Beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensens kommentar til lønmodtagerbeskæftigelsen for november 2023
I november 2023 var der 3.005.600 lønmodtagere i job. Det er 3.200 flere end måneden før svarende til en stigning på 0,1 procent. Siden november 2022 er der dermed samlet set kommet 32.600 nye beskæftigede til.
Ser man på den private sektor, er der kommet 2.900 lønmodtagere fra oktober til november måned. I samme periode er der kommet ca. 300 flere offentligt ansatte.
Beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen siger:
- Der er travlt på de danske virksomheder, hvor beskæftigelsen fortsat stiger og efterspørgslen efter arbejdskraft er høj. Derfor har regeringen fokus på, at så mange som overhovedet muligt bliver en del af arbejdsmarkedet. For eksempel har vi nu chancen for at hjælpe de cirka 43.000 unge uden job og uddannelse ind på arbejdsmarkedet.
- Vi har indgået aftale om lønløft og bedre arbejdsvilkår i det offentlige, så flere vil arbejde i vores velfærdssektor. Vi har fjernet modregningen, så det er mere attraktivt for pensionister og efterlønnere i sundhedsvæsenet at arbejde flere timer. Og så får ledige ufaglærte og faglærte over 30 år også fremover mulighed for at tage en ny uddannelse på 110 pct. dagpenge, så de kan skifte til brancher med mangel på arbejdskraft. Det har vi brug for, så vi både sikrer vores velfærd og for eksempel den grønne omstilling.
Links
Følg pressemeddelelser fra Beskæftigelsesministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Beskæftigelsesministeriet
Ny beskæftigelsesindsats på vej med større lokalt ansvar og mindre bureaukrati19.12.2025 12:06:58 CET | Pressemeddelelse
Folketinget har fredag vedtaget et lovforslag, der baner vejen for lokalt ansvar for beskæftigelsesindsatsen og den største forenkling nogensinde. Den nye beskæftigelsesindsats træder gradvist i kraft i 2026.
Nyt lovforslag kan give fængselsstraf til arbejdsgivere ved brud på asbestregler17.12.2025 13:42:27 CET | Pressemeddelelse
Der bliver nu sat en stopper for, at ansatte bliver udsat for livsfarligt asbeststøv på byggepladser i Danmark uden, at det får konsekvenser. Med den nye ændring i arbejdsmiljøloven kan arbejdsgiverne få fængselsstraf ved grove brud på reglerne.
Invitation til doorstep om nye tiltag på førtidspensionsområdet17.12.2025 09:45:45 CET | Pressemeddelelse
Der vil i dag være doorstep om en række nye tiltag på førtidspensions- området.
Udsatte på krisecentre slipper for karantæne i dagpengesystemet16.12.2025 10:00:25 CET | Pressemeddelelse
Hvis udsatte kvinder og mænd må opsige deres arbejde, fordi de tager på krisecenter, skal de ikke også miste deres dagpenge. Det vil derfor ikke længere blive betragtet som selvforskyldt ledighed i dagpengesystemet. Dermed undgår de fremover at få tre ugers karantæne.
Over 100 mio. kroner til forebyggelse af fysisk nedslidning15.12.2025 13:19:07 CET | Pressemeddelelse
BrancheFællesskaberne for Arbejdsmiljø modtager godt 116 mio. kr. til at forebygge fysisk nedslidning.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum