Vinterferie-rejser revet væk
26.1.2022 10:23:00 CET | Spies | Pressemeddelelse

Om godt to uger starter vinterferien for de fleste skoler landet over. Og hos Danmarks største rejsearrangør, Spies oplever man en kæmpe efterspørgsel på sol- og badeferier i en grad, så man nu melder om stort set udsolgt på alle charterrejser. Og med kun ganske få pladser tilbage i uge 7 ser man ind i et vinterferiesalg, der ligger endnu højere end inden corona.
Med udsigt til endnu flere lempelser og en coronavariant, som flere eksperter mener kan være enden på pandemien ses danskernes opsparede rejselyst nu igen tydeligt afspejlet i bookingerne. Og dét i en grad, så man hos Danmarks største rejsearrangør har oplevet en stigning på over 200 procent i bookinger i starten af januar. Og tendensen er fortsat lige siden, hvilket nu resulterer i en stort set udsolgt vinterferie.
Kommunikationschef i Spies, Sofie Folden Lund siger: ”Har man lyst til at bytte regn og rusk ud med sand og strand her i vinterferien, skal man ikke vente ret længe med at beslutte sig. 97 procent af alle vores charterrejser i uge 7 er udsolgte, og vi forventer at det går stærkt her de sidste uger, især med udsigt til yderligere lempelser af restriktioner fra februar”. Sofie Folden Lund påpeger i øvrigt, at det ikke blot er vinterrejserne der bliver revet væk – sommeren tegner ligeledes til at blive aldeles lys, varm og solrig for mange tusinde danskere, hvorfor man allerede nu er i gang med at kigge på yderligere flykapacitet til sommerferieugerne.
De mest populære rejsemål i vinterferien hos Spies:
- Gran Canaria
- Tenerife
- Kap Verde
- Madeira
- Dubai
Fem gode råd til at rejse i en pandemitid:
- Sæt sig grundigt ind i, hvilke indrejseregler, der gælder for dit rejsemål. Tjek både rejsebureauets, de respektive landes, dit flyselskab samt Udenrigsministeriet hjemmeside.
- Sæt sig grundigt ind i, hvilke restriktioner der gælder på dit rejsemål, så du kan forholde dig til det inden du booker.
- Bestil en pakkerejse, hvor du er bedre stillet i forhold til at blive guidet, få hjælp på rejsemålet og i forhold til mulighed for at om- eller afbookning.
- Tjek hvordan du er dækket af din rejseforsikring, både på rejsen og ved afbestilling.
- Vær fuldt vaccineret. Langt de fleste steder er det fuldstændigt problemfrit at rejse til, så længe du er vaccineret.
For yderligere information, tal, billeder fra rejsemål eller ønske om interview kontakt venligst Sofie Folden Lund, sofie.lund@spies.dk / 26 36 23 77
Kontakter
Sofie Folden Lund
Kommunikationschef
sofie.lund@spies.dk
26 36 23 77 - kun for pressehenvendelser. Øvrige henvendelser henvises til vores kundeservice: 70 10 42 00
Billeder
Spies - Danmarks førende rejsearrangør
Spies er Danmarks førende rejsearrangør med rejser til næsten 400 rejsemål i over 60 lande. Spies arrangerer charterrejser samt krydstogter og fleksible pakkerejser med rutefly. Vi tilbyder også flybilletter og hotelovernatninger til dem, der vil rejse på egen hånd. Rejserne sælges via internet og telefon. Spies har ca. 285.000 rejsende om året og indgår i den nordiske rejsekoncern, Nordic Leisure Travel Group, sammen med Ving i Sverige og Norge samt Tjäreborg og Globetrotter.
Spies er for andet år i træk kåret som Danmarks bedste arrangør af charterrejser ved Danish Travel Awards 2023.
Følg pressemeddelelser fra Spies
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Spies
Spies leverer rekordomsætning i nyt årsregnskab31.3.2026 08:55:52 CEST | Pressemeddelelse
Spies Rejser realiserer i regnskabsåret 2024/25 den højeste omsætning i selskabets historie med en vækst på 3,4 % til 2,08 mia. kr. Samtidig rejste mere end en kvart million gæster med selskabet. Året har været præget af stærk efterspørgsel, høj produktionsaktivitet og en kapacitetsudnyttelse på branchens absolutte topniveau.
Sunclass Airlines leverer trecifret millionresultat og markant forbedring af bundlinjen31.3.2026 08:51:23 CEST | Pressemeddelelse
Nordens største charterselskab, danske Sunclass Airlines, der årligt flyver 2,1 millioner gæster på ferie, leverer i regnskabsåret 2024/25 en markant forbedring med et resultat før skat på 123 mio. kr. mod 4 mio. kr. året før.
Påske med pas: Danskerne rejser mere end sidste år19.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
27 procent flere danskere har booket rejse til Gran Canaria i påsken i år sammenlignet med sidste år. Generelt har Spies i år solgt flere rejser i påsken sammenlignet med påskeferien 2025, og Danmarks største rejsearrangør melder nu ud, at 99 procent af alle deres charterafgange i påsken er booket. Som noget nyt kan danskerne i år rejse med Spies direkte til Thailand på påskeferie.
Spies’ hjemtransportfly med strandede gæster er landet i København9.3.2026 11:27:19 CET | Pressemeddelelse
Et Sunclass Airlines-fly med 315 strandede nordiske gæster fra Det Indiske Ocean og Sydøstasien er mandag landet i København efter flere dages omfattende forstyrrelser i flytrafikken som følge af urolighederne i Mellemøsten.
Spies sender charterfly efter strandede danskere6.3.2026 16:53:06 CET | Pressemeddelelse
Efter uroligheder i Mellemøsten har påvirket flytrafikken, indsætter Spies nu et charterfly fra Sunclass Airlines for at hente mere end 300 strandede nordiske gæster hjem fra Maldiverne og Thailand.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
