Spies klar med første ekstrafly i skoleferien

I den regnfulde sommer 2015 gik tusindvis af danskere forgæves efter pakkerejser til sikker sol og varme. Åbenbart har mange ikke den store tillid til, at sommeren 2016 bliver meget bedre end i fjor. Spies, der er Danmarks største rejsearrangør, har således nu solgt 8.000 flere sommerrejser end på samme tidspunkt i 2015, og selskabet indsætter derfor nu ekstrafly i skoleferien.
- Vi vil aldrig kunne give leveringsgaranti på rejser i skolernes sommerferie, men med et ekstrafly til Bulgarien kan op mod 1.000 flere komme sydpå. Til dato har vi solgt fire ud af 10 Bulgarien-rejser. Sideløbende undersøger vi muligheden for flere ekstrafly til f.eks. populære Mallorca, men her er det nærmest umuligt at opdrive gode hotelværelser, siger kommunikationschef Torben Andersen fra Spies.
Han har et godt råd til de, der har mod på selv at sammensætte ferierejsen: husk at få fat i et hotelværelse inden du køber flybilletter.
Bulgarien er et godt alternativ til urolige Egypten og Tunesien, som Spies har lukket ned for den kommende sommer. – Ved Sortehavet får man også meget for den stærke, danske krone, når det gælder mad og drikke. Og så er der en flyvetid på blot ca. 3 timer til Burgas Lufthavn med kort til de fine strande i Nessebar og Sunny Beach, siger Torben Andersen.
Ekstraflyet er et ”rigtigt” ekstrafly og ikke blot et fly, der er omdirigeret fra et andet rejsemål. Første afgang fra København til Burgas er den 28. juni og den sidste den 2. august, og priserne starter ved ca. 3.500 kr. for en uge pr. person med fly og hotel.
Læs mere om Spies’ rejser til Bulgarien her: https://www.spies.dk/bulgarien.
Yderligere information: Kommunikationschef Torben Andersen, tlf. 40 59 47 00, eller produktchef Carlos Cebrian, tlf. 26 14 26 93.
Kontakter
Sofie Folden Lund
Kommunikationschef
sofie.lund@spies.dk
26 36 23 77 - kun for pressehenvendelser. Øvrige henvendelser henvises til vores kundeservice: 70 10 42 00
Billeder
Spies - Danmarks førende rejsearrangør
Spies er Danmarks førende rejsearrangør med rejser til næsten 400 rejsemål i over 60 lande. Spies arrangerer charterrejser samt krydstogter og fleksible pakkerejser med rutefly. Vi tilbyder også flybilletter og hotelovernatninger til dem, der vil rejse på egen hånd. Rejserne sælges via internet og telefon. Spies har ca. 285.000 rejsende om året og indgår i den nordiske rejsekoncern, Nordic Leisure Travel Group, sammen med Ving i Sverige og Norge samt Tjäreborg og Globetrotter.
Spies er for andet år i træk kåret som Danmarks bedste arrangør af charterrejser ved Danish Travel Awards 2023.
Følg pressemeddelelser fra Spies
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Spies
Spies melder udsolgt af charterrejser i påsken10.4.2025 09:03:41 CEST | Pressemeddelelse
Sol og badeferie trækker i danskerne i påskeferien, hvis man spørger Danmarks største rejsebureau, Spies, der sender hele 27 charterfly sydpå i påskeferien for at imødekomme den store efterspørgsel. Og det er De Kanariske Øer, Grækenland og Cypern, der står på de fleste boardingkort.
Spies lander et overskud på 25,4 millioner31.3.2025 23:45:25 CEST | Pressemeddelelse
I det netop offentliggjorte årsregnskab er der igen et tocifret millionoverskud i Danmarks største rejsebureau, som i sidste regnskabsår 2023/24 sendte 249.835 gæster afsted på ferie og oplevede en rekordstor omsætning, der steg med 6,8 procent fra året før.
Spies kåret som det mest bæredygtige brand i den danske rejsebranche13.3.2025 11:05:39 CET | Pressemeddelelse
Forbrugerne peger på Spies som det mest bæredygtige varemærke indenfor rejse- og turismebranchen. Det viser resultatet i det største europæiske studie, som årligt foretages af analyseinstituttet, SB insights.
Generationsskifte i Sunclass Airlines-direktion28.11.2024 07:29:29 CET | Pressemeddelelse
John Alexandersen, kommerciel direktør i Sunclass Airlines, har valgt at gå på pension efter mere end 30 år i selskabet. Ny kommerciel direktør med lang erfaring i TDC, Ørsted og SAS tiltræder 1. december.
Spies’ nye vinterkampagne vil vise ferieeffekten af "det lille ekstra"4.9.2024 12:16:09 CEST | Pressemeddelelse
Sommerferien er slut, og jagten på næste ferie er allerede sat ind hos mange danskere. Danmarks største rejsearrangør, Spies, oplever stor efterspørgsel på både efterårs- og vinterrejser og ser frem mod at sende rekordmange gæster på ferie, når dagene atter bliver kolde og mørke. Men hvad er det helt præcist, vi danskere værdsætter allermest ved ferien, som vi nu må undvære her tilbage i hverdagen? Det har Spies spurgt 2.000 danskere om i en stor repræsentativ undersøgelse, der danner grundlag for en helt nye vinterkampagne, hvor man også dykker ned i ’det lille ekstra’ som gør en ferie ekstra god.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum