Hvad skal vi læse?
Liselotte Wiemer præsenterer det seneste års nye danske og nordiske romaner, når hun besøger Næstved Bibliotek tirsdag den 30. januar kl. 19.00-21.00.

Er du på udkig efter den næste gode bog, eller mangler du inspiration til din læsekreds? Der udkommer hele tiden nye skønlitterære bøger, og der kommer flere og flere. Det kan være svært at holde styr på, hvad der er interessant og spændende at læse.
Liselotte Wiemer giver os en guidet tur gennem danske og nordiske romaner, der alle er udgivet indenfor det seneste år. Du får gode idéer og et overblik over tendenser i tiden samt forfattere, man bør lægge mærke til.
Liselotte er cand.mag. i dansk og har derudover læst teologi og filosofi. Hun har i mange år været litteraturanmelder. I dag er hun sognepræst ved Horne og Asdal kirker i Vendsyssel, men hun anmelder stadig og tager på turne med sin introduktion til årets nye bøger.
Køb eller lån
Aftenen er arrangeret i samarbejde med Langes Bog og idé, der medbringer de omtalte bøger. Dermed har du mulighed for at købe de titler, du bare må eje. Du får også en litteraturliste udleveret, så du kan vende tilbage til titlerne senere, når læselysten melder sig.
Arrangementet er ved at være en tradition. Liselotte Wiemer har gæstet Næstved Bibliotek syv gange tidligere.
Mød Liselotte Wiemer tirsdag den 30. januar kl. 19.00-21.00 i Salen på Næstved Bibliotek. Pris: 50 kr. Billetter købes via www.naesbib.dk
Kontakter
Ida EriksenBibliotekar
Tlf:5588 4013ideri@naestved.dkLena Lund OlsenBibliotekar, pressemedarbejder
Tlf:5588 4021leols@naestved.dkBilleder

Næstved Bibliotek og Borgerservice
- består af Næstved Bibliotek, Fensmark Bibliotek, Fuglebjerg Bibliotek, Glumsø Bibliotek og Korskilde Bibliotek. Sammen driver vi et moderne biblioteks- og borgerservicetilbud for alle borgere i Næstved Kommune med det erklærede formål, at borgerne opnår indsigt og udsyn til at navigere i eget liv.
Følg pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Glumsø Bibliotek fejrer 45 års jubilæum15.12.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Læg vejen forbi Glumsø Bibliotek torsdag d. 8. januar kl. 15:00 – 17:00, hvor der viftes med flaget i anledning af 45-års jubilæet for bibliotekets åbning.
Højtlæsning og krea-værksted på biblioteket: Ramadan1.12.2025 14:37:30 CET | Pressemeddelelse
I samarbejde med Dansk Tyrkisk Kulturforenings forældreråd inviterer Næstved Bibliotek lørdag d. 13. december kl. 11-14 til en hyggestund, hvor børnefamilier kan lave flotte klippe-klisterdekorationer til Ramadan og få læst en historie højt af én af bibliotekets børnekulturformidlere.
Den litterære cocktail – Dickens og Austers jul27.11.2025 11:22:18 CET | Pressemeddelelse
Torsdag den 11. december kl. 19:00-21:00 inviterer Høghs Cocktailbar og Næstved Bibliotek til et sanseligt og stemningsfuldt arrangement, der kombinerer cocktails og litteratur.
Tag med på litterær gåtur om nisser og andre sagnvæsner27.11.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Mandag d. 15. december kl. 15:30-17:00 inviterer Næstved Bibliotek på litterær vandring i Næstveds gader. Tag med en stemningsfuld og sanselig gåtur, mens mørket falder på og hør historier om nisser, trolde og andre sangvæsner.
Tid til julenoveller25.11.2025 12:36:21 CET | Pressemeddelelse
Fredag den 12. december kl. 14-14.45 skruer vi op for julehyggen med en juleudgave af oplæsningsarrangementet Tid til noveller på Næstved Bibliotek.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum