Udenrigsministeren underskriver forsvarssamarbejdsaftale med USA
21.12.2023 18:26:25 CET | Udenrigsministeriet | Pressemeddelelse
Danmark og USA styrker det tætte bilaterale forhold og samarbejdet i NATO.
Det er resultatet af forsvarssamarbejdsaftalen mellem Danmark og USA, som i dag underskrives af den danske udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen og den amerikanske udenrigsminister Antony Blinken.
Forsvarssamarbejdsaftalen betyder, at amerikansk personel og militært materiel kan stationeres på udvalgte danske militære områder i kortere eller længere tid. Det skal ske i tæt koordination med Forsvaret og andre relevante danske myndigheder.
Aftalen giver det amerikanske forsvar adgang til de tre flyvestationer i Karup, Skrydstrup og Aalborg.
Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen siger:
”Jeg har i dag skrevet under på en aftale, der styrker dansk, europæisk og transatlantisk sikkerhed. Det er vigtigt at fastholde amerikanernes engagement i Europa i en tid, der er præget af krig, konflikt og usikkerhed. Danmark og Europa skal tage ansvar, og det er præcis, det vi gør med forsvarssamarbejdsaftalen med USA. Vi styrker samarbejdet med vores vigtigste allierede, og vi giver amerikanerne bedre mulighed for at være militært til stede i Europa. Det gavner også vores samarbejde i NATO og Norden.”
Forsvarssamarbejdsaftalen mellem Danmark og USA er faldet på plads efter godt halvandet års forhandlinger. Aftalen omfatter ikke Færøerne og Grønland.
Flere andre europæiske lande har også forsvarssamarbejdsaftaler med USA. Senest har Sverige og Finland underskrevet lignende aftaler med amerikanerne.
Aftalen vil træde i kraft, når Danmark og USA har gennemført deres respektive nationale implementeringsprocesser. I Danmark skal regeringen skal indhente Folketingets samtykke, da gennemførelsen af aftalen vil kræve lovændringer. Det arbejde påbegyndes næste år.
Du kan læse aftalen i bunden af denne pressemeddelelse.
For mere information, kontakt presserådgiver Kristoffer Jonsson på krijoo@um.dk eller +45 30436749
Vedhæftede filer
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Udenrigsministeren rejser til Georgia og North Carolina2.11.2026 15:53:43 CET | Pressemeddelelse
Lars Løkke Rasmussen besøger Georgia og North Carolina for at drøfte danske virksomheders rammevilkår og muligheder på det amerikanske marked.
Udenrigsministeren rejser til Helsinki for at deltage i Nordisk Råds session27.10.2026 14:44:37 CET | Pressemeddelelse
Lars Løkke Rasmussen deltager den 27.-28. oktober i Nordisk Råds 78. session i Helsinki, hvor nordisk sikkerhed, herunder Ukraine og Arktis, bl.a. er på dagsordenen.
Danmark og USA indgår aftale om styrket maritimt samarbejde22.10.2026 15:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen har i dag underskrevet en samarbejdsaftale, som styrker det maritime samarbejde mellem Danmark og USA. Aftalen skal bane vej for, at danske kompetencer og løsninger kan komme i spil, når USA i de kommende år skal genopbygge sin maritime industri.
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn20.10.2026 10:13:33 CEST | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde tirsdag den 20. oktober kl. 15.45.
Dansk udviklingsbistand skaber resultater - for partnerlandene og for Danmark8.10.2026 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ny redegørelse gør status for dansk udviklingssamarbejde i 2025 – et år, hvor den globale udviklingsbistand oplevede det største fald nogensinde på 23 procent. Danmark har valgt en anden kurs og fastholder FN-målsætningen om at bruge 0,7 procent af BNI på udviklingsbistand.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum