Rekordstort antal nyretransplantationer i Danmark og i Aarhus i 2023
Der blev i alt gennemført 298 nyretransplantationer sidste år i Danmark, hvilket er rekord, hvoraf Aarhus Universitetshospital udførte 112 transplantationer.

Aldrig er der gennemført så mange nyretransplantationer i Transplantationscentret på Aarhus Universitetshospital (AUH) som i 2023.
Samlet ser nyretransplantationsaktiviteterne på Aarhus Universitetshospital i 2023 sådan ud:
- 112 transplantationer:
- 73 nyretransplantationer fra afdøde donorer
- 39 nyretransplantationer fra levende donorer
73 nyretransplantationer med nyrer fra afdøde donorer og 39 transplantationer med nyrer fra levende donorer giver tilsammen 112 transplantationer eller flere end to om ugen året rundt.
- Resultaterne skyldes et stort og engageret arbejde fra alle de afdelinger og medarbejdere, som har med transplantationer at gøre, og i særdeleshed en ihærdig indsats fra de afdelinger på AUH og på de øvrige sygehuse i Midtjylland og Nordjylland, som har fokus på organdonation, siger professor og overlæge Henrik Birn, Nyresygdomme.
- Transplantationer er en højt prioriteret opgave på Aarhus Universitetshospital og anses som akut og uopsætteligt arbejde. Samtidig er området præget af et stort fagligt engagement og ledelsesmæssig opbakning fra alle afdelinger.
Et transplantationsforløb på AUH involverer cirka 14 afdelinger.
Kontakter
Professor og overlæge Henrik Birn, Nyresygdomme, tlf. 4046 0271
Links
Aarhus Universitetshospital
Aarhus Universitetshospital er et komplet hospital på højeste internationale niveau med alle lægefaglige specialer samlet under ét tag.
Aarhus Universitetshospital ledes af en hospitalsledelse, som består af en hospitalsdirektør, en lægefaglig direktør og en sygeplejefaglig direktør.
Aarhus Universitetshospital har hvad der svarer til ca. 9.700 fuldtidsstillinger.
Følg pressemeddelelser fra Aarhus Universitetshospital
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aarhus Universitetshospital
Første patienter på Aarhus Universitetshospital opereres med ny robotteknologi16.1.2026 07:50:26 CET | Pressemeddelelse
I denne uge er de første patienter på Aarhus Universitetshospital blevet opereret med hospitalets nye Single Port-robot (SP-robot) - den nyeste generation af operationsrobotter, som giver mulighed for mere skånsomme og præcise operationer.
Stort EU-projekt skal sikre behandling på hospitalsniveau i hjemmet14.1.2026 16:00:08 CET | Pressemeddelelse
AUH deltager i det europæiske Hospital@Home projekt, hvor data fra 3.600 hjemmebehandlede patienter fra Danmark, Holland, Sverige og Østrig skal danne grundlag for nye modeller for hospitalsbehandling i hjemmet.
AUH transplanterer rekordmange nyrer for tredje år i træk14.1.2026 09:31:28 CET | Pressemeddelelse
127 patienter har fået et nyt liv – heraf 34 efter donation efter cirkulatorisk død.
Nyt landsdækkende projekt skal opdage spiseforstyrrelsen BED tidligere hos børn12.1.2026 13:27:15 CET | Pressemeddelelse
Nationalt Center for Overvægt har fået midler fra Sundhedsstyrelsen til et nyt landsdækkende projekt, der skal styrke den tidlige opsporing af spiseforstyrrelsen Binge Eating Disorder hos børn og unge. Projektet gennemføres i samarbejde med Julemærkefonden og skal samtidig undersøge, om ophold på et Julemærkehjem kan mindske BED-symptomer.
Tre dages binge drinking kan give fedtlever hos raske voksne – men leveren kommer sig igen22.12.2025 08:44:11 CET | Pressemeddelelse
Indtag af store mængder alkohol på kort tid (binge drinking) er udbredt i Danmark, særligt blandt unge. Et studie fra Aarhus Universitetshospital viser, at blot tre dage med binge drinking svarende til typisk festival- eller weekenddruk, kan føre til udvikling af fedtlever hos ellers raske voksne.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum