Trafikanter med sommerdæk bør overveje at lade bilen stå
4.1.2024 12:45:00 CET | Vejdirektoratet | Pressemeddelelse
Torsdag eftermiddag slår vejret om, og snestormen bliver erstattet af frostgrader. Det kan give meget glatte veje. Vejdirektoratet opfordrer trafikanter med sommerdæk til at holde sig fra vejene i de dele af landet, hvor der er vinterføre.
Det kommende døgn skifter vejret, og ifølge DMI er der frost på vej til store dele af Danmark. Det vil medføre en ny trafiksituation, hvor sneen fryser til is, og i kombination med regn kan det resultere i spejlglatte veje.
Vejdirektoratet anbefaler derfor alle trafikanter til at tænke sig om, inden de bevæger sig ud i trafikken, mens trafikanter med sommerdæk bør overveje at lade bilen stå i de dele af landet, hvor der er vinterføre.
Onsdagens vejr har skabt en meget voldsom og ekstraordinær situation på vejene i store dele af Danmark, hvor mange trafikanter og lastbilchauffører fortsat sidder fast ude på vejene.
Det er meget vigtigt, at man følger de lokale politikredses anvisninger, herunder at undgå unødig udkørsel, hvor det er anbefalingen.
Vejdirektoratet har alle sneplove og saltspredere ude, men det er ingen garanti for, at der ikke er glat. Glatføre kan ikke altid ses. Kør derfor forsigtigt, også selv om vejen umiddelbart ser fin ud.
Hvis du begiver dig ud på vejene, så kør yderst forsigtigt, hold afstand, kør efter forholdene og kør hjemmefra i god tid. Og husk at du på Trafikinfo.dk og Vejdirektoratet Trafikinfo på X (tidligere Twitter) kan følge med i den lokale vejr- og trafiksituation.
På grund af ekstraordinær travlhed kan det i øjeblikket være vanskeligt at komme i kontakt med Vejdirektoratets Trafikcenter, der prioriterer opkald fra politi og beredskab. Vejdirektoratet har forståelse for, at mange trafikanter befinder sig i en vanskelig situation. Alt mandskab og alle vogne er kaldt ud, og vi arbejder på højtryk for at gøre vejene farbare.
Kontakter
Vejdirektoratets pressetelefon
Tlf:51 83 33 93Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Nu starter de trafikale gener på Marselis Boulevard4.6.2026 15:04:00 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratets entreprenør påbegynder nu de geotekniske undersøgelser på kørebanerne på Marselis Boulevard. Det medfører gener for trafikanterne året ud.
Vejdirektoratet foretager eftersyn af broer på E20 ved Fredericia4.6.2026 14:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Fra mandag 8. juni til lørdag 13. juni foretager Vejdirektoratet rutinemæssige eftersyn af to motorvejsbroer på E20 ved Fredericia. For at genere trafikanterne mindst muligt bliver arbejdet udført i aften- og nattetimerne.
Ny støjskærm skal give mindre motorvejsstøj i Ringe4.6.2026 10:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet bygger en knap en kilometer lang og syv meter høj støjskærm langs Svendborgmotorvejen i Ringe på Midtfyn i sydgående retning. Arbejdet starter mandag den 8. juni, hvor hastigheden på motorvejen bliver sat ned til 80 km/t.
Vejdirektoratet indleder jordbundsundersøgelser til Midtjyske Motorvej4.6.2026 10:21:26 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet gennemfører de første geotekniske undersøgelser på strækningen mellem Klode Mølle og Løvel. Undersøgelserne skal give viden om jordbundsforholdene og danne grundlag for det videre arbejde med motorvejen.
Ny asfalt på en kort del af Hillerødvej i Frederiksværk4.6.2026 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Der skal lægges ny asfalt på en kort del af Hillerødvej i Frederiksværk. Arbejdet bliver udført i aften- og nattetimerne, hvor det er til mindst gene for trafikanterne.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum