Nu er Spies klar med sommerens 10 rejsemål
4.1.2018 15:13:00 CET | Spies | Pressemeddelelse

Bornholmerne er gået ind i det nye år med en rekordstor rejselyst. Sammenligner man med samme tidspunkt i fjor, har de bestilt 55 pct. flere rejser til årets 10 flyvninger med Spies fra Bornholms Lufthavn. De går alle direkte ud og hjem til syv forskellige solrejsemål.
- Det er vores forventning, at bornholmerne vil købe rejser for ca. tre millioner kroner i januar og februar. Når vi går ind i marts, vil omkring 70 procent af vores 2.100 rejser fra Bornholms Lufthavn være solgt, siger produktchef Carlos Cebrian fra Spies.
Årets nyheder fra Bornholm er Split-området i Kroatien og Parga på det græske fastland. Den lille by med ca. 3.900 indbyggere strækker sig som et amfiteater omkring en smuk bugt med små øer.
-Bornholmerne elsker når vi kommer med nyheder, som de ikke tidligere har kunnet flyve direkte til fra øens lufthavn. En sådan er Kroatien og mere end fem måneder før flyet letter, er næsten 70 procent af rejserne hertil solgt. Ellers ser billedet ud som tidligere: Rhodos og Mallorca er – ligesom i den øvrige del af landet – bornholmernes favoritrejsemål, siger Carlos Cebrian.
Også i år vil der blive gennemført to flyvninger til Gran Canaria. Spies eget flyselskab, Thomas Cook Airlines, er ene om at tilbyde nye Airbus-fly, der kan flyve fra Bornholm til De kanariske Øer uden mellemlandinger for at tanke brændstof.
Top 5 over de bedst solgte rejsemål fra Bornholm ser således ud:
- Rhodos
- Mallorca
- Split (Kroatien)
- Gran Canaria
- Chania (Kreta)
De øvrige rejsemål fra Bornholm er Parga og Heraklion på Kreta.
Billedtekst (klik på linket):
https://www3.spies.dk/spiesdk/presse/GR_PVK_Olympic_Studios_2xLyu04_00011.jpg
Parga – så bliver det ikke meget mere græsk. Selv om byen ligger på fastlandet, er der stemning som på en græsk ø. Også grækerne selv er vilde med at holde ferie i området.
Yderligere information: Produktchef Carlos Cebrian, tlf. 26 14 26 93, eller kommunikationschef Torben Andersen, tlf. 40 59 47 00.
Kontakter
Sofie Folden Lund
Kommunikationschef
sofie.lund@spies.dk
26 36 23 77 - kun for pressehenvendelser. Øvrige henvendelser henvises til vores kundeservice: 70 10 42 00
Spies - Danmarks førende rejsearrangør
Spies er Danmarks førende rejsearrangør med rejser til næsten 400 rejsemål i over 60 lande. Spies arrangerer charterrejser samt krydstogter og fleksible pakkerejser med rutefly. Vi tilbyder også flybilletter og hotelovernatninger til dem, der vil rejse på egen hånd. Rejserne sælges via internet og telefon. Spies har ca. 285.000 rejsende om året og indgår i den nordiske rejsekoncern, Nordic Leisure Travel Group, sammen med Ving i Sverige og Norge samt Tjäreborg og Globetrotter.
Spies er for andet år i træk kåret som Danmarks bedste arrangør af charterrejser ved Danish Travel Awards 2023.
Følg pressemeddelelser fra Spies
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Spies
Spies leverer rekordomsætning i nyt årsregnskab31.3.2026 08:55:52 CEST | Pressemeddelelse
Spies Rejser realiserer i regnskabsåret 2024/25 den højeste omsætning i selskabets historie med en vækst på 3,4 % til 2,08 mia. kr. Samtidig rejste mere end en kvart million gæster med selskabet. Året har været præget af stærk efterspørgsel, høj produktionsaktivitet og en kapacitetsudnyttelse på branchens absolutte topniveau.
Sunclass Airlines leverer trecifret millionresultat og markant forbedring af bundlinjen31.3.2026 08:51:23 CEST | Pressemeddelelse
Nordens største charterselskab, danske Sunclass Airlines, der årligt flyver 2,1 millioner gæster på ferie, leverer i regnskabsåret 2024/25 en markant forbedring med et resultat før skat på 123 mio. kr. mod 4 mio. kr. året før.
Påske med pas: Danskerne rejser mere end sidste år19.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
27 procent flere danskere har booket rejse til Gran Canaria i påsken i år sammenlignet med sidste år. Generelt har Spies i år solgt flere rejser i påsken sammenlignet med påskeferien 2025, og Danmarks største rejsearrangør melder nu ud, at 99 procent af alle deres charterafgange i påsken er booket. Som noget nyt kan danskerne i år rejse med Spies direkte til Thailand på påskeferie.
Spies’ hjemtransportfly med strandede gæster er landet i København9.3.2026 11:27:19 CET | Pressemeddelelse
Et Sunclass Airlines-fly med 315 strandede nordiske gæster fra Det Indiske Ocean og Sydøstasien er mandag landet i København efter flere dages omfattende forstyrrelser i flytrafikken som følge af urolighederne i Mellemøsten.
Spies sender charterfly efter strandede danskere6.3.2026 16:53:06 CET | Pressemeddelelse
Efter uroligheder i Mellemøsten har påvirket flytrafikken, indsætter Spies nu et charterfly fra Sunclass Airlines for at hente mere end 300 strandede nordiske gæster hjem fra Maldiverne og Thailand.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum