Den nye Seniorpulje er åben for ansøgninger
Byrådet har afsat 300.000 kr. til en ny Seniorpulje, der skal bruges til sociale arrangementer til glæde for kommunens seniorer. Alle kan søge puljen.
Formålet med den nye pulje er at fremme sociale arrangementer for kommunens seniorer – og særligt de arrangementer som kan bidrage til at skabe fællesskab og forebygge ensomhed.
”Jeg vil opfordre alle til at være kreative og se på nye muligheder for at skabe oplevelser og fællesskaber for vores seniorer – og især for dem, som måske lidt for ofte oplever, at de savner samvær og fællesskab med jævnaldrende.
Vi har derfor besluttet, at Seniorpuljen er åben for både foreninger og organisationer, men også for enkeltpersoner, der har en god idé og som brænder for at gøre en forskel for vores seniorer”, siger Louise Mehnke, formand for Social- og Sundhedsudvalget.
Ansøgere kan finde mere information om puljen og ansøgningsskema på kommunens hjemmeside.
Kontakter
Udvalgsformand Louise Mehnke (A) tlf. 51 23 22 51
Følg pressemeddelelser fra Fredensborg Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Fredensborg Kommune
Tennisanlægget ved Græstedgård får nu også pickleballbaner6.11.2025 13:02:12 CET | Pressemeddelelse
Allerede næste år kan man svinge ketcheren på de nye baner til pickleball, som skal anlægges ved tennisanlægget på Græstedgård
IT-virksomheden M Networks og Rune Bak Jensen vandt årets Erhvervspris22.10.2025 18:28:59 CEST | Pressemeddelelse
Den socialt bevidste og medarbejderejede IT-virksomhed M Networks har mottoet ”IT leveret af mennesker”
Lukas Just Bloch er årets elev22.10.2025 18:24:11 CEST | Pressemeddelelse
Årets Lærlinge-/elevpris går til en meget engageret og omsorgsfuld elev hos Bistroen på Fredensborg Store Kro
Ældre Sagen Fredensborg og kommunen indgår samarbejdsaftale8.10.2025 13:40:25 CEST | Pressemeddelelse
Repræsentanter for Ældre Sagen Fredensborg og Fredensborg Kommune har underskrevet en ny samarbejdsaftale, der bl.a. skal forebygge og nedbringe ensomhed og hjælpe med indførsel af ny teknologi
DI kan hjælpe os med at forbedre dialogen med private virksomheder7.10.2025 10:50:05 CEST | Pressemeddelelse
Fredensborg Kommune opfordrer DI til at formidle kontakt til de virksomheder, som medvirker i DI’s måling af erhvervsvenlighed
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum