Krydstogter med fokus på singler

Der har aldrig været flere singler herhjemme, end der er nu. Tal fra Danmarks Statistik viser, at der er knap 1,6 millioner enlige, svarende til 37 procent af den voksne befolkning. Norwegian Cruise Line og Spies tilbyder nu denne store gruppe at tage på krydstogt og bo i singlekahyt uden, at man skal betale ekstra for at bo alene. Her satses der desuden på sociale mødesteder, hvor samtlige etværelses kahytter har adgang til en fælles lounge.
- Dette er en fantastisk mulighed for alle, som rejser alene, og som vil af sted på krydstogt. Her bor man adskilt men kan alligevel omgås med andre på egne vilkår. Er man single, er der altså gode muligheder for at møde ligesindede, som man måske ellers aldrig ville have mødt, siger Torben Andersen, kommunikationschef i Spies.
Singlekahytterne er moderne indrettet, måler ca. ni kvadratmeter og er udrustet med lækker belysning i forskellige farver samt vindue ud mod korridoren. Bor man i en singlekahyt, får man desuden direkte adgang til den fælles lounge, hvortil kun gæster, som bor i etværelses kahytter, har adgang. Her findes foruden TV og bekvemme sofagrupper også en bar, hvor de, der rejser alene, kan ses inden middagen til en drink.
Norwegian Cruise Line tilbyder blandt andet singlekahytter på skibene Norwegian Epic, Norwegian Breakaway, Norwegian Getaway, Norwegian Escape og Pride of America. Samtlige skibe er med i Spies’ krydstogtprogram.
Priseksempel: Krydstogtpakke med krydstogt med Norwegian Epic ”Livorno, Cannes, Barcelona, Napoli” inkl. fly samt hotelovernatning i Rom med afrejse den 18. oktober 2016 fra København og ophold i singlekahyt, helpension og drikkepenge ombord fra 9.575 kr. pr. person (inkl. 2.000 kr. i rabat hvis man bestiller senest 30. juni 2016).
Yderligere information: Kommunikationschef Torben Andersen, tlf. 40 59 47 00, eller produktchef Carlos Cebrian, tlf. 26 14 26 93.
Kontakter
Sofie Folden Lund
Kommunikationschef
sofie.lund@spies.dk
26 36 23 77 - kun for pressehenvendelser. Øvrige henvendelser henvises til vores kundeservice: 70 10 42 00
Billeder


Spies - Danmarks førende rejsearrangør
Spies er Danmarks førende rejsearrangør med rejser til næsten 400 rejsemål i over 60 lande. Spies arrangerer charterrejser samt krydstogter og fleksible pakkerejser med rutefly. Vi tilbyder også flybilletter og hotelovernatninger til dem, der vil rejse på egen hånd. Rejserne sælges via internet og telefon. Spies har ca. 285.000 rejsende om året og indgår i den nordiske rejsekoncern, Nordic Leisure Travel Group, sammen med Ving i Sverige og Norge samt Tjäreborg og Globetrotter.
Spies er for andet år i træk kåret som Danmarks bedste arrangør af charterrejser ved Danish Travel Awards 2023.
Følg pressemeddelelser fra Spies
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Spies
Spies melder udsolgt af charterrejser i påsken10.4.2025 09:03:41 CEST | Pressemeddelelse
Sol og badeferie trækker i danskerne i påskeferien, hvis man spørger Danmarks største rejsebureau, Spies, der sender hele 27 charterfly sydpå i påskeferien for at imødekomme den store efterspørgsel. Og det er De Kanariske Øer, Grækenland og Cypern, der står på de fleste boardingkort.
Spies lander et overskud på 25,4 millioner31.3.2025 23:45:25 CEST | Pressemeddelelse
I det netop offentliggjorte årsregnskab er der igen et tocifret millionoverskud i Danmarks største rejsebureau, som i sidste regnskabsår 2023/24 sendte 249.835 gæster afsted på ferie og oplevede en rekordstor omsætning, der steg med 6,8 procent fra året før.
Spies kåret som det mest bæredygtige brand i den danske rejsebranche13.3.2025 11:05:39 CET | Pressemeddelelse
Forbrugerne peger på Spies som det mest bæredygtige varemærke indenfor rejse- og turismebranchen. Det viser resultatet i det største europæiske studie, som årligt foretages af analyseinstituttet, SB insights.
Generationsskifte i Sunclass Airlines-direktion28.11.2024 07:29:29 CET | Pressemeddelelse
John Alexandersen, kommerciel direktør i Sunclass Airlines, har valgt at gå på pension efter mere end 30 år i selskabet. Ny kommerciel direktør med lang erfaring i TDC, Ørsted og SAS tiltræder 1. december.
Spies’ nye vinterkampagne vil vise ferieeffekten af "det lille ekstra"4.9.2024 12:16:09 CEST | Pressemeddelelse
Sommerferien er slut, og jagten på næste ferie er allerede sat ind hos mange danskere. Danmarks største rejsearrangør, Spies, oplever stor efterspørgsel på både efterårs- og vinterrejser og ser frem mod at sende rekordmange gæster på ferie, når dagene atter bliver kolde og mørke. Men hvad er det helt præcist, vi danskere værdsætter allermest ved ferien, som vi nu må undvære her tilbage i hverdagen? Det har Spies spurgt 2.000 danskere om i en stor repræsentativ undersøgelse, der danner grundlag for en helt nye vinterkampagne, hvor man også dykker ned i ’det lille ekstra’ som gør en ferie ekstra god.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum