Cykelløb for de små: Kids Tour vender tilbage til Grindsted
22.1.2024 08:30:00 CET | Billund Kommune | Pressemeddelelse
Spænd cykelhjelmen og gør dig klar til start. Danmarks sjoveste og største cykelløb for børn, Kids Tour, vender tilbage til Grindsted den 25. maj.

Der skal trædes i pedalerne, når Kids Tour kommer til Grindsted i år. Billund Kommune har nemlig valgt at bakke op om cykelløbet og gentage succesen fra 2022 som værtsby for cykelbegivenheden.
Kids Tour lægger vejen forbi Grindsted lørdag den 25. maj 2024, hvor der inviteres til en dag fyldt med cykelsjov og aktiviteter for hele familien.
”Jeg glæder mig over, at vi endnu engang skal byde velkommen til Kids Tour. Med Kids Tour får børn mulighed for at lære om trafiksikkerhed på en sjov og legende måde. Grindsted er oplagt som værtsby på grund af traditionen med cykelløb i byen, og vi håber, at børn og børnefamilier fra hele kommunen får en sjov og lærerig dag i Grindsted midtby,” siger Simon Nicolajsen Jørgensen (S), der er formand for Teknik-, Plan- og Kulturudvalget i Billund Kommune.
Glæde og trafiksikkerhed
Kids Tour er et cykelløb for børn i alderen 3-10 år og afvikles som en landsdækkende begivenhed, hvor en række byer skiftes til at være værtsby for løbet.
Hovedtemaerne er glæde og trafiksikkerhed, hvor børnene er i fokus med cykling, leg og sjove aktiviteter på pladsen. På eventpladsen vil børnene blandt andet have mulighed for at træne trafikkens regler på ”Trafiklegepladsen” og få tjekket deres cykel i Doktor Cykelglads Cykelskur.
”Med Kids Tour kommer børnene ud og oplever glæden ved at motionere og være aktive sammen. Vi er så spændte på at komme ud til en masse kommuner i Danmark endnu en gang. Det jo også ekstra sjovt at komme tilbage til Grindsted og forhåbentlig møde en masse cykelglade børn,” siger Henriette Madsen, der er generalsekretær hos Børneulykkesfonden.
Køb billetter allerede nu og spar penge
Hvis du købet billet til Kids Tour før den 29. februar, kan du indtaste rabatkoden ’KTEARLYBIRD’ og få billetterne til 25. kr. pr. stk. Efter den 29. februar koster billetterne 50 kr. pr. stk.
Billetter købes via www.kidstour.dk eller påhttps://borneulykkesfonden.safeticket.dk/95589/Kids_Tour_i_Grindsted
Fakta
Kids Tour arrangeres i samarbejde med Børneulykkesfonden. Al salg af startnumre går ubeskåret til Børneulykkesfonden for blandt andet at fremme fondens arbejde med at øge børnesikkerheden i Danmark og nedbringe antallet af børneulykker i trafikken.
Kontakter
Mia JosiassenKommunikationschef
Tlf:20 25 20 86mjos@billund.dkBilleder




Links
Følg pressemeddelelser fra Billund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Billund Kommune
HN Group vinder Den Sociale Virksomhedspris 202617.6.2026 15:00:59 CEST | Pressemeddelelse
Billund-virksomheden HN Group, der er specialiseret i fremstilling af plastemner, modtager Den Sociale Virksomhedspris 2026 for virksomhedens stærke engagement i at skabe plads til mennesker, som har brug for støtte til at komme i job eller tilbage til arbejdslivet.
Elever i fuld gang med forberedelserne til Legens Festival8.6.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 11. juni, på FN’s Internationale Dag for Leg, fejrer alle skoler og dagtilbud i Billund Kommune Legens Festival. Over hele kommunen tager børn, unge og voksne del i en masse legende aktiviteter - og forberedelserne er i fuld gang.
Mange borgere mødte op til borgermøde om fremtidens velfærd26.5.2026 20:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Kommunens økonomi var på dagsordenen, da cirka 150 borgere mødtes til borgermøde i kulturhuset MAGION tirsdag aften. Økonomien i Billund Kommune er presset, og der er brug for prioriteringer. Men det skal ske på et oplyst grundlag, mener borgmester Stephanie Storbank: ”Vi står i en alvorlig situation, der har en stor betydning for mange borgere. Derfor er det nødvendigt at høre så mange stemmer som muligt.”
Kommunalbestyrelsen stemmer for indkøb af nødgeneratorer til plejehjem og botilbud13.5.2026 07:16:22 CEST | Pressemeddelelse
Der skal indkøbes nødgeneratorer og batteripakker til alle kommunale plejehjem og to botilbud i Billund Kommune. Det blev besluttet på kommunalbestyrelsesmødet tirsdag aften. Det skal bidrage til et stærkt kriseberedskab, hvor også udsatte borgere kan klare sig i tre døgn med vand, mad, medicin og alternativ elforsyning.
Sports- og kulturgalla uddelte 8 priser og 122 hædersbevisninger8.5.2026 21:17:33 CEST | Pressemeddelelse
Over 540 gæster var fredag d. 8. maj 2026 mødt op til en festlig aften til Sports- og Kulturgalla, hvor Billund Kommunes idrætsudøvere, hold, kulturudøvere samt talenter, frivillige og ildsjæle indenfor kultur-, fritids- og idrætslivet blev hyldet for deres præstationer og indsatser i det forgangene år.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum