Djøf: SU-besparelser forringer de unges mobilitet
Regeringen vil fjerne de studerendes adgang til det fleksible SU-år. Det år, som ofte bliver brugt af studerende, som skifter uddannelse, bliver syge eller af andre gode grunde må bruge lidt længere tid på at gennemføre studiet. - Vi skal have de studerende ordentligt igennem deres uddannelse, og ikke hurtigst muligt, mener Sara Vergo, formand for Djøf og Anders Vile, forperson for Djøf Studerende.
Regeringens SU-udspil betyder, at de studerende i fremtiden kun har adgang til SU til normeret tid.
- Det er en elendig idé, at regeringen snupper det fleksible SU-år: Det bliver primært brugt af unge, der skifter studie. Hvis det bliver fjernet, vil det presse de unge økonomisk – unge, som i forvejen er bange for at vælge forkert. Det er meget svært at se det kloge i, at den yngre generation igen-igen skal presses. Det må være vigtigere, at de studerende kommer ordentligt gennem deres uddannelse og ud på arbejdsmarkedet – ikke hurtigst muligt, Vi ved, at det fleksible SU-år hovedsageligt bliver brugt af studerende, som skifter uddannelse og som ikke er landet på rette hylde i første omgang. De studerende bliver i dag historisk hurtigt færdige med deres uddannelse. Derfor forstår jeg ikke, hvorfor man endnu en gang vil presse de studerende yderligere, siger Sara Vergo, formand for Djøf.
Hun mener, at regeringen risikerer at gamble med de studerendes trivsel og i sidste ende, hvor mange der gennemfører deres uddannelse:
- Vi ved, at størstedelen af dem, som bruger det fleksible SU-år, kommer fra ikke-akademiske hjem. Regeringens SU-reform vil derfor ramme socialt skævt. Vi risikerer at øge frafaldet hos dem, der ikke har adgang til økonomisk støtte hjemmefra, og derfor typisk må arbejde mere ved siden af studiet.
- Det fleksible SU-år er med til at sikre, at man som ung kan vælge om, uden at gældsætte sig for meget økonomisk. Livet er fuldt af omveje, også for de studerende. Vi har som samfund en interesse i, at de studerende ender på en uddannelse, de fagligt er glade for og trives i. Hvis vi fjerner den mulighed, risikerer vi at presse de studerende unødigt.
Sara Vergo pointerer, at det danske SU-system bidrager til, at alle unge kan tage den uddannelse, de har evner og motivation til, uafhængigt af forældrenes indkomst.
- SU’en er et centralt element i vores velfærdssamfund. Det er derfor også en helt forkert vej at gå at forringe de studerendes levevilkår. Vi risikerer at øge frafaldet hos dem, der ikke har adgang til økonomisk støtte hjemmefra, og derfor typisk må arbejde mere ved siden af studiet. Uddannelse er en grundsten i vores velfærdssamfund. Vi lever af viden – og det skal vi nok i endnu højere grad i fremtiden. SU’en har gennem årtier været afgørende for, at så mange unge som muligt kan tage den uddannelse, de brænder for og har evnerne til. SU’en sikrer et højt uddannelsesniveau og fremmer social mobilitet. Det skal vi værne om.
Allerede i dag har langt de fleste studerende brug for at arbejde ved siden af studierne eller optage lån for at få økonomien til at hænge sammen. Derfor er Anders Vile Michaelsen, forperson for de 24.000 medlemmer af Djøf Studerende, også bekymret for, hvad reformen vil betyde for de studerendes økonomi:
- Vi kan se, at mange studerende i forvejen er presset på deres økonomi. Vi skal sikre et økonomisk grundlag for os studerende gennem hele vores uddannelse, så vi kan koncentrere os om at studere. Forringelser vil kræve mere tid til studiejob og mindre tid til studierne og i sidste ende betyde tab af viden. Det er en forkert vej at gå, siger Anders Vile Michaelsen.
For yderligere kommentarer, kontakt:
Sara Vergo, formand for Djøf, tlf: 31 37 39 20
Anders Vile, forperson for Djøf Studerende, tlf: 26 49 19 05
Om Djøf
Djøf er faglig organisation for jurister og jurastuderende samt erhvervsøkonomiske og samfundsvidenskabelige kandidater og studerende. Vi repræsenterer 110.000 medlemmer, der arbejder på alle niveauer i det private og det offentlige i Danmark og udlandet. Mange arbejder med analyse, strategi, økonomi, jura, udvikling og kommunikation. En stor del er ledere, og endnu flere ønsker at blive det.
Som fagforening arbejder vi for at optimere medlemmernes arbejdsliv ved at sikre ordentlige løn- og arbejdsvilkår og give inspiration til karrierevalg, faglig udvikling, netværk og nye muligheder. Som medlemmer bruger vi hinanden til at blive bedre og skaber et solidt grundlag for at træffe vigtige beslutninger i vores arbejdsliv og studieliv. Sammen arbejder vi for at udvikle samfundet til gavn for alles bedste.
Følg pressemeddelelser fra Djøf
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Djøf
Djøf kårer Årets Djøf Senior8.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Jørgen Grønnegård Christensen, professor emeritus, blev d. 7. april 2025 kåret som vinder af Årets Djøf Senior. Den nyindstiftede pris hylder hans vedvarende og fortsat faglige bidrag til samfundet, som han har ydet efter sin pensionering.
Djøf: Kvinder tjener stadig markant mindre end mænd for samme arbejde8.3.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
En mandlig chef i en privat virksomhed tjener 100.000 kroner mere om året i gennemsnit end en kvindelig chef. For almindelige ansatte er forskellen cirka 50.000 kroner om året – for det samme arbejde.
Djøf kårer vinderne af Bedst over 60 - “Vi hylder de erfarne på arbejdsmarkedet.”30.1.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Fagforeningen Djøf offentliggør i dag de 60 vindere af seniorkåringen Bedst over 60.
Djøf kårer årets tillidsrepræsentant20.11.2024 10:47:46 CET | Pressemeddelelse
Janne Lundsgaard Sandberg, tillidsrepræsentant i Lærernes a-kasse, vinder Djøfs pris som Årets Tillidsrepræsentant for sin store og betydningsfulde rolle for sin arbejdsplads og kolleger.
Lokal vinder ærefuld pris fra Djøf20.11.2024 10:37:26 CET | Pressemeddelelse
Hvert år kårer Djøf Årets Tillidsrepræsentant. I år blev det Janne Lundsgaard Sandberg fra Espergærde. Hun spiller en stor og betydningsfuld rolle for sin arbejdsplads og kolleger i Lærernes a-kasse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum