Spies

Internettet på overarbejde på danskernes sommerferie

Del
I forhold til sidste sommer er forbruget af wi-fi steget med 10 pct. på Spies' egne familiehoteller Sunwing Family Resorts.
I forhold til sidste sommer er forbruget af wi-fi steget med 10 pct. på Spies' egne familiehoteller Sunwing Family Resorts.

Nu udskifter danskerne i stigende grad computeren med smartphones og tablets, når der skal bestilles ferierejser. I denne sommer sælges ca. 90 pct. af Spies’ rejser online – i 35 pct. af tilfældene har kunderne en smartphone (14 pct.) eller en tablet (21 pct.) i hænderne. Det er mere end et fordobling i forhold til sidste år.

- Vores tal viser også, at Apples produkter er de foretrukne. 83 pct. af de mobile bestillinger kommer i denne sommer fra en iPhone eller en iPad. Android-systemet står for 14 pct. Forbrugsmønsteret er sådan, at mobilerne i første række bruges som inspiration og til at finde rejsen – når rejsen skal bestilles og betales, sker det i ca. 55 pct. af tilfældene med computeren, der giver et bedre overblik, siger kommunikationschef i Spies, Torben Andersen.

Den personlige kontakt til en vidende sælger lever endnu. – Ca. 6 pct. bestiller deres rejse via en ”gammeldags” telefonsamtale, mens resten af salget fordeler sig med 3 pct. på grupperejser og en pct. ved personlig fremmøde i Spies’ butik. I juli måned har vi haft ca. 40 pct. flere søgninger på ordet ”afbudsrejser” end i samme måned i fjor, fortæller Torben Andersen.

Også på ferien bruges smartphones og tablets flittigt. Når familien rykker ind i deres lejlighed på et af Spies’ Sunwing Family Resorts, som er selskabets hotelkoncept rettet mod børnefamilier, har de i denne sommer i gennemsnit 3,4 enheder (smartphones, tablets, computer m.m.) med. Det er 0,2 flere end sidste sommer. De ”suger” hver dag 1,2 GB ud af wi-fi-anlægget – svarende til 40 minutters YouTube, 250 avis-besøg eller 600 fotos.

- 15 pct. af vores gæster holder voksen-ferie uden børn. På vores 13 Sunprime Resorts, som er Spies’ hotelkoncept rettet mod voksne, som rejser uden børn, har parrene i gennemsnit medbragt 2,2 enheder. Forbruget her svarer i gennemsnit til 15 minutters YouTube, 90 avis-besøg eller 250 fotos om dagen, fortæller Torben Andersen.

Men hvad er det så, som gæsterne underholder sig med på deres ferie? Top 5 ser således ud:

  1. YouTube: 36 pct.
  2. Netflix: 14 pct.
  3. Apple/iCloud: 11 pct.
  4. Diverse hjemmesider: 8 pct.
  5. Facebook: 7 pct.

Yderligere information: Kommunikationschef Torben Andersen. Tlf. 40 59 47 00.

Kontakter

Sofie Folden Lund
Kommunikationschef
sofie.lund@spies.dk
26 36 23 77 - kun for pressehenvendelser. Øvrige henvendelser henvises til vores kundeservice: 70 10 42 00

Spies - Danmarks førende rejsearrangør

Spies er Danmarks førende rejsearrangør med rejser til næsten 400 rejsemål i over 60 lande. Spies arrangerer charterrejser samt krydstogter og fleksible pakkerejser med rutefly. Vi tilbyder også flybilletter og hotelovernatninger til dem, der vil rejse på egen hånd. Rejserne sælges via internet og telefon. Spies har ca. 285.000 rejsende om året og indgår i den nordiske rejsekoncern, Nordic Leisure Travel Group, sammen med Ving i Sverige og Norge samt Tjäreborg og Globetrotter.

Spies er for andet år i træk kåret som Danmarks bedste arrangør af charterrejser ved Danish Travel Awards 2023.

Følg pressemeddelelser fra Spies

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Spies

Spies’ nye vinterkampagne vil vise ferieeffekten af "det lille ekstra"4.9.2024 12:16:09 CEST | Pressemeddelelse

Sommerferien er slut, og jagten på næste ferie er allerede sat ind hos mange danskere. Danmarks største rejsearrangør, Spies, oplever stor efterspørgsel på både efterårs- og vinterrejser og ser frem mod at sende rekordmange gæster på ferie, når dagene atter bliver kolde og mørke. Men hvad er det helt præcist, vi danskere værdsætter allermest ved ferien, som vi nu må undvære her tilbage i hverdagen? Det har Spies spurgt 2.000 danskere om i en stor repræsentativ undersøgelse, der danner grundlag for en helt nye vinterkampagne, hvor man også dykker ned i ’det lille ekstra’ som gør en ferie ekstra god.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye