamfund. Styrelsen har hovedkontor i København og kontor i Nykøbing Falster.
Kontakter
Camilla Stokholm GlargaardPresserådgiver
Tlf:+45 23 41 08 11pressevagten@km.dkOm By-, Land- og Kirkeministeriet
By-, Land- og Kirkeministeriet betjener ministeren for byer og landdistrikter, kirkeministeren og ministeren for nordisk samarbejde. Opgaverne som minister for nordisk samarbejde koordineres af Udenrigsministeriet.
Morten Dahlin (V) har siden den 23. november 2023 været minister for byer og landdistrikter, kirkeminister og minister for nordisk samarbejde.
By-, Land- og Kirkeministeriet består af et departement, der også omfatter Folkekirkens It, og af Plan- og Landdistriktsstyrelsen.
Departementet har hjemsted på Slotsholmen i København. Folkekirkens It har medarbejdere i både København og Aarhus. Plan- og Landdistriktsstyrelsen har adresse på hhv. Kalvebod Brygge i København og i Nykøbing Falster.

Følg pressemeddelelser fra By-, Land og Kirkeministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra By-, Land og Kirkeministeriet
Nyt rådgivende udvalg skal styrke og fremtidssikre dansk mad- og gastroturisme24.11.2025 11:09:51 CET | Pressemeddelelse
Når det kommer til lokale råvarer, store madoplevelser med stærke, nationale fortællinger og gastronomi i topklasse, kan Danmark noget helt særligt. Dansk gastronomi er hvert år med til at tiltrække mange danske og udenlandske turister til hele landet.
Millionindsprøjtning skal understøtte grøn omstilling i dansk turisme21.11.2025 09:53:07 CET | Pressemeddelelse
Det skal være nemmere for turister, der besøger Danmark, at træffe grønne valg. Derfor afsætter regeringen 12,5 millioner kroner til at styrke den grønne omstilling i dansk turisme gennem VisitDenmark og Partnerskab for bæredygtig turismeudvikling. Pengene er en del af regeringens turismeindsats, hvor der blev afsat 200 millioner kroner på finansloven for 2025, som de næste fire år skal gå til nye turismeinitiativer.
Markant styrkelse af dansk erhvervs- og mødeturisme21.11.2025 09:49:59 CET | Pressemeddelelse
Regeringen afsætter 23 millioner kroner til at styrke dansk erhvervs- og mødeturisme - en branche i stærk vækst, der skaber udvikling og arbejdspladser i hele Danmark. Pengene er en del af regeringens turismeindsats, hvor der blev afsat 200 millioner kroner på finansloven for 2025, som de næste fire år skal gå til nye turismeinitiativer.
Regeringen afsætter 20 mio. kr. til alment nybyggeri på småøer og ø-kommunerne14.11.2025 09:17:10 CET | Pressemeddelelse
Det er en vigtig prioritet for regeringen, at der er adgang til almene boliger i hele landet. Derfor vil regeringen bl.a. hæve maksimumbeløbet for, hvor meget det må koste at opføre alment nybyggeri med 1 pct. i hele landet.
Regeringen vil lette adgang til boliglån uden for de store byer7.11.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Bosætning og tilflytning er helt centralt for landdistrikterne og dermed for den geografiske balance i Danmark. Begrænsede muligheder for lån uden for de store byer kan skabe en ond cirkel, hvor dårlige muligheder for boliglån fører til faldende tilflytning i landdistrikterne. I dele af Danmark er boligpriserne gået i stå, og mange oplever problemer med både køb og salg af deres hus. Regeringen ønsker, at det bliver nemmere at låne til en bolig i hele landet på lige og rimelige vilkår.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum