Spies melder om ny rejserekord for uge 42: Sender over 10.000 danskere på efterårsferie
27.9.2023 07:09:00 CEST | Spies | Pressemeddelelse

Det ustadige vejr i danskernes sommerferie har skabt en rekordstor efterspørgsel på sol og varme i uge 42. Hos Danmarks største rejsearrangør, Spies, mærker man tydeligt den øgede rejselyst i skolernes efterårsferie. Derfor har man oprustet med tre ekstra charterfly og 900 pladser direkte til rejsemål som Gran Canaria, Cypern og Rhodos. Derudover forventer Spies at sende godt 2.000 gæster afsted på pakkerejser med rutefly – fortrinsvist til storbyer rundt i Europa og USA. Men også eksotiske rejsemål som Maldiverne og Mauritius er populære.
Danskerne hungrer mere end normalt efter at rejse mod sol og varme dette efterår. Kommunikationschef hos Spies, Sofie Folden Lund, siger: ”Vi kan virkelig mærke, at der skal noget varmegaranti ind i danskernes efterårsferie i år ovenpå den ret sløje juli, hvor de fleste holdt deres ferie. Især den sidste uge har det virkelig taget fart med bookingerne, og vi forventer at få udsolgt indenfor de næste to uger på alle charterafgange til uge 42 fra både Billund, København, Aalborg og Rønne.
Klassisk rejsemål i top samt to nye højdespringere
Hele ni ud af Spies’ 37 afgange i efterårsferien går til det populære rejsemål, Gran Canaria, der som sædvanligt ligger på en klar førsteplads. På en andenplads finder man højdespringeren, Cypern – efterfulgt af Kreta, Rhodos og Mallorca. Efterårsferien er også populær til storbyrejser, og i år får de klassiske europæiske storbyer som London, Rom og Barcelona følgeskab af New York, der er hoppet ind som fjerde mest populære storby blandt Spies’ gæster. Dermed overhaler The Big Apple den romantiske hovedstad, Paris, i top-5.
For yderligere information, kontakt kommunikations- og pressechef Sofie Folden Lund på sofie.lund@spies.dk / 26 36 23 77.
Spies er Danmarks største rejsearrangør med rejser til næsten 400 rejsemål i over 60 lande. Spies arrangerer charterrejser samt krydstogter og fleksible pakkerejser med rutefly. Spies har ca. 250.000 rejsende om året og indgår i den nordiske rejsekoncern, Nordic Leisure Travel Group, sammen med Ving i Sverige og Norge samt Tjäreborg og Globetrotter.
Nøgleord
Kontakter
Sofie Folden Lund
Kommunikationschef
sofie.lund@spies.dk
26 36 23 77 - kun for pressehenvendelser. Øvrige henvendelser henvises til vores kundeservice: 70 10 42 00
Billeder
Spies - Danmarks førende rejsearrangør
Spies er Danmarks førende rejsearrangør med rejser til næsten 400 rejsemål i over 60 lande. Spies arrangerer charterrejser samt krydstogter og fleksible pakkerejser med rutefly. Vi tilbyder også flybilletter og hotelovernatninger til dem, der vil rejse på egen hånd. Rejserne sælges via internet og telefon. Spies har ca. 285.000 rejsende om året og indgår i den nordiske rejsekoncern, Nordic Leisure Travel Group, sammen med Ving i Sverige og Norge samt Tjäreborg og Globetrotter.
Spies er for andet år i træk kåret som Danmarks bedste arrangør af charterrejser ved Danish Travel Awards 2023.
Følg pressemeddelelser fra Spies
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Spies
Danske Sunclass Airlines flyver norske VM-helte hjem til fejringen i Oslo1.6.2026 11:54:57 CEST | Pressemeddelelse
Efter Norges historiske VM-bronze i ishockey er det danske flyselskab Sunclass Airlines, der sørger for at bringe de norske hockeyhelte hjem til den officielle fejring i Oslo.
Spies oplever boost i senior-solorejser efter ’Hotel Romantik’27.5.2026 08:13:54 CEST | Pressemeddelelse
Hos Danmarks største rejsearrangør mærker man lige nu en markant stigning i interessen for solorejser målrettet seniorer. Særligt efter DR-programmet Hotel Romantik er interessen vokset for Spies’ rejsekoncept ‘Ferie alene – sammen med andre’, hvor solorejsende over 65 år rejser sydpå i sociale fællesskaber.
Nyt kæmpefly letter mod sommeren: Spies sender fabriksnyt Airbus-fly på vingerne til Kreta22.5.2026 11:17:12 CEST | Pressemeddelelse
I morgen, lørdag, letter et af Nordens største og nyeste charterfly fra København mod Chania på Kreta – fyldt med feriesultne danskere og starten på endnu en travl sommersæson.
Spies lancerer et nyt rejsekoncept: ’Mad- og Vinrejser’23.4.2026 10:31:53 CEST | Pressemeddelelse
Som noget helt nyt kan du nu booke en ’Mad- og Vinrejse’, når du rejser med Spies. Det nye koncept er bl.a. en del af Spies’ voksende udbud af grupperejser, hvor man som solorejsende kan rejse ud i fællesskab med andre. En rejseform i stigende popularitet. Den første Mad- og Vinrejse går til Toscana.
Spies leverer rekordomsætning i nyt årsregnskab31.3.2026 08:55:52 CEST | Pressemeddelelse
Spies Rejser realiserer i regnskabsåret 2024/25 den højeste omsætning i selskabets historie med en vækst på 3,4 % til 2,08 mia. kr. Samtidig rejste mere end en kvart million gæster med selskabet. Året har været præget af stærk efterspørgsel, høj produktionsaktivitet og en kapacitetsudnyttelse på branchens absolutte topniveau.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


