Billund Kommune vil åbne et nyt hus for kommunens frivillige aktiviteter
På Vesterbrogade 1 i Grindsted åbner et nyt hus, hvor frivillige foreninger kan samles fra den 1. september og sammen tilføre mere liv til Grindsted bymidte. Lokalerne og indretningen er valgt efter en konstruktiv proces med inddragelse af de frivillige, der i dag hører til på Mødestedet.

På kommunalbestyrelsens møde den 30. januar blev det besluttet at indgå aftale om køb af lokaler i stueetagen og 1. sal på Vesterbrogade 1 og indrette dem, så kommunens frivillige fremover kan samles i gode rammer. Lokalerne indeholder blandt andet to sale og depotplads i både stueetage og 1. sal samt et motionslokale til de frivillige foreninger.
"I Billund Kommune kan vi noget helt særligt takket være vores stærke sammenhold og frivillige kræfter. De frivillige aktører er vigtige for vores lokalsamfund, og politisk vil vi derfor gerne investere i frivillighed. Vi har derfor besluttet at købe lokalerne på Vesterbrogade, og jeg glæder mig til, at vi kan byde kommunens mange engagerede frivillige velkommen i nye gode rammer,” siger Stephanie Storbank, borgmester i Billund Kommune.
Det nye hus for kommunens frivillige åbner dørene den 1. september 2024, og fra denne dato skal aktiviteterne på Mødestedet ophøre og flytte til det nye hus.
Lokalerne er valgt og indrettet efter en proces, hvor de frivillige, der i dag hører til på Mødestedet, har været inddraget.
”Jeg vil gerne takke alle vores frivillige foreninger for en rigtig god og konstruktiv proces. Jeg glæder mig til, at vi sammen kan bringe mere liv i Grindsted Bymidte ved at tiltrække aktiviteter og borgere til centrum”, siger Ann Charlotte Gaardsvig Vilstrup, formand for Voksenudvalget i Billund Kommune.
Udvalgsformanden henviser til, at Grindsted Bymidte som en ud af i alt 14 byer i Danmark er udvalgt til forsøgsordningen ”Frie Bymidter”, som de kommende fem år fra 2024-2029 skal arbejde med indsatser, der kan skabe mere liv og aktivitet i Grindsted bymidte.
Kontakter
Mia JosiassenKommunikationschef
Tlf:20 25 20 86mjos@billund.dkFølg pressemeddelelser fra Billund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Billund Kommune
Billund Kommune får ny kommunikationschef30.6.2025 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Pr. 1. august 2025 er det Anya Palm, der sætter sig i stolen som ny kommunikationschef i Billund Kommune. Hun har erfaring som både prisvindende korrespondent i DR, men også som pressechef og kommunikationschef i både det private og offentlige.
Byggegrunde i Billund sælger med rekordfart25.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Billund Kommune har netop solgt 22 byggegrunde i én udbudsrunde i Billund. Det er ny rekord.
Ny stabschef for Strategi, HR og Kommunikation i Billund Kommune17.6.2025 14:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Henrik Møller Nielsen er pr. den 1. august 2025 ansat som ny stabschef for Strategi, HR og Kommunikation i Billund Kommune. Han trækker på en solid erfaring fra Esbjerg Kommune.
Fra hjemstedet for Børnenes Hovedstad til hovedstaden: Over 200 elever skal til Skole OL-finalen17.6.2025 06:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Selvom Billund Kommune ikke længere er værtskommune for Skole OL-finalen, bliver det stadig med deltagelse af børn og frivillige fra kommunen, når årets finaler afvikles i København i denne uge. Billund Kommune sender over 200 elever, når der skal dystes med værdierne fællesskab, færdighed og fairplay i fokus.
Økonomiudvalget i Billund Kommune ønsker en ny direktør til Børn, Unge og Arbejdsmarkedsområdet16.6.2025 12:12:23 CEST | Pressemeddelelse
I forbindelse med kommunalbestyrelsesmødet tirsdag d. 17. juni vil der blive behandlet en ekstraordinær dagsorden, hvor det indstilles, at samarbejdet med direktør for Børn, Unge og Arbejdsmarked, Anders Lundsgaard, skal ophøre.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum