Hvad skal vi læse?
10.1.2024 10:30:00 CET | Næstved Bibliotek og Borgerservice | Pressemeddelelse
Liselotte Wiemer præsenterer det seneste års nye danske og nordiske romaner, når hun besøger Næstved Bibliotek tirsdag den 30. januar kl. 19.00-21.00.

Er du på udkig efter den næste gode bog, eller mangler du inspiration til din læsekreds? Der udkommer hele tiden nye skønlitterære bøger, og der kommer flere og flere. Det kan være svært at holde styr på, hvad der er interessant og spændende at læse.
Liselotte Wiemer giver os en guidet tur gennem danske og nordiske romaner, der alle er udgivet indenfor det seneste år. Du får gode idéer og et overblik over tendenser i tiden samt forfattere, man bør lægge mærke til.
Liselotte er cand.mag. i dansk og har derudover læst teologi og filosofi. Hun har i mange år været litteraturanmelder. I dag er hun sognepræst ved Horne og Asdal kirker i Vendsyssel, men hun anmelder stadig og tager på turne med sin introduktion til årets nye bøger.
Køb eller lån
Aftenen er arrangeret i samarbejde med Langes Bog og idé, der medbringer de omtalte bøger. Dermed har du mulighed for at købe de titler, du bare må eje. Du får også en litteraturliste udleveret, så du kan vende tilbage til titlerne senere, når læselysten melder sig.
Arrangementet er ved at være en tradition. Liselotte Wiemer har gæstet Næstved Bibliotek syv gange tidligere.
Mød Liselotte Wiemer tirsdag den 30. januar kl. 19.00-21.00 i Salen på Næstved Bibliotek. Pris: 50 kr. Billetter købes via www.naesbib.dk
Kontakter
Ida EriksenBibliotekar
Tlf:5588 4013ideri@naestved.dkLena Lund OlsenBibliotekar, pressemedarbejder
Tlf:5588 4021leols@naestved.dkBilleder

Næstved Bibliotek og Borgerservice
- består af Næstved Bibliotek, Fensmark Bibliotek, Fuglebjerg Bibliotek, Glumsø Bibliotek og Korskilde Bibliotek. Sammen driver vi et moderne biblioteks- og borgerservicetilbud for alle borgere i Næstved Kommune med det erklærede formål, at borgerne opnår indsigt og udsyn til at navigere i eget liv.
Følg pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Næste Bog, Bøf & Bif i Glumsø byder på spændende, historisk drama.16.3.2026 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Bog, Bøf & Bif er Glumsøs populære samarbejde mellem Glumsø Bibliotek, Café Rejseladen og Glumsø Biograf, hvor hyggelig fællesspisning kombineres med filmatiserede romaner. På forårets anden Bog, Bøf & Bif-aften tirsdag d. 14. april skal vi tilbage til 1500-tallet og opleve William Shakespeare og hans familie i en historie om kærlighed og tab.
Den gode læseoplevelse: Foredrag med Lea Fløe Christensen9.3.2026 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Få tips til den gode bogsnak, når litteraturformidler, litterat og forfatter Lea Fløe Christensen besøger Næstved Bibliotek onsdag d. 25. marts kl. 19:00-21:00. Arrangementet er gratis og primært henvendt læsere som er del af en læsekreds, men alle er velkomne.
Fra stressramt til strikker5.3.2026 10:49:44 CET | Pressemeddelelse
Få en introduktion til craft-psykologi når Maria Bjerg, kvinden bag det populære strikkeunivers Skaberglæde, besøger Næstved Bibliotek torsdag den 26. marts kl. 19.00-21.00.
Børnevalg 20264.3.2026 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Til Børnevalget kan børnene stemme på deres favorit blandt kendte figurer fra børnelitteraturen. Det foregår på alle biblioteker i Næstved Kommune i perioden 10. marts til 24. marts.
Hvad skal vi læse? - hør om det seneste års nye danske og nordiske romaner på Næstved Bibliotek2.3.2026 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Efter en aflysning i februar grundet snevejr, satser Næstved Bibliotek på at anden gang er lykkens gang: Er du på udkig efter den næste gode bog eller savner du inspiration til din læsekreds? Hvad skal man udse sig blandt de mange gode bøger, der udkommer? Svaret på sådanne spørgsmål kan du få tirsdag d. 17. marts kl. 19:00-21:00, når Liselotte Wiemer giver en guidet tur gennem det seneste års danske og nordiske romaner.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum