Virtuel kidnapning – ny skræmmende cybertrussel
Ved hjælp af kunstig intelligens og minimal research forsøger cyber-kriminelle nu at snyde forældre til at tro, at deres barn er kidnappet, og forlanger løsepenge for at frigive barnet igen

En ny skræmmende tendens blandt de cyberkriminelle er virtuel kidnapning, hvor de ved brug af kunstig intelligens overbeviser forældre om, at deres barn er kidnappet, og at de skal betale for at se deres søn eller datter igen.
”Det virker som et scenarie fra en Hollywoodfilm, men desværre er det et skræmmende eksempel på, hvor langt de kriminelle vil gå for at presse penge ud af deres ofre,” siger Leif Jensen, sikkerhedsekspert og CBO hos ESET Nordic.
Scenariet er lige så simpelt, som det er skræmmende. Forældre modtager et telefonopkald fra et ukendt nummer, og i den anden ende lyder deres barns stemme, der tigger og beder dem om hjælp. Derefter kommer ’kidnapperen’ i telefonen og forlanger en løsesum, hvis forældrene nogensinde skal se deres barn igen.
”Det er svært som forældre ikke at reagere her, og de cyberkriminelle gør det klart, at forældrene skal reagere hurtigt. Det er naturligvis, fordi forældre skal tvinges til at tage en hurtig beslutning, ikke tænke sig om, kontakte barnet eller måske myndighederne,” forklarer Leif Jensen.
Det er den hastige udvikling af AI og stemme-kloning-teknologi, der har gjort det muligt for de cyberkriminelle at angribe almindelige folk på denne måde.
Leif Jensen forklarer, at den virtuelle kidnapning fungerer ved, at scammerne lave research på deres ofre, som de kan presse penge ud af. Derefter finder de et kidnapningsoffer, normalt et barn i familien, og her vil de typisk finde informationer på sociale medier.
”Med de informationer skaber cyberbanditterne et scenarie, der er så skræmmende som muligt, for jo mere skræmte deres ofre er, desto mindre sandsynligt er det, at de træffer rationelle beslutninger; de vil have, at du tager hurtige beslutninger,” siger Leif Jensen.
De cyberkriminelle finder så ud af, hvornår det bedste tidspunkt er at ringe til deres offer på, hvilket er, når den ’kidnappede’ alligevel ikke forventes at være hjemme, men måske i skole, eller måske på vej til eller fra skole.
I løbet af dagen kræver de fleste skoler efterhånden, at mobilen afleveres ved skolestart, og derfor har forældre ingen chance for at kontakte deres børn via mobilen i de timer.
”Det er her, at AI og avanceret software kommer ind i spillet. Der findes masser af software, der kan klone stemmer ganske overbevisende, og krydret med lidt skrig får det hurtigt forældre til at reagere,” pointerer Leif Jensen.
Scammeren vil så ofte bede om betaling via f.eks. kryptovaluta, der ikke kan spores.
Vi har ikke set det værste endnu
Desværre stopper det ikke her, for værktøjer som ChatGPT og lignende kan gøre det endnu lettere for de cyberkriminelle at finde et oplagt offer.
Generativ AI kan samtidig gøre det lettere at fremstille billeder af ofret, og på sigt kan der endda fremstilles videoer af kidnapningsofret.
”Endnu et fremtidsscenarie er, hvor de cyberkriminelle bruger et såkaldt SIM Swapping-angreb, der overtager ofrets telefon. Et opkald fra dit barns telefon vil gøre det endnu mere overbevisende, og det vil samtidig gøre det vanskeligere at komme i kontakt med barnet, for telefonen er jo overtaget,” forklarer Leif Jensen.
Gode råd
De gode nyheder er, at lidt viden hjælper rigtig meget, når det kommer til disse deepfakes, både generelt og ikke mindst, når det kommer til virtuel kidnapning.
”Der er nogle gode forholdsregler, vi alle kan bruge i hverdagen, og som vil gøre det langt mindre sandsynligt at blive udsat eller falde for disse virtuelle kidnapning scams,” siger Leif Jensen, og deler her sine syv forholdsregler, han anbefaler alle at følge i hverdagen.
- Undlad at overdele personlig information på sociale medier. Dette er absolut kritisk. Lad være med at lægge informationer som adresser og telefonnumre online. Hvis muligt, lad være med at dele billeder eller videoer af din familie, og slet ikke af dine eller deres ferieplaner.
- Hold din sociale medieprofil privat. Det vil gøre det mindre sandsynligt, at de cyberkriminelle finder dig online.
- Vær på udkig efter phishingbeskeder. De er designet til at lokke dine personlige oplysninger ud af dig eller logge ind på sociale medier, så de kan stjæle dine informationer.
- Få dine børn og familie til at bruge sporingssoftware. Både iPhone og Android har de muligheder indbygget, f.eks. Find på iPhone.
- Hvis du modtager et opkald. Så skal du få ’kidnapperen’ til at blive ved med at tale. Samtidig skal du forsøge at finde kidnapningsofret f.eks. via Find eller lignende.
- Hold hovedet koldt. Lad være med at dele personlige informationer, og hvis muligt så skal du få dem til at besvare et spørgsmål, som kun den kidnappede ville kende svaret på og bede om at komme til at snakke med den kidnappede.
- Kontakt politiet med det samme.
”Godt nok har vi, heldigvis, ikke set virtuel kidnapning i Danmark endnu og kommer næppe heller ikke til at se det de næste par måneder. Men det er kun et spørgsmål om tid. Udviklingen af AI kommer til at gå stærkt i 2024, så vi kan lige så godt forberede os på, at det også vil komme til Danmark,” siger Leif Jensen, og slutter:
”Vi er jo et land med god økonomi, og det ved cyberbanditterne godt – de har jo allerede god succes med at ringe til hr. og fru Jensen og udgive sig for at være fra banken eller Microsoft Support. Et scam, danskerne næsten dagligt falder for.”
Kontakter
Leif JensenChief Business Officer
Tlf:+45 51 44 75 51leif@eset.seOm ESET
I tre årtier har vi hjulpet folk med at beskytte deres digitale verdener. Fra en lille dynamisk virksomhed er vi vokset til et globalt brand med over 110 millioner brugere i 202 lande og territorier. Meget har ændret sig, men vores grundlæggende ambitioner, filosofi og værdier forbliver uændrede - at hjælpe med at opbygge en mere sikker digital verden, hvor virkelig alle kan drage fordel af mere sikker teknologi.
Følg pressemeddelelser fra ESET Nordics
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra ESET Nordics
Europæisk it-sikkerhed står stærkt: Myter punkteres om manglende alternativer28.3.2025 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
Mange tror og hævder, at der ikke findes gode og brugbare europæiske alternativer til amerikanske it-sikkerhedsløsninger, men det er ikke tilfældet. Den europæiske cybersikkerhedsindustri er stærk, innovativ og fuldt ud i stand til at sikre europæiske virksomheders it
Disse cybertrusler skal vi passe på i 202529.1.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Året er nyt, og truslerne mod vores computere er både nye og gamle. Her er, hvad du skal holde øje med i det nye år
Din elbil kan hackes – og du kan ikke beskytte den24.1.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Elbiler er kørende computere, og som alle computere kan de hackes. Det er ikke let, men konsekvenserne er enorme, hvis det sker. Samtidig er mange brugere med til selv at svække bilens forsvarsværker, siger it-sikkerhedsekspert fra ESET Nordics, Leif Jensen
Phishing-beskeder får iPhone-brugere til at slå sikkerheden fra13.1.2025 11:06:16 CET | Pressemeddelelse
Hackere lokker iPhone-brugere til at svare på beskeder, og derved aktiveres ondsindede links i beskeden
AI – et tveægget sværd i sikkerhedsbranchen29.11.2024 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Det er ikke kun sikkerhedsbranchen, der har glæde af kunstig intelligens. Cyberkriminelle har for længst taget teknologien til sig, og it-sikkerhedsekspert Leif Jensen fra ESET Nordics mener, at det er dem, der får mest ud af teknologien i øjeblikket
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum