En nyopdaget receptor i hjernen ser ud til at beskytte mod Parkinsons sygdom - men kun hos kvinder
15.1.2024 10:58:49 CET | Aarhus Universitet: Health | Nyhed
DANDRITE-forskere kan være et skridt tættere på et svar på, hvorfor flere mænd end kvinder får Parkinsons sygdom. En nyopdaget immunreceptor giver delvist et svar.

Flere mænd end kvinder får diagnosticeret Parkinsons sygdom.
Parkinsons sygdom er en progredierende lidelse, der gradvist forværres og manifesterer sig gennem symptomer som rysten, muskelstivhed, langsomme bevægelser og i nogle tilfælde kognitive problemer som blandt andet nedsat overblik og nedsat opmærksomhed.
Årsagen til denne kønsforskel følges stadig af et stort spørgsmålstegn, men er ikke desto mindre et voksende interesseområde for forskere.
Nu har en gruppe forskere fra Aarhus Universitet, ledet af professor Marina Romero-Ramos, måske fundet en af brikkerne til denne gåde. I en nylig artikel offentliggjort i NPJ Parkinson's Disease kaster forskerne lys over en specifik receptor i hjernen kaldet CD163, et protein der primært udtrykkes i blodets immune celler, også kaldet de fagocytiske celler.
Proteinet er involveret i immunresponsen under den nedbrydende proces, der er forbundet med Parkinsons sygdom, og det ser ud til at spille en specifik og beskyttende rolle i kroppens forsvar mod de skader, der er forbundet med sygdommen.
"Vores undersøgelse antyder, at CD163 er involveret i mekanismen, der kontrollerer indtrængen af lymfocytter i hjernen under nervecelledegenerationen," forklarer Romero-Ramos.
Mest interessant ser det ud til, at proteinet udøver en beskyttende rolle, der er særligt relevant hos kvinder.
Resultaterne tilføjer dermed ny indsigt i kønsforskellen i forbindelse med Parkinsons sygdom og antyder, at nogle af svarene måske udtrykkes i kroppens beskyttelsessystem.
"Vi tror, at de kønsforskelle, der observeres i risikoen for at udvikle Parkinsons sygdom, der er højere hos hanner, samt forskellene i sygdomspræsentationen mellem kønnene, kan skyldes forskelle i immunforsvarets respons," forklarer Romero-Ramos.
Denne undersøgelse giver bevis for, at den øgede udtryk af CD163 hos patienter med Parkinsons sygdom muligvis er en kompensatorisk mekanisme med henblik på at beskytte neuroner – i særlig grad hos kvinder.
Marina Romero-Ramos håber, at undersøgelsen vil øge forskningens fokus på både immunsystemet og involveringen af kønsforskelle i sygdommen.
Nøgleord
Kontakter
Professor Marina Romero-Ramos
mrr@biomed.au.dk
60 20 27 49
Kommunikationsansvarlig
Rikke Lindhard
rsl@dandrite.au.dk
20975788
Billeder

Links
Health er det sundhedsvidenskabelige fakultet på Aarhus Universitet, hvis hovedopgaver er forskning og uddannelse. Fakultetet udbyder en lang række sundhedsuddannelser, bl.a. læge, tandlæge, idræt og folkesundhedsvidenskab. Health består af fem institutter, ca. 4.400 studerende, 1.500 ansatte og 600 ph.d.-studerende.
Om DANDRITE
The Danish Research Institute of Translational Neuroscience (DANDRITE) was established by Lundbeckfonden and Aarhus University in 2013 and performs basic and translational research in the brain and the nervous system.

Følg pressemeddelelser fra Aarhus Universitet: Health
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aarhus Universitet: Health
Ny professor sætter fokus på forskning i arbejdslivet29.4.2026 11:17:18 CEST | Pressemeddelelse
Karin Biering er udnævnt til professor i arbejdsmedicinsk epidemiologi på Institut for Klinisk Medicin. Her forsker hun i arbejdsrelateret sygdom og forebyggelse af helbredsproblemer i arbejdslivet.
Ny professor skal styrke patientinvolvering i sundhedsvæsenet23.4.2026 08:56:52 CEST | Pressemeddelelse
Jeanette Finderup er udnævnt til professor i patientinvolvering på Institut for Klinisk Medicin. Her forsker hun i, hvordan patienter og pårørende i højere grad kan involveres i beslutninger om pleje og behandling.
Nyt kort afslører, at blodkar spiller en aktiv rolle i sygdom23.4.2026 08:40:12 CEST | Pressemeddelelse
Forskere fra Aarhus Universitet og Steno Diabetes Center Aarhus har kortlagt blodkarrene i menneskets fedtvæv i hidtil uset detaljegrad. Et nyt forskningsprojekt viser, at blodkarrene ikke kun påvirkes af sygdom – de spiller også selv en aktiv rolle ved overvægt og type 2-diabetes.
Børn af drenge, der brugte snus, har oftere astma og allergi23.4.2026 08:28:32 CEST | Pressemeddelelse
Nye forskningsresultater viser, at drenge, der bruger snus i puberteten, risikerer at give deres fremtidige børn en øget risiko for astma, kronisk bronkitis og eksem. Forskerne bag studiet mener, at resultaterne sandsynligvis også gælder for nikotinposer og opfordrer til handling nu.
Derfor tager det ofte mange år at diagnosticere endometriose22.4.2026 09:15:57 CEST | Pressemeddelelse
To nye danske studier fra Aarhus Universitet giver et unikt indblik i de diagnostiske udfordringer med endometriose i almen praksis.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum