Flyv til Kap Verde fra Billund til vinter

Fra denne vinter kan midtjyderne flyve fra Billund til Kap Verde, der dermed bliver den 4. charterdestination, som Spies har i deres vinterprogram 2022/23 med afgang fra Billund Lufthavn. På programmet findes også Gran Canaria, Egypten og Tenerife. Og med en ugentlig afgang hver mandag vinteren igennem kan Danmarks største rejsearrangør altså igen sende egne fly på vingerne til rejsemål udenfor Europa fra Billund. Første afgang bliver mandag den 17. oktober.
Flyvetiden er blot halvanden time længere end til Gran Canaria. Til gengæld er der i vintermånederne hele 5 grader varmere i gennemsnit. Efterspørgslen til den solbeskinnede ø ud for Afrikas vestkyst bliver større og større for hvert år. Alene her efter sommerferien er søgningerne til Kap Verde på Spies.dk steget med 70 procent sammenlignet med samme tid sidste år. Hos Spies fordobler man derfor kapaciteten til vinter, så man kan sende over 8.000 danskere afsted – små 3.000 af dem altså fra Billund. Kommunikationschef, Sofie Folden Lund siger:
”Kap Verde bliver mere og mere populær for hvert år som en perfekt mellemting mellem de sydeuropæiske ferieøer og oversøiske rejsemål som for eksempel Thailand og Den Dominikanske Republik. Derfor er vi enormt glade for, at vi nu kan opruste endnu engang – og endda med Nordens største fly, vores Sunclass Airlines Airbus 330, fra Billund.”
Over 1.000 jyder har allerede sikret sig en plads i Kap Verdes sol
De første små 1.100 pladser fra Billund til Kap Verde er allerede booket. Og i Billund Lufthavn er man stolt over at få Nordens største fly til byen og kunne tilbyde en afgang til den populære destination. Jesper Klausholm siger: ”Spies er en god samarbejdspartner i Billund Lufthavn, så vi er rigtig glade for, at Spies sætter Kap Verde på destinationskortet herfra Billund – og så med Sunclass’ store Airbus A330 med plads til over 300 personer. Kap Verde er en solsikker vinterdestination, så jeg er sikker på, at det nok skal blive en succes”, siger Jesper Klausholm, marketingchef, Billund Lufthavn.
Top 10 over de mest populære vinterrejsemål hos Spies i 2022/23:
- Gran Canaria
- Tenerife
- Kap Verde
- Madeira
- Phuket
- Hurgada
- Den Dominikanske Republik
- Rom
- Mauritius
- London
I alt regner Spies med at sende ca. 30.000 danskere på ferie fra Billund i vintersæsonen 2022/2023 og er dermed den største ferierejsearrangør, der flyver fra Danmarks næststørste lufthavn
Om Spies
Spies er Danmarks største rejsearrangør med rejser til næsten 400 rejsemål i over 60 lande. Spies arrangerer charterrejser samt krydstogter og pakkerejser med rutefly. Spies har ca. 285.000 rejsende om året og indgår i den nordiske rejsekoncern, Nordic Leisure Travel Group, sammen med Ving i Sverige og Norge samt Tjäreborg i Finland og Globetrotter i Sverige. For yderligere information kontakt kommunikationschef Sofie Folden Lund, sofie.lund@spies.dk / 26 36 23 77
Nøgleord
Kontakter
Sofie Folden Lund
Kommunikationschef
sofie.lund@spies.dk
26 36 23 77 - kun for pressehenvendelser. Øvrige henvendelser henvises til vores kundeservice: 70 10 42 00
Billeder
Spies - Danmarks førende rejsearrangør
Spies er Danmarks førende rejsearrangør med rejser til næsten 400 rejsemål i over 60 lande. Spies arrangerer charterrejser samt krydstogter og fleksible pakkerejser med rutefly. Vi tilbyder også flybilletter og hotelovernatninger til dem, der vil rejse på egen hånd. Rejserne sælges via internet og telefon. Spies har ca. 285.000 rejsende om året og indgår i den nordiske rejsekoncern, Nordic Leisure Travel Group, sammen med Ving i Sverige og Norge samt Tjäreborg og Globetrotter.
Spies er for andet år i træk kåret som Danmarks bedste arrangør af charterrejser ved Danish Travel Awards 2023.
Følg pressemeddelelser fra Spies
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Spies
Spies melder udsolgt af charterrejser i påsken10.4.2025 09:03:41 CEST | Pressemeddelelse
Sol og badeferie trækker i danskerne i påskeferien, hvis man spørger Danmarks største rejsebureau, Spies, der sender hele 27 charterfly sydpå i påskeferien for at imødekomme den store efterspørgsel. Og det er De Kanariske Øer, Grækenland og Cypern, der står på de fleste boardingkort.
Spies lander et overskud på 25,4 millioner31.3.2025 23:45:25 CEST | Pressemeddelelse
I det netop offentliggjorte årsregnskab er der igen et tocifret millionoverskud i Danmarks største rejsebureau, som i sidste regnskabsår 2023/24 sendte 249.835 gæster afsted på ferie og oplevede en rekordstor omsætning, der steg med 6,8 procent fra året før.
Spies kåret som det mest bæredygtige brand i den danske rejsebranche13.3.2025 11:05:39 CET | Pressemeddelelse
Forbrugerne peger på Spies som det mest bæredygtige varemærke indenfor rejse- og turismebranchen. Det viser resultatet i det største europæiske studie, som årligt foretages af analyseinstituttet, SB insights.
Generationsskifte i Sunclass Airlines-direktion28.11.2024 07:29:29 CET | Pressemeddelelse
John Alexandersen, kommerciel direktør i Sunclass Airlines, har valgt at gå på pension efter mere end 30 år i selskabet. Ny kommerciel direktør med lang erfaring i TDC, Ørsted og SAS tiltræder 1. december.
Spies’ nye vinterkampagne vil vise ferieeffekten af "det lille ekstra"4.9.2024 12:16:09 CEST | Pressemeddelelse
Sommerferien er slut, og jagten på næste ferie er allerede sat ind hos mange danskere. Danmarks største rejsearrangør, Spies, oplever stor efterspørgsel på både efterårs- og vinterrejser og ser frem mod at sende rekordmange gæster på ferie, når dagene atter bliver kolde og mørke. Men hvad er det helt præcist, vi danskere værdsætter allermest ved ferien, som vi nu må undvære her tilbage i hverdagen? Det har Spies spurgt 2.000 danskere om i en stor repræsentativ undersøgelse, der danner grundlag for en helt nye vinterkampagne, hvor man også dykker ned i ’det lille ekstra’ som gør en ferie ekstra god.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum